Hogy lehet, hogy sok olyan ember kozott, akik komolyan veszik a keresztenyseget, a cigerettazas bun, a kavezas viszont nem?
Pedig majdnem egykutya a ketto.
Amugy nem provokalni akarok, en is kereszteny vagyok, de ezt a felfogast nem ertem.
Ilyen felfogás nincs csupán egy kitaláció, valaki, valakik így akarnak elérni valamit, ne dohányozz mert ecetera.... mivel úgy gondolja az nem elég hogy árt az egészségnek
A kávéból is csak a sok árt, épp olyan növényi élelmi anyag mint a tea.
Mi az ami bűn? Akár keresztény akár milyen hitű, akár ateista? Ha valaki hazug, gazember,mások életére szabadságára tör.
A természetben ami van az vagy azért teremtetett, hogy éltesse a többi életet, vagy azért hogy gyógyítsa vagy azért hogy élvezze a hatását valamilyen okból. Pl a kábítószert tartalmazó növények jók a nagy fájdalom csillapítására-- de ártalmas annak ok nélküli állandó szedése.
Ha azt mondanánk egy növényre, hogy annak használata bűn, akkor azt is mondhatnánk hogy maga a Teremtő alkotta a bűnös dolgokat-- ezért nincs értelme bűnként kezelni, csak helytelen használatot mondani
A kérdés jó. Az Úr nem azért alkotta a dohánylevelet, hogy az ember bűzrudat gyártson belőle és pusztítsa az egészségét. Aki mégis ezt állítja, az a lelkiismeretét igyekszik elnyomni, vagy el van telve önmagától, és olyan faintos kereszténynek gondolja magát, akinek mindent szabad.
És ez mindenre vonatkozik, ami a szervezetnek árt. Nem kellene inni sem kávét, és nem kéne szívni a cigi sem. Persze amikor megtörténik a baj, akkor ez a sok agyalágyult meg zokog, hogy jaj, jaj Uram, miért bántasz engem? Holott ő maga tehet a betegségéről.
Kedves kérdező
A kereszténynek kerülnie kell-e a kávé és a tea fogyasztását, mivel ezek koffein nevű teljesítményfokozó drogot tartalmaznak?
A Biblia nem tesz említést kávéról vagy teáról. De amit mond, az segíthet a kereszténynek eldönteni, hogy igyon-e kávét vagy teát.
A koffein nevű drog kihatással lehet az elmére és a testre. Naponta sok millió csésze kávét és teát fogyasztanak el az emberek, ami Dr. Melvin Konnert a következő kijelentésre késztette: „[A koffein] talán a legszélesebb körben használt pszichoaktív drog a világon”. Növelheti az éberséget, emeli az adrenalin szintet és gyorsítja a keringést és az anyagcserét. Az, hogy drog, önmagában még nem dönti el, vajon a keresztény tartózkodjon-e a koffeintartalmú italoktól (kávé, tea, kóla, maté) vagy eledelektől (mint például a csokoládétól).
Az alkohol is drog, amely hatással lehet az elmére és a testre, mégis mit mond róla a Szentírás? A Biblia elismeri, hogy a bor (vagy más szeszes ital) képes ’megvidámítani a halandó ember szívét’ vagy megváltoztatni a lesújtott lélek hangulatát (Zsoltárok 104:15; Példabeszédek 31:6, 7). Isten Szava azonban nem mondja, hogy az igaz imádóknak kerülniük kell minden szesztartalmú italt. A Biblia az alkohol mértéktelen használatát ítéli el — az iszákosságot (5Mózes 21:18–21; Példabeszédek 20:1; Hóseás 4:11; 1Korinthus 5:11–13; 1Péter 4:3).
Mit mondhatunk azonban arról az állításról, hogy valaki rászokhat a koffeinre? Sokan azok közül, akik rendszeresen fogyasztanak kávét, teát vagy matét, bizonyos fokú függőségbe kerülnek, bár az vitatott, hogy ez igazi klinikai függőségnek tekinthető-e. Legalábbis érzik az elvonási szimptómákat, úgymint a fejfájást és a hányingert, ha megvonják tőlük a rendes koffein adagjukat. Itt idézzük újra emlékezetünkbe a Biblia nézetét az alkoholtartalmú italok fogyasztásával kapcsolatban. Jóllehet sokan szoktak rá az alkoholra, mégsincs megtiltva a kereszténynek a mértékletes alkoholfogyasztás. Jézus is ivott bort; sőt csodálatos módon bort állított elő egy menyegzői lakomán (Máté 26:29; János 2:3–11).
