Miért mondják azt egyes emberek, akik vallásosnak vallják magukat, hogy például a Bibliában található teremtéstörténetet csak képletesen kell érteni?
Ennyi erővel akkor az összes benne található varázslat és hókuszpókusz csak képletes megfogalmazás.
Jézus nem járt vízen, nem támasztott fel holtakat, nem sokszorozta meg az ételt, sőt lehet, hogy egyáltalán nem is volt isten fia. Mózes nem találkozott beszélő csipkebokorral, nem volt 10 csapás és nem nyitotta ketté a Vörös-tengert.
Ha az egyik természetfeletti dologról elfogadjuk, hogy kamu, akkor a többi miért lenne igaz? Vagy azokat miért kell komolyan venni, ha például a 6000 éves Földet és a 6 nap alatti teremtést nem?
"Az dönti el alapvetően, hogy mit hogy kell értelmezni, hogy mi az adott írás műfaja. Nyilván a zsidó nép babiloni fogsága egy történelmileg is igazolható esemény (persze a szerző nyilván a saját szemszögéből láttatja a történetet). Az Énekek éneke líra, a Példabeszédek könyve már a neve is mutatja, hogy példabeszédek gyűjteménye, tehát képletes magyarázatok, tanító történetek."
Ebben igazad van, csak a Genezis 1-3 több annál, minthogy a műfaji értelmezésnek vesszük alá. Pál apostol azt tanította, hogy a halál nem az élet természetes velejárója, hanem Ádám bűnének a következménye. A halál pedig ellenség. Ha azt mondod, hogy a Genezis 1-3 allegorikus értelmű, és mondjuk az evolúciós elmélet a helyes, akkor a halál az élet természetes velejárója, nem ellenség, és nem is Ádám bűnének a következménye. Ha feltételezzük, hogy a Genezisben vannak szimbólumok, akkor sem lehet az ott leírt eseményeket képletesen értelmezni, mert az ellentmondást szül, és értelmetlen a páli teológia. Pál egy nagyon művelt zsidó ember volt, nyilván nem véletlenül értelmezte a teremtéstörténetet úgy, ahogyan a leveleiben olvashatjuk.
Adnék egy linket, hogy megértsd, hogy amit szó szerint lehet venni, azt átvitt értelmezésben, szimbolikusan is lehet érteni, igazából csak alapos ismeretek kellenek hozzá.
Ez a hindu szentírás egyes verseinek átkonvertálása, és olyan szinten magyarázza az atomelméletet, ahogyan ma még a fizikusok nem is térképezték fel.
Ugyan ilyen módszeren vannak matematikai példák is elrejtve a szentírásuk verseiben...és számos más tudományos, művészeti dolog(zenei pld).
A szentírások többféle tudattartamú embernek készülnek. Az első olvasat mindig a népnek készül. A belerejtett dolgok pedig már csak a beavatottak előtt lesznek világosak.
A misztikus csodákhoz pedig azt tudnám hozzáfűzni, hogy a vallás gyakorlása, élése közben jönnek ezek elő, ahogyan az önmegvalósításában valaki elér egy-egy szintet. Megérteni is akkor lehet ezeket, ha valaki megéli és látja hogyan működik. Jézus sem a "hinnivel" jutott el addig, ameddig. Tehát csak a keresztény tanok követésével nem fog valaki vizen járni, mert a szentírásuk ebből a szempontból hiányos. Nem is látsz hasonló képességeket megnyilvánulni a keresztényeknél...pedig, ha a szentírás valóban Jézustól származna(amit mondott, tanított), akkor lenne közöttük hasonló...
Ugyanakkor a keleti misztikusok között találsz szép számmal ilyeneket.:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!