Mit gondoltok erről? "A keresztény-konzervatív értékrend a Bibliára, mint az európai kultúra alapkövére épül. Ez az értékrend mivel egyetemleges erkölcsi bázis, FELETTE ÁLL mindenféle gazdasági vagy politikai HÓBORTOKNAK. "
Nincs olyan, hogy keresztény konzervatív.
Valaki vagy keresztény, vagy nem az.
Egyénisége lehet az embernek, de inkább vegyenek körbe "szürke" emberek, mint mindenféle erőszakos, elmebeteg gyilkos.
"Annyival nem értek egyet, hogy az európai kultúra alapköve. Az európai kultúra alapköveit még a kereszténység előtti korokban lerakták a rómaiak, a görögök"
Tessék már nekem elmagyarázni ezt a közhelyt. Már mástól is kérdeztem és kimerítő választ nem kaptam. Miben is épül a nyugati civilizáció az antik kultúrára?
A vallásban (köztudott, hogy egy kultúra alapköve a vallás volt mindig is)? A politikai rendben? Az építészetben? Művészetekben? A jogban?
Egyébként szerintem igaz az idézet. Akik kiakadnak azon, hogy "keresztény-konzervatív" nem értik az egész lényegét. Ma már olyan szófordulatok vannak, mint "keresztény-demokrata", "keresztény-szociális" "ultra-konzervatív" "keresztény-tradicionalista"...stb. Számomra a keresztény konzervatív azt jelenti, hogy valaki magáénak vallja a keresztény hagyományokat, elutasítja a modern ideológiákat (még ha azoknak egyes elemei helytállóak is), mint pl. a nacionalizmus, szocializmus, liberalizmus...stb. A konzervatív jelzőre csak azért van szükség, hogy ezektől elkülönítse magát az ember.
Az európai, ún. nyugati kultúra (amely nem idősebb 1000-1200 évnél) alapja pedig a kereszténység, méghozzá annak nyugati ága.
"Tessék már nekem elmagyarázni ezt a közhelyt. Már mástól is kérdeztem és kimerítő választ nem kaptam. Miben is épül a nyugati civilizáció az antik kultúrára?
A vallásban (köztudott, hogy egy kultúra alapköve a vallás volt mindig is)? A politikai rendben? Az építészetben? Művészetekben? A jogban?"
Az épületeink görög-római mintára épülnek (már azok, amiknek van esztétikai értéke). A városaink "szerkesztése" római módra megy. A filozófiáink, ideológiáink, és a 20. század előtti művészeteink mind a római-görög "módszereken" alapultak. A fréfiképünk és a nőképünk is egy az egyben római modell. A demokráciáink és az államformáink is fejlesztett görög modellek. Persze mi és a keresztények is hoztak új dolgot, de az alap mindig görög-római. A kereszténység nem alapja semminek.
A legnagyobb filozófusok, az első úttörő tudósok, akiknek a tudására épül a világ nagyrész görög-római (vagy hellenizált) tudósok voltak.
A hetedik válaszra reagálva:
Valóban, nem tudjuk pontosan, miért szűnt meg az ókorban a rabszolgaság, én a kereszténységnek tulajdonítottam eddig, bár eszembe jut, hogy a keresztény holland hajósokat nem zavarta a hitük abban, hogy fekete rabszolgákat szedjenek Afrikában, akiket a mélyen keresztény amerikaiak a gyapotültetvényeiken robotoltattak.
Kissé megingattál, bár még mindig érzek a keresztény hitvilág alapjaiban akkora erőt, hogy a rabszolgaságot szolgasággá változtassa.
Globálisan és felülről nézve megpróbálok a történelemben keresni megbízható érveket a folyamatra.
Az az érzésem, a rabszolgaság fokozatosan szelídült és talán a római birodalom bukásával szűnt meg, a gótok törvényei alapján. /Theodorik/
A wiki szerint:
"A kereszténység államvallássá emelkedésével a rabszolgaság bizonyos mértében enyhült. Ekkor került be a jogba a keresztény templomban való felszabadítás (manumissio in sacrosanctis ecclesiis) is, amelynek eredményeképp a személy római polgárrá vált.[6] A birodalommal együtt a rabszolgaság is hanyatlásnak indult. A rabszolgák munkája elégtelenné vált, így bár a rendszer maradványai nyomokban még hosszú ideig megmaradtak, a rabszolgatartás helyét átvette a feudalizmus, a rabszolgák pedig jobbágyokká váltak."
Lényegében mindkettőnk válasza helyes lehet.
üdv.
Az idézetben egyetlen tagmondat az igazság, hogy a keresztény konzervatív értékrend alapja a Biblia. Semmi több.
Ugyanis az európai kultúra alapja a görög és római volt, a kereszténység pedig egyáltalán nem egyetemleges erkölcsi bázis, mivel más vallások is léteznek, sőt még a kersztény (megkeresztelkedett, de nem vallásos) emberek között is számos erkölcsfelfogás létezik. Pláne nem áll felette semminek, a gazdaságot és politikát idekeverni pedig csak a szokásos bajkeverő sunyi "konzervatív" mentalitásról árulkodik.
Elnézést, hogy továbbra is a rabszolgaság érdekel. OFFnak látszik, pedig egyáltalán nem az.
Mindenesetre én ateista létemre tulajdonítok jót is a vallásnak, nevezetesen a régi társadalmi berendezkedésekhez illeszkedett.
Az ókori zsidók más népekkel kapcsolatban teljesen elfogadták a rabszolgaság intézményét, saját népük körében azonban ezt rendkívül szabályozták, védték a saját polgáraikat. A kereszténység kialakulásával ezek az érzelmek terjedtek ki az összes nép képviselőire, így a rabszolgaság megítélése fokozatosan változott. Természetesen ennek kissé ellentmond az újabb kori rabszolgaság, amit azért csak a keresztények kis része fogadott el.
A kérdező túlértékeli a Bibliát.
Miért nem azt írja, hogy ALATTA ÁLL?
A politikát magam sem szeretem, de az nem hóbort, hanem szakma.
Tzolko!
A igazad van, a kereszténység igazából egy zsidó irányzatnak is nevezhető akkori állapotában, és gyakorlatilag a római erkölcstelenség és romló gazdaság "hívta életre".
De maga a rabszolgaság inkább emberi találmány, mint vallási, és bárhol előfordulhat. Sőt, nem tudnám most megmondani hol írta, de Voltaire is támogatta a faji alapú rabszolgaságot. Tehát a felvilágosultak sem voltak szentek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!