Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hogyan szállhat harcba a...

Hogyan szállhat harcba a szétzilált vallás a tényeken alapuló és egységes tudománnyal szemben?

Figyelt kérdés

Több különböző vallás létezik a világon, némelyikük több istenségben hisz, némelyikük szerint csak egy igaz isten létezik, és van olyan is, melyben nincsen szerepe felsőbbrendű lénynek/lényeknek. És akkor felvetődik a kérdés, hogy kinek van most akkor igaza? Aztán ezen vallások is több különböző irányzatokra, felekezetekre, egyházakra estek szét (talán egyedül a hinduizmus nem). Vegyük példaként a kereszténységet: katolikusok, reformátusok, lutheránusok, Jehova tanúi, adventisták, baptisták, unitáriusok, metodisták, görög katolikusok, ortodox keresztények mind máshogy értelmezik a Bibliát, Isten szavait, Jézus tanait, más szokásaik vannak, más törvényeket tartanak fontosnak illetve kevésbé fontosnak. És ha ez még nem elég, akkor számolnunk kell azzal is, hogy több különböző hívő egy adott felekezeten belül is más elképzeléseket vall. Valakik úgy vélekednek, hogy szó szerint kell értelmezni a Bibliát, valakik jelképes tanmeseként kezelik, valakik elfogadják az evolúciót, és vannak akik tagadják. Vannak, akik szerint léteztek dinoszauruszok, és vannak, akik szerint velük együtt éltünk, vannak, akik szerint isten csak így teszi próbára az emberek hitét. De persze mindegyik nézet maga az igazság és megkérdőjelezhetetlen.

Ezzel szemben ott van a tudomány, kész tények, melyeket mindenkinek el kellene fogadnia. Persze itt is vannak nézet eltérések, ha az elméletekről van szó, de ezeket az elméleteket mi nem tekintjük igazságnak, addig amíg nincsenek bebizonyítva.

És én most nem akarom cáfolni vagy bizonygatni isten létét, egyszerűen csak azt nem értem hogyan tagadhatják meg a vallásosak a tudomány eredményeit, hogyan mernek egyesek szembe szállni velük, úgy, hogy az "ő igazságukat" semmi sem támasztja alá? És miért hiszik azt, hogy az ő hitük a valódi?



2013. júl. 19. 15:28
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:
42%
Azért hiszem, mert ahhoz van kedvem, mi közöd neked hozzá?
2013. júl. 19. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:
30%

A válasz pofonegyszerű.

Nem kell szembeszálni, a tudomány ugyanis mindent csak egy igen fontos feltételezés alapján von le azon múltból és jövőből, amit nem ismerünk. Ez az axiómák térben és időben lévő állandósága, melyre semmilyen bizonyíték nincs, csak az, hogy még sosem volt bizonyítottan más axiómarendszer érvényben. Legyen a mi axiómarendszerünk a default. Honnan vesszük, hogy holnap is ez lesz, vagy hogy tízezer éve is ez volt? Feltételezzük, hogy alapunk legyen elindulni. Ne értsen senki félre, ez egy igen hasznos dolog, ez a tudomány: feltételezünk axiómákat, melyek eddig tapasztalati úton mindig fennálltak, keresünk továbbiakat, feltételezzük, hogy állni fognak a jövőben és házakat építünk, embereket gyógyítunk stb. ez igen hasznos dolog, máshogy nem tudunk elindulni. Csakhogy a legtöbb vallást (pl. a keresztény felekezetek egyikét sem) lehet cáfolni tudománnyal, azokét sem, akik szó szerint veszik a Bibliát. Épp ezért. Honnan vesszük, hogy Noé idejében azok voltak a fizika és a matematika törvényei, mint ma? Erős példával élve, hogy 1 meg 1 az 2 volt akkor is és nem 3? Ugyanígy, attól még, hogy valamit nem érzékelünk, honnan esszük, hogy nincs ott? Mert a default axiómarendszerünkben lehetetlen? Talán még a default axiómarendszert sem ismerjük jól, de lehet, hoy 1000 éve még csak nem is ez állt.

Emiatt cáfolhatatlanok a hitek. Hogy melyik igaz? Ellenbizonyíték nincs, mindenki számára egyértelmű bizonyíték szintúgy nincsen. Sokan azt mondják, érzik Istent, mint én is, és mondhatom, hogy a 6. érzékem nem ver át. Másokak nem működik ez a 6. érzéke, mint a vakoknak a szeme. Egy születésétől fogva vak embernek hogyan bizonyítod, hogy a látók látnak? Vagy hogy a látók színeket is látnak? Sehogy. De cáfolni sem tudod nekik.

Így aztán mindenki abban hisz, amiben szeretne. Mint katolikus, szükségesnek érzem hitem terjesztését és magyarázását, legalább a tévhitek megszüntetését. Érzem Istent.

Röviden tehát: a legtöbb felekezet és egyén hite se nem cáfolható, se nem bizonyítható egyértelműen, minthogy minden érveléshez axiómák szükségesek, amiket nem biztos, hogy a vitázó felek mindegyike elismer.

