A rendszerváltás óta miért kapott nagyobb hangsúlyt a hittan?
A társadalomtudósok szerint (ahogy szerintem is) a vallásos embert könnyebb becsapni, kizsákmányolni.
Például odaadja megtakarítását egy látnoknak aki azt mondta leveszi róla a rontást. Majd utána újabb látnok kereső látnokot bíz meg az előző látnok megtalálására aki lelépett a pénzzel.
Ha viszont reáltantárgyakat, valós tudományokat tanul valaki (matematika, fizika, kémia, biológia), akkor kevesebb eséllyel esik még hitelcsapdába is. Vagy nem lesz külföldi multik cselédje.
Miért nem reál tárgyakat és angolt tanítanak az iskolákban? Tudom, tanítanak angolt is, de úgy értettem hogy le is tudjanak tenni egy középfokút.
Magam is ateista vagyok, így hát elképzelheted, hogy cseppet sem hiányoltam eddig a hittant.
Az, hogy az iskolai oktatásba bekerült, szerintem nem szerencsés, de két okot is tudok mondani, amiért van létjogosultsága.
Egyrészt aki igényelte, az eddig is járhatott hittanra és könnyű elképzelni, hogy a vallásos szülők örömmel veszik ezt és egészen bizonyos immár, hogy számuk nem jelentéktelen hazánkban. Demokrácia lévén nem lehet tőlük elzárni ezt a jogot.
Másrészt hazánk a közelmúltban más utat járt be, mint ami a világban általános volt.
A szocializmus bukásával sok minden megváltozott, visszatértünk a rendes kerékvágásba. A változások nem csak gazdaságiak, vagy politikaiak, számos ponton újra bekerültünk a világ vérkeringésébe és azt kell mondani, a világ még itt tart.
Természetesen nem kell hinned és úgy tudom, nem is kötelező járni ezekre az órákra, választhatsz mást, de még ha kötelező is lenne, akkor sem árt megtudnod, miképpen érezhettek évszázadokon keresztül azok, akik már kinőttek a dajkamesékből.
Azt nagyon helyesnek találom, hogy érdekelnek a tantárgyak, a nyelvek és egyetértek, hogy inkább értelmes dolgok tanulására fordítsd az időd.
Azért, mert a marxista-leninista ideológia része az ateizmus. És amíg szocializmus volt Magyarországon, nem voltak a vallásgyakorlás különböző formái a legtámogatottabb tevékenységek. A rendszerváltás után a szabad vallásgyakorlásnak köszönhetően fontosabbá vált a hittanoktatás is.
Egyébként egyáltalán nem tanulnak sokan hittant Magyarországon, valamint az a gondolatod is téves, hogy a hittan miatt nem lenne idő reál tantárgyakat tanulni. Azon a heti egy órán nem sok múlik.
A humán tudományok egyébként pont olyan fontosak, mint a reál tantárgyak. Ha valaki funkcionális analfabéta, vagy nem ismeri a történelmet, legalább annyira megvezethető, manipulálható társadalmi kérdésekben, mint ha nem tud számolni.
Köszönöm a válaszokat.
A 2-es válaszoló soraihoz annyit fűznék, hogy szerintem is fontos például a történelem ismerete. Viszont a valós történelem ismeretére lenne szükség. Vagyis az emberek megvezetése az ami nem tetszik. Például a mi egykori szocialista történelemkönyvünkben még tényként állították hogy a piramisokat rabszolgák építették. De a történelem tanárunknak már akkor volt szerencséje Egyiptomban járni és angolul is tudott, külföldi tudósokkal is kapcsolatban volt. Már akkor elmondta hogy a nagy piramis belsejében fél milliméteres pontossággal megmunkált gránit kamra található, amit még a mai modern gépekkel sem lenne könnyű megépíteni. A sort lehetne folytatni hogy hol sántít a történelem, de még a fizika is.
Összegezve még egyszer: Az emberek megvezetése nem helyes. Például ha még nem tudjuk hogy keletkezett a világ vagy az élet, akkor nem helyes azt hazudni hogy Isten teremtette. Maga a hittan is azt tanítja hogy ne hazudjunk.
Azert ,mert Jezus elore megjovendolte,hogy az utolso napokban egyre nagyobb mertekben megjelennek hamis tanitok,akik mind Jezust hirdetik,de erejukre nezve hamisak.
Ezeket satan iranyitja,mert tudja rovid ideje van.
Hamarosan ki lessz mondva felette az itelet,es minden amit felepitett ugy vallasi,mint politikai,es kereskedelmi rendszer osszeomlik.
Ez lessz a nagy nyomorusag kezdete.
"A társadalomtudósok szerint (ahogy szerintem is) a vallásos embert könnyebb becsapni, kizsákmányolni."
Erre kaphatok valami konkrétumot is, hogy pontosan melyik társadalomtudós mondta és mikor, hogy a vallásos embereket könnyebb becsapni? Ja, és lehetőleg ne valami szovjet ideológus legyen, hanem mai... :)) Azért kérdem, mert társadalomtudományt tanulok én is, pontosabban történelmet, azon belül tanultam társadalomtörténetet is, de még ilyen elméletet nem hallottam.
Véleményem szerint a humán és a reál tárgyak egyformán fontosak ahhoz, hogy az ember képes legyen komplex módon gondolkodni.
A hittanról meg annyit, hogy attól még, hogy van hittan, még nem kell egyből hívőnek is lenni. Sőt, a hitet tanórán nem lehet megtanulni. Viszont nem árt, ha az embernek van valami halvány fogalma a vallásról, mert amiket néha olvasok vagy hallok, egész elképesztő az a tudatlanság ilyen téren, amivel találkozik az ember. A hittan oktatása más országokban sem gond, hiszen Európában nem egy országban eddig is kötelező volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!