Egy keresztény mégis úgy érezheti, hogy nem vállalja a koffein függőség kockázatát. Ha a megszokott koffein adagjától megfosztva ingerlékennyé lesz („kávé idegesség”), az „önuralom” megnyilvánulásának tekintheti, ha tartózkodik a koffeintől (Galata 5:22, 23). Mivel a Biblia nem említi a koffeintartalmú italoktól való tartózkodást, egyénileg kell dönteni abban, hogy valaki fogyaszt-e kávét vagy teát. A mértékletesség mindenképpen helyénvaló, ha a keresztény bármelyiket fogyasztja. (Vö. Titus 2:2.)
A mértékletesség ésszerű voltát az is aláhúzza, amit a Biblia a mézzel kapcsolatban mond. A méz természetes anyag, így energiaserkentő táplálékként való fogyasztása is természetes (ellentétben azzal, amikor a füstöt a tüdőbe belélegzik). (1Sámuel 14:26, 27; Máté 3:4.) De ha valaki túl sok mézet eszik, beteg lehet tőle. A Biblia így figyelmeztet erre: „Mézet találtál? Egyél, amennyi elég, nehogy túl sokat vegyél belőle és kihányd” (Példabeszédek 25:16, 27).
Következtésképpen, cselekedjen hát mindenki a saját belátása szerint és ne érezze, hogy a döntését rá kelene másokra is erőszakolnia. Pál ezt írta: „Aki eszik, ne nézze le azt, aki nem eszik, és aki nem eszik, ne ítélje el azt, aki eszik, mert Isten szívesen fogadta őket. Ki vagy te, hogy megítéled a más házi szolgáját?” (Róma 14:3, 4).
A közelmúltban végzett kutatások szerint a kávé a csapvízben található, „oldott állapotban lévő nehézfémeknek, mint például az ólomnak és a réznek akár a 78-90 százalékát is kivonhatja, mivel a kávézacc semleges vagy negatív töltésű molekulái vonzzák a pozitív töltésű nehézfémeket” — írja az Australian című napilap. „Minél erősebb a kávé, annál több fémet von ki a vízből” — jelentette ki dr. Mike McLaughlin környezetvegyész. Hasonló kísérleteket hajtottak végre filteres teákkal, de míg a tea az ólom körülbelül egyharmadát ugyan kivonja a vízből, úgy tűnik, nincsen nagy hatással a rézre.
DOHÁNY
A cigarettafüst kátrányt tartalmaz, mely több mint 4000 kémiai anyagból áll. Ezek közül 43 rákkeltő anyagként ismeretes. Ilyen többek között a cianid, benzol, faszesz és az acetilén (a fáklyáknál használt tüzelőanyag). A cigarettafüstben nitrogénoxid és szén-monoxid is van — mindkettő mérgező gáz. Fő alkotórésze a nikotin, mely erős függőséget okozó szer.
hatása a dohányzóra:
álmatlanság
Alzheimer-kór kockázata
csontgyógyulás
egészség
fekély
hályog:
komplikációk cukorbetegeknél
koncentrálóképesség és emlékezőtehetség veszteség
„ A dohányzás nem karcsúsít — szól a University of California Berkeley Wellness Letter tudósítása. — Különösen a fiatal nők közül kezdenek sokan dohányozni, azt gondolva, hogy ez segít nekik karcsúnak maradniuk.” De egy 4000 felnőtt bevonásával készített tanulmány, amelyben 18 és 30 év közötti emberek szerepeltek, megmutatta, hogy „függetlenül attól, hogy dohányoznak-e, vagy sem, az emberek hét év elteltével általában meghíznak — évente átlagosan mintegy fél kilogrammot”. A cikk így fejeződik be: „ A testsúly szabályozására nem jó módszer a dohányzás. Egyáltalán semmi haszna sincs.”