Azért hiszi mindenki, hogy neki van igaza, mert érzi, vagy mert bele sem gondolt igazán.

A tudomány igencsak hasznos, a default axiómarendszer örökös feltételezése szintúgy. A vallásnak és a tudománynak nem kell harcolni. A tudományok egymással és a vallások egymással legyenek elfoglalva.

2013. júl. 20. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 anonim ***** válasza:
100%

Ez a válasz nem pofonegyszerű,hanem egy téveszm. Jehova Tanúi szoktak ilyen blődségeket terjeszteni...Különböző axiómarendszerek,különböző végkifejletek. Viszont ez ahogy a legkissebb egységekben,ugyanúgy a legnagyobban is meg kellene,hogy mutatkozzon. Viszont jelenleg minden bizonyíték és tény azt mutatja,hogy a világegyetemben mindenhol minden ugyanúgy zajlik le,már 12,7 milliárd éve. Bárhová néznek a távcsövek,akármilyen messze,mindenhol ugyanazokat a színképeket,folyamatokat látják,azaz,az atomok mindig,mindenhol

hasonló feltételek

2013. júl. 20. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:
100%
hasonló feltételek mellett ugyanúgy viselkednek,mint egy kémiai laborban. Ott sincs meglepetés,de a Galaxysokról és a miénkről is egyszerűen még túl keveset tudunk. 5000 év múlva többet fogunk tudni,de a keresztények még akkor is Jézus Földre jövetelét fogják várni. :-)
2013. júl. 20. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 anonim ***** válasza:
30%

Kedves filoszmen!

Honnan veszed, hogy 20 fényévre ugyanezek az axiómák, és hogy amit a távcsőben látsz 20 fényévre, azt hogyan kell értelmezni? Hogy azonosak a feltételek, pl. nyomás? Ahhoz, hogy belásd egyes axiómák azonosságát, másokét feltételezned kell.

Sőt, arra mi utal, hogy 10 milliárd éve azonosak voltak az axiómák? A távoli galaxisok, amikre megintcsak áll, amit mondtam?

2013. júl. 20. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 anonim ***** válasza:
Miért kellene harcba szállnia vele? Szerintem a vallás és a tudomány nagyon is jól megfér egymás mellett, rengeteg híres tudós volt ugyanakkor mélyen vallásos ember. Ha azt veszed a vallás is és a tudomány is ugyanazokra a kérdésekre keresik a választ, miből vagyunk, miért vagyunk, egyedül vagyunk-e, hogyan lettünk, ki az ember, mi az egyén stb. csak éppen más eszközökkel.
2013. júl. 20. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 anonim ***** válasza:
28%
Nen tudom, milyen "harcba szállásról" hadoválsz itt, ez egy provokatív kérdés, mellyel a tűz szítása a célja a kérdezőnek. Mint ahogy írták már előttem, a tudomány és a vallás egyazon kérdésekre keresik a választ.
2013. júl. 20. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 anonim ***** válasza:
83%

Hazugság.

A vallás nem keresi semmire a választ, a vallás azt állítja mindenre tudja a megkérdőjelezhetetlen választ, akinek meg nem tetszik, azt elégetik máglyán...

2013. júl. 20. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 anonim ***** válasza:
100%

"Szerintem a vallás és a tudomány nagyon is jól megfér egymás mellett, rengeteg híres tudós volt ugyanakkor mélyen vallásos ember."

Ezt azért pontosítanám. Rengeteg tudós volt hívő, vallásos ember csak elvétve fordult elő a tudományban.

Mert a tudomány nem zárja ki Isten létét, a benne való hitet, a vallásokba szigorúan belefoglalt elvek, mítoszok, mesék, stb, mint pl a keresztény teremtéstörténet, ez már nem értelmezhető párhuzamosan a tudomány eredményeivel, konkrétan ellentmond annak.

Szóval a hívő és vallásos embert ne keverjük, mert hinni lehet valláson kívül is!

2013. júl. 20. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:
100%

A 19#-nek igaza van. Természettudományos Istenhívő alig van. Pl.,egy olyan bigottan vallásos országban,mint Amerika a Tudományos Akadémia tagjai 93%-ban ateistának vallják magukat,a maradék pedig nem természettudományos terület. A tudomány és a vallás nem ugyanazokra a kérdésekre keresi a választ! Aki ilyeneket állít,valamelyik oldalt nem ismeri. Pl. a kereszténység sem keres semmit,önmagán kívül.Aki nem ismeri a

tudományos szemléletet azt mondja,hogy a tudomány és a vallás nagyon jól megférnek egymás mellett. Ez nem igaz,hiszen a tudomány minden területen fokozatosan leépítette a vallási kijelentések áligazságait. Még erkölcsi vonalon próbálnak véleményeket formálni és egyre inkább a politika felé fordulnak,lásd., kereszténység...

2013. júl. 20. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!