Mit szóltok: Ezoterikus Karácsony az ÁVF épületében?
"Nem értem, mi itt a probléma. A karácsony (igen, kis kezdőbetűvel) nem csak keresztény ünnep. Sőt, előbb volt pogány ünnep, mint keresztény."
A Karácsony (igen, nagybetűvel a magyar helyesírás szabályai szerint) Jézus születésének az ünnepe. Te sem gondolhatod komolyan, hogy Jézus születése előtt a "pogányok" már Jézus születését ünnepelték. Hogy konkrét legyek, nemcsak előtte, de utána sem!
Jézus születését a keresztények ünneplik szerte világszerte. Az európai keresztény történelmű országokban ezt dec. 25-26-án tartják, és dec. 24-én este szokás a karácsonyfa alatt megajándékozni egymást. (Nem visszakereshető, hogy pontosan melyik napon született Jézus, de ez igazából nem is lényeg).
Tény és való, hogy a még keresztény hitre át nem tért magyarságnak volt egy téli ünnepe. Ezt azonban a keresztény hitre való áttéréskor nem átvették, hanem egyszerűen lecserélték.
A Karácsony olyan mélyen benne van a keresztény országokban, hogy még ha a többség nem is keresztény, ők is fenyőfát (karácsonyfát) állítanak ilyenkor, és megajándékozzák szeretteiket ajándékokkal. Ők persze ilyenkor nem Jézus születését ünneplik, nem is az ősi pogány vallást követik (túlnyomó részt), hanem egyszerűen csak ünnepelnek, kicsit butított formában, de Jézus üzenetét (szeresd felebarátaidat) végülis megkapták, és értik.
Az ezoterikus karácsony (itt már kisbetűvel, merthogy ez nem az a bizonyos, mindenki által ismert Karácsony) az valami olyasmi lehet, hogy öszegyűlnek a jósnők, a démonűzők, a vajákosok és azok akik hisznek az ilyesmikben, majd ők is szeretik egymást, és közösen ünnepelnek szeretetben, békességben, mégha nem is tudják mit. Első olvasatra valóban több mint furcsán hangzik, dehát ha egyszer ez nekik jó, akkor miért ne? :)
Persze, hogy nem, mert a karácsony (még mindig kis kezdőbetűvel) eredetileg nem keresztény ünnep volt, hanem a téli napforduló ünnepe.
Apropó karácsonyfa. Ez meg egy tipikusan pogány, jobban mondva egy germán eredetű dolog, amikor is örökzöldekkel díszítették a házakat és a szent helyeket a téli napforduló idején.
De mi nem csak karácsonykor szeretjük egymást, valamint a szeretetet nem sajátíthatja ki a kereszténység.
"Persze, hogy nem, mert a karácsony (még mindig kis kezdőbetűvel) eredetileg nem keresztény ünnep volt, hanem a téli napforduló ünnepe. "
Valóban kisbetű a karácsony, ezt benéztem.
Viszont, amiről te beszélsz, a téli napforduló ünnepét, azt sosem hívták karácsonynak korábban! Karácsonykor a keresztények Jézus születését ünneplik és nem a téli napfordulót! Azt lehet mondani, hogy a téli napforduló ünnepének a helyét átvette a karácsony ünnepe, de azt semmiképp, hogy ez ugyanaz az ünnep. Nagyjából ugyanakkor van a kettő (a karácsony dec. 25-26, a téli napforduló dec. 22.). Az európai országokban nem ünneplik a téli napfordulót, sem a nyárit, sem pedig a tavaszi-őszi napéjegyenlőségeket! A karácsonyt ünneplik, a húsvétot, meg a pünkösdöt, továbbá a nemzeti ünnepeket.
"Apropó karácsonyfa. Ez meg egy tipikusan pogány, jobban mondva egy germán eredetű dolog, amikor is örökzöldekkel díszítették a házakat és a szent helyeket a téli napforduló idején. "
Lehet, hogy van köze hozzá, lehet, hogy nincs, ezt nem tudom. Ha rajtad krokodilbőrcsizma van, egy nap összefutunk, és másnap már nekem is az van, akkor két lehetőség van. Lehet, hogy megtetszett a krokodilbőr csizma, és elszaladtam a boltba vettem egyet. Lehet, hogy nekem is volt, de nem hordtam, és most eszembe jutott, hogy felveszem. Lehet, hogy tőled függetlenül amúgyis elterveztem, hogy ilyen-olyan okból holnap azt veszem fel. Lehet, hogy nem terveztem semmit, egyszerűen aznap az jutott eszembe, hogy én is felveszem. Lehet, hogy már hetekkel előbb akartam venni, de pont rá egy napra jutottam odáig.
Fákkal díszítgetni házakat, szent helyeket nem olyan hű de eredeti dolog azért, amit ettől teljesen függetlenül is ne lehetne kitalálni. Az amerikai indiánok is díszítették a szent helyeiket, házaikat ilyesmikkel, nem valószínű, hogy a kettőnek köze van egymáshoz.
Szerinted tényleg semmi esélye, hogy minden majmolás nélkül jusson ilyesmi eszükbe a keresztényeknek? Továbbá aligha hiszem, hogy a napéjegyenlőség ünneplői korábban a fa alá ajándékokat tettek egymásnak.
"De mi nem csak karácsonykor szeretjük egymást, valamint a szeretetet nem sajátíthatja ki a kereszténység."
A keresztények sem csak ekkor szeretik egymást, kisajátításról meg szó sincs!
A fa alá ajándék azért elég újkeletű dolog. Úgy nagyjából 200 éves szokás, és nem keresztény.
Viszont a nyári napfordulót sehol nem ünneplik Európában? Akkor én biztosan más földrészen élhetek.
Ne mondd nekem, hogy a tűzugrás keresztény szokás!
Nem fákat írtam, hanem örökzöldeket. Főleg fenyőfélékkel. Az ajándékozás pedig a római Saturnáliából ered. Illetve a Napkeleti bölcsek ajándékozásától. De maga a fenyőfa állítása germán eredetű, és a fa alá először
A szónak sincs köze a kereszténységhez, a kracsun szó téli napfordulót jelent. Viszont a fán lévő díszek meg kifejezetten bibliai jelképek, a girland a kígyó, a gömb a tudás fájának gyümölcse. Szóval a karácsony egy elég keverékünnep, és nem a keresztények sajátja.
Azt meg, hogy Jézus mikor született, nem tudjuk, de biztos, hogy nem télen, mert a pásztorok a szabadban éjszakáztak. Persze azt is tudjuk, miért ekkor van az az ünnep is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!