"A nő kezei szorosan tapadnak a kisbaba nyakára. Ezután összeszorítja a baba nyakát — a kisbaba lassan fuldokolni kezd. A védtelen csecsemő vergődik. De még mielőtt megfulladna a kisbaba, a nő lazít keze szorításán. A kisbaba levegőért kapkod, s túléli az ellene irányuló merényletet. Egy kevés idő múlva, az anya újból elkapja a kisbaba torkát, s újra kezdődik a kínzás. Megint elereszti a torkát, és a csecsemő újra levegőhöz jut . . ."
AZ imént olvasott szavak azt ecsetelik, milyen szenvedésen megy át egy meg nem született gyermek amiatt, hogy édesanyja dohányzik, s ezzel bántalmazza gyermekét.
Milyen bonyodalmak lépnek fel a meg nem született gyermeknél, ha az édesanya naponta 20 darab vagy egy egész doboz cigarettát szív el? Dr. Cahan számítása szerint egy átlag dohányzó cigarettánként ötször szívja le mélyen a dohányfüstöt. Így a napi egy doboz elszívása napi 100 slukkot jelent. A kb. 270 napig tartó terhesség alatt az anya a magzatát „legkevesebb 27 000-szer teszi ki kémiai és testi bántalmazásnak”.
Az így szenvedő kisbabák édesanyjuk dohányzásából fakadóan egy egész életre szóló betegséget szerezhetnek maguknak. „A testi bajoktól eltekintve, mondja Dr. Cahan, a gyermekeknél felléphetnek „magatartásbeli zavarok is, amelyek ronthatják olvasási képességüket vagy túlzott aktivitást és szellemi visszamaradottságot válthatnak ki”.
TÜDŐRÁK: A tüdőrák miatti halálesetek 87 százaléka dohányosoknál következik be.
SZÍVBETEGSÉG: A dohányosoknak 70 százalékkal nagyobb az esélyük a szív- és érrendszeri megbetegedésekre.
MELLRÁK: Azoknak a nőknek, akik naponta 40 vagy annál több cigarettát szívnak el, 74 százalékkal nagyobb az esélyük arra, hogy mellrákban halnak meg.
CSÖKKENT HALLÓKÉPESSÉG: A dohányos anyák csecsemőinek nagyobb nehézséget jelent a hang feldolgozása.
KOCKÁZATOK A CUKORBETEGEK ESETÉBEN: Azoknál a cukorbetegeknél, akik dohányt szívnak vagy rágnak, nagyobb a vesekárosodás veszélye, és gyorsabban fejlődő recehártya-betegségük van (retinabántalom).
VASTAGBÉLRÁK: A 150 000 emberre kiterjedő kutatások rámutatnak a dohányzás és a vastagbélrák közötti világos összefüggésre.
ASZTMA: A passzív dohányzás súlyosbíthatja az asztmát a fiatalok esetében.
DOHÁNYZÁSRA VALÓ HAJLAM: A terhesség alatt dohányzó nők lánygyermekeinek négyszer akkora az esélyük arra, hogy szintén dohányozni fognak.
LEUKÉMIA: Úgy tűnik, hogy a dohányzás mieloid leukémiát okoz.
SÉRÜLÉSEK TESTMOZGÁS KÖZBEN: Az USA hadseregének egyik tanulmánya szerint a dohányosok nagyobb valószínűséggel sérülnek meg testmozgás közben.
EMLÉKEZŐTEHETSÉG: A nagy nikotinadagok csökkenthetik a szellemi frissességet, mikor az ember egy összetett feladatot old meg.
DEPRESSZIÓ: Az elmeorvosok arra keresnek bizonyítékot, hogy kapcsolatban áll-e egymással a dohányzás és a nagyfokú depresszió, valamint a skizofrénia.
ÖNGYILKOSSÁG: Egy ápolónők körében végzett kutatás kimutatta, hogy a dohányzó ápolónők között kétszer nagyobb volt az öngyilkosság valószínűsége.
