Antropomorf /nem antropomorf?
Már jó páran érveltek úgy a gyk-n ,hogy Istenre nem lehet antropomorf jelleget húzni.Persze csúnya dolog kiemelni két mondatot a Bibliából a teljes ismerete nélkül,de azért mégis megteszem:
26.És monda Isten: Teremtsünk embert a mi képünkre és hasonlatosságunkra; és uralkodjék a tenger halain, az ég madarain, a barmokon, mind az egész földön, és a földön csúszó-mászó mindenféle állatokon.
27. Teremté tehát az Isten az embert az ő képére, Isten képére teremté őt: férfiúvá és asszonynyá teremté őket.
Gondolom képletesen kell érteni ,ezért érdekelne ,hogy ti hogyan értelmezitek a fenti sorokat. Mellesleg az is furcsa ,hogy Isten többes számban beszél.
Vélemények?
(Hozzáteszem egyedül csak a kíváncsiság hajt,szóval no offense.)
"Gondolom ateista vagy."
Nem ateista vagyok, hanem történész diplomával rendlekező egyszerű róm. kat., és inkább a racionális érveléssel magyarázom a dolgokat, mint feltételezésekkel. Ez független a vallásomtól.
"inkább a racionális érveléssel magyarázom a dolgokat, mint feltételezésekkel"
A racionális érveid - saját bevallásod szerint is- feltételezések, hisz azt mondod nem tudod, nem olvastad.
Azért, mert egyetemi diplomával rendelkező történész vagy, nem kell mindenkit figyelmeztetned a szellemi képességeire. Én ugyan nem pontoztam az 1. és 3. választ, de ha csak 1-2 ember is nem ért egyet veled, és ők mondjuk lepontozták az 1. választ, de a 3-at még el sem olvasták, vagy csak nem tartották fontosnak értékelni, akkor simán kialakulhat ilyen eredmény. Ez pedig még annak az 1-2 embernek sem jellemzi a szellemi színvonalát, nemhogy az összesét aki ide jár.
Ha pedig vallásos vagy különösen " Ne ítélj, ...", és főleg ne negatívan és átgondolatlanul.
Azóta már változott is a két válaszra adott értékelés aránya.
Ebben igazad van. Ez az oldal sem jobb a mai magyar átlagnál.
Meg is nézhetjük magunkat!
Miért ruházza fel a Biblia Istent emberi jellemzőkkel?
Mivel „az Isten Szellem”, nem láthatjuk őt fizikai szemünkkel (János 4:24). A Biblia éppen ezért jelképes nyelvezetet használ, egyebek között hasonlatokat, metaforákat és antropomorfizmust, hogy el tudjuk képzelni Isten hatalmát, fenségét, és megértsük a cselekedeteit. Így bár nem tudjuk, hogyan néz ki Isten szellemi teste, a Biblia úgy beszél róla, mint akinek szeme, füle, keze, karja, ujja, lába és szíve van (1Mózes 8:21; 2Mózes 3:20; 31:18; Jób 40:9; Zsoltárok 18:9; 34:15).
Ez a leíró nyelvezet nem azt jelenti, hogy Isten szellemi testének ugyanolyan részei vannak, mint az emberi testnek. Az antropomorfizmust nem szabad szó szerint vennünk. Csupán abban segít, hogy az emberek jobban megérthessék Istent. E nélkül a jelképes nyelvezet nélkül nehéz volna — ha nem egyenesen lehetetlen — olyan leírást adni Istenről, amelyet az emberek fel tudnak fogni. De mindez nem jelenti azt sem, hogy az emberi fantázia találta ki Jehova Isten személyiségét. A Biblia világosan elmagyarázza, hogy az ember lett Isten képmására teremtve, nem pedig Isten az ember képmására (1Mózes 1:27). Mivel a Biblia íróit ’Isten ihlette’, így amit az ő személyiségéről írtak, az valójában Istennek a leírása saját tulajdonságairól, azokról a tulajdonságokról, amelyeket különféle mértékben az emberi teremtményeibe is beléplántált (2Timóteusz 3:16, 17). Ezek nem az emberek tulajdonságai Istenben, hanem Isten tulajdonságai az emberekben.
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskri..
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskri..
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskri..
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskri..
Az Isten az Úr, a Teremtő. Ő Egyetlen, Egyedülálló, Egyedi, és Oszthatatlan. Ő nincs fönt, lent, előtted, mögötted, jobbra, sem balra. Ő nem térbeli, nem időbeli. Nem változik, Örök, és Tökéletes. Nincs a világon belül, sem azon kívül. Nincs se közel hozzánk, se távol. Közelsége nem távolságban, hanem átvitt értelemben értendő. Közelebb van hozzá a hívő a hegy lábánál, mint a hitetlen a hegy csúcsán. Senki nem hasonlít rá, sem teljességében, sem részeiben. Tulajdonságai, és a teremtett tulajdonságok között, nincs átfedés, hasonlóság, vagy azonosság, a kifejezésre használt szavakon kívül. Nem magából teremt, hanem a semmiből. Nem azonosul, a teremtett dolgokkal, azért mert ez képtelenség, és nem azért mert nem tud.
Ha nem a semmiből teremtene, akkor nem lenne mindenható.
Ha azonosulhatna azzal amit teremtett, akkor nem lenne: Egyetlen, Egyedülálló, Egyedi, és Oszthatatlan, Örök, és Tökéletes, és egyben saját magát teremtené, ami paradoxon!
Minden az Ő teremtése. Minden rajta kívül teremtett. Ő teremtette, a jót, a rosszat. Ő az élet, és a halál Ura.
Nincs rá semmi hatással, de Ő mindenre hatással van.
Megbocsátja a bűnöket, és nem hagyja a vétkeseket szenvedésben, ha Ő úgy akarja, de nem mert azok szenvedése hatással van rá, mint ahogy az igazságos királyra a bűnös könyörgése, hanem, mert könyörületessége, és irgalmassága végtelen.
Megeteti az éhezőt, ha Ő úgy akarja, de nem mert annak éhsége hatással van rá, mint ahogy az anyára a síró gyermeke, hanem mert könyörületessége, és irgalmassága végtelen.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!