Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hogyan szállhat harcba a...

Hogyan szállhat harcba a szétzilált vallás a tényeken alapuló és egységes tudománnyal szemben?

Figyelt kérdés

Több különböző vallás létezik a világon, némelyikük több istenségben hisz, némelyikük szerint csak egy igaz isten létezik, és van olyan is, melyben nincsen szerepe felsőbbrendű lénynek/lényeknek. És akkor felvetődik a kérdés, hogy kinek van most akkor igaza? Aztán ezen vallások is több különböző irányzatokra, felekezetekre, egyházakra estek szét (talán egyedül a hinduizmus nem). Vegyük példaként a kereszténységet: katolikusok, reformátusok, lutheránusok, Jehova tanúi, adventisták, baptisták, unitáriusok, metodisták, görög katolikusok, ortodox keresztények mind máshogy értelmezik a Bibliát, Isten szavait, Jézus tanait, más szokásaik vannak, más törvényeket tartanak fontosnak illetve kevésbé fontosnak. És ha ez még nem elég, akkor számolnunk kell azzal is, hogy több különböző hívő egy adott felekezeten belül is más elképzeléseket vall. Valakik úgy vélekednek, hogy szó szerint kell értelmezni a Bibliát, valakik jelképes tanmeseként kezelik, valakik elfogadják az evolúciót, és vannak akik tagadják. Vannak, akik szerint léteztek dinoszauruszok, és vannak, akik szerint velük együtt éltünk, vannak, akik szerint isten csak így teszi próbára az emberek hitét. De persze mindegyik nézet maga az igazság és megkérdőjelezhetetlen.

Ezzel szemben ott van a tudomány, kész tények, melyeket mindenkinek el kellene fogadnia. Persze itt is vannak nézet eltérések, ha az elméletekről van szó, de ezeket az elméleteket mi nem tekintjük igazságnak, addig amíg nincsenek bebizonyítva.

És én most nem akarom cáfolni vagy bizonygatni isten létét, egyszerűen csak azt nem értem hogyan tagadhatják meg a vallásosak a tudomány eredményeit, hogyan mernek egyesek szembe szállni velük, úgy, hogy az "ő igazságukat" semmi sem támasztja alá? És miért hiszik azt, hogy az ő hitük a valódi?



2013. júl. 19. 15:28
1 2 3 4
 31/36 anonim ***** válasza:
Arról beszélek, hogy a Szenthagyomány alapján szemléljük a Bibliát. Az ad támpontot benne.
2013. aug. 7. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/36 anonim ***** válasza:

És mi a rosseb az a szenthagyomány?

Ezt most éppenséggel ki találta ki?

2013. aug. 7. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/36 anonim ***** válasza:

Ha még a Szenthagyományt sem ismerik egyesek, akkor elég gáz vitatkozni bármiről is a katolikus hittel kapcsolatban, esetleg a protestánsokkal még lenne értelme.

Olyan, mintha kozmológiáról vitatkoznánk úgy, hogy az egyik személy nem ismeri a gravitációt, vagy az E=mc^2 egyenletet.

2013. aug. 7. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/36 anonim ***** válasza:
75%

Aha, tehát te sem tudod leírni, mivel lövésed sincs.

Megsúgom, a gagyi kis könyveteket millióképpen lehet értelmezni, ahogy értelmezik is millióképpen.

A gond csak az, hogy egyik sem hiteles, mindenki úgy formálja, hogy neki pont kellemes legyen.

Régen mindenki szó szerint értelmezte a Bibliát, aki megkérdőjelezte megégették.

Aztán amikor néhány gondolkodó embernek fel tűnt, hogy úgy van az és elkezdtek fejlődni (újra) a tudományok, kezdett ciki lenni a helyzet és jöttek az "ezt nem szó szerint kell értelmezni" mentegetőzések.

Az évek folyamán így lett egyre több és több ilyen.

Ennek melyik része szent, vagy melyik része hagyomány?

Ti azt is elhiszitek amúgy, hogy a Föld 6000 éves? A dinók meg csak a hit próbája ugye?

Szentbeszarokaröhögéstől.

2013. aug. 7. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/36 anonim ***** válasza:
61%
Ja,ja...Nálad mi a szent hagyomány? Egyáltalán,mi az a szent?Egy kitalált műszó,aminek nincs jelentéstartalma. Ha van,magyarázd meg,kérlek. Kíváncsi vagyok.
2013. aug. 7. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/36 anonim ***** válasza:

Somewhere in Time: a te válaszodból ismételten tájékozatlanság derül ki.

Filoszmen: a Szenthagyomány azt a mentalitást, keretet jelenti, amiben a Katolikus Egyház a Bibliát értelmezi.

Ennek részei azonban a hivatali felépítés, a mise menete is, a szertartások konkrét eseménye (pl. a keresztelésben a keresztszülők, a konkrét szavak, a pap ruhája, a gyakran elhangzó imák).

Ez azonban a hittételekben is megjelenik. Azt jelenti, hogy egy adott igeverset általában hogyan értelmezünk.

Persze, ezekre több értelmezés van, de a lényeg mindig a szeretetparancs volt, hiába mentek ellene sokszor, az az ő hibájuk volt.

A Szenthagyomány prioritása abban rejlik, hogy az ősi kereszténység idejében alakult ki, mikor még személyesen az apostoloktól, vagy azok tanítványaitól tanultak emberek, mikor még belőlük állt az Egyház.

2013. aug. 7. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!