Egyéb veszélyek, amelyeket hozzátehetünk a felsoroláshoz: szájüregi rák, gége-, torok-, nyelőcső-, hasnyálmirigy-, gyomor-, vékonybél-, húgyhólyag-, vese- és méhnyakrák; agyérkatasztrófa, szívroham, krónikus tüdőbetegség, keringési betegség, emésztéses fekély, cukorbaj, meddőség, alacsony születési súly, csontritkulás és fertőzés a fülben. A tűzveszélyt is hozzáadhatjuk, hiszen az otthonok, a szállodák és a kórházak kigyulladásának is a dohányzás a fő okozója.
Nos ez csak egy ici-pici töredéke a dohányzás következményeinek.
Hasonlítsd össze a kávézással.És így mérlegelj.
Köszönöm
Katy Weaver
Ha mértékkel fogyasztják, akkor minimális a kockázat mindkét esetben, ha pedig túlzásba viszik, akkor nagyon sok dolog válik egészségre ártalmassá.
A zsíros ételek túlzott fogyasztása például növeli a szívinfarktus kockázatát (főleg, ha mozgásszegény életmóddal párosul). A túlzott alkoholfogyasztást sem kell részletezni, pedig Jézus is fogyasztott alkoholt, csak mértékkel.
Ezért nincs egyértelmű tiltás a dohányzásra vagy a kávéra. A káros szenvedély pedig részben betegség, ezért elsősorban annak megítélése alá esik.
Üdv!
Kifejezetten nincs tiltva egyik sem, viszont pontosítással élnék. Fentebb a drog szót helytelenül használják. Drognak helyesen a szárított növényi részeket nevezzük, ami a hatóanyagot (bármilyet) tartalmaz. A köznyelv úgy is használja a drog szót, mint kábítószer.
A koffein és nikotin egyik sem a fentiek közül... talán az alkoholt lehet egyedül ide sorolni.
A koffein egy stimuláns, javítja az éberséget, a testi és szellemi teljesítőképességet. Tudatmódosító hatása nincs. A gyógyászat is használja, bizonyos gyógyszeranyagok hatását fokozza. Az egészséget nem károsítja, bár rá lehet szokni, és magas vérnyomást okozhat. Ami a Bibliát illeti, nem említi a kávét vagy a teát, legfeljebb az az alapelv vonatkozhat rájuk, hogy nem szabad a rabjukká válni.
Ugyanez vonatkozik az alkoholra. Lehet fogyasztani, de nem szabad a rabjává válni. Jehova tanúi is megerősítették ezt nekem, de a katolikusok is így gondolják.
Ami a dohányt és a nikotint illeti: a nikotin elég kis mennyiségben jut be a szervezetbe, így enyhe nyugtató hatást fejt ki. Egyébként igen erős méreg, és semmiféle gyógyászati felhasználása nincs. Míg az alkoholos italoknak, és a teának-kávénak lehet némi terápiás hatása, a cigarettának egyáltalán nincs, egy szál cigi elszívása is csak károsítja az egészséget, nem annyira a nikotin miatt, mint inkább a tüdőben lerakódó rákkeltő anyagok, kátrány, stb. miatt.
Tehát azt azért lássuk tisztán, hogy a cigizés és a kávézás még csak nem is "majdnem" egykutya, hanem távol állnak egymástól. A Biblia a dohányzást sem említi, de mivel egyértelműen és kizárólag káros dologról van szó, és a testünket nem károsíthatjuk önként, ezért szigorúbb elbírálás alatt van, mint a koffein vagy az alkohol.
Nagyjából egyetértek a leírtakkal, de azért megjegyzem, a túlzott kávéfogyasztás okozhat infarktust, aki erre hajlamos.
A cigarettánál mondják, hogy hasonló függőséget okoz, mint a narkó, bár olyan hatása nincs neki.
Miért várod a Bibliától, hogy olyasmit tiltson, ami akkor még nem is volt?
Rengeteg dolgot tilthatna, akár az internetet is, vagy a chipsevést, esetleg az űrutazást, de ehelyett szabályozza a rabszolgatartást, mivel nem igazán naprakész eljárásgyűjtemény.
Mondjuk úgy, nem túl egészséges, de a bűntől messze van mindkettő.
"A túlzott alkoholfogyasztást sem kell részletezni, pedig Jézus is fogyasztott alkoholt, csak mértékkel."
Ezt nem lehet biztosra tudni,a bibliában van egy rész,ahol részegesnek titulálják,valami alapja biztos volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!