Akik itt pogánynak mondják magukat, azok valami konkrét irányzat hívei, vagy csak afféle ezoterikus vegyesfelvágott 'kicsi ebből is, kicsi abból is' világképük van?
Pogánynak az mondhatja magát, aki nem ismer más vallást, csak a kereszténységet - és a többiről csak valami összevissza, távoli képe van.
Akinek valamilyen vallása van, az azért általában tudja a nevét.
Ismerem a világvallásokat, habár nem mindegyik szent könyvét betűről betűre, ahhoz túl unalmas, remélem utolsó, ezt így elnézed, s elmondhatom, egyik sem tetszik.
Miért lenne vegyesfelvágott? Minden kultúrában hasonlóak az istenek, tehát nyugodtan keverhetnéd is akár, akkor is ugyanazt a képet kapnád nagyjából.
Vannak akik konkrét irányzat, pl. a sámánizmus hívei.
Szerencsére nincsenek olyan élesen elkülönült irányzatok, mint a katolikusoknál, hogy ilyen meg olyan, max. az külömbözhet, melyik istent/isteneket tisztelik. Elfogadjuk azt is, ha valaki csak a "teremtőt", ami mindent magába foglal, van aki többistenhívő, de végső soron egy és ugyanaz, amiről pofázunk egymás között.
Nesze, ha tényleg érdekel, s nem csak kötekedni akarsz, valami ilyesmi:
"A pogányság legáltalánosabban a politeista (azaz többistenhívő), panteista, animista és sámánista vallásokat jelenti, a pogányok pedig ezen vallások követőit. A pogány szó ezen kívül a szövegkörnyezettől függően jelenthet nem zsidót, nem keresztényt vagy nem mohamedánt, illetve hitetlen vagy megkereszteletlen embert. Az újpogány vallások olyan vallások, amelyek a Föld és teremtményei tiszteletét hirdetik, ünneplik."
Szóval az illető aki így hívja magát ezt szeretné valószínűleg hangsúlyozni.
Nekem három dolog szokott erről a szóról eszembe jutni:
1. [link] (persze nem negatív értelemben)
2. skandináv és germán mitológia, vikingek ( a zene miatt főleg).
3. ősmagyarok, Biblia
Mondjuk nekem is furcsa, amikor valaki azt mondja magára, hogy pogány. Akkor mindig azt gondolom, hogy azt akarja hangsúlyozni, hogy nincs megkeresztelve (esetleg tagadja) és mellé politesita.
Egyszerűbb lenne azt mondani, hogy pl. Ásatrú. Vagy xy nép vallásában hiszek és azok Isteneiben pl. Odin.
Mindegy. Mindenki azt csinál, amit akar....
Viszont az is igaz, hogy vannak olyan pogányok, akik vegyesfelvágottban hisznek (abban nem vagyok biztos, hogy mind ezotérikus). Erről, hogy ezotéria nekem nem éppen pozitív dolgok szoktak eszembe jutni. Főleg csalók a tévében vagy elmebetegek. Minél visszább megyünk a korban, annál elfogadhatóbbnak érzem ezeket az okkult dolgokat (kivéve az értelmetlen ember áldozásos marhaságokat).
Jó, végülis igazad van:)
Ha valakit érdekel valakinek a hite, akkor azt úgy sem 1-2 szóval fogják elintézni, hanem bővebben.
De tegyük fel, hogy nekem megöli egy szerettemet egy kelta, akkor nem lenne jó, ha neki ugranék egy vikingnek, mert mindkettő pogány.
Habár az sem lenne jó, ha egy keltának, mert általánosítani butaság.
Mindegy. Igazad van:)
#1 Apukám, neked komoly érzelmi problémáid vannak...
Kedves Zsizsik666, csak azért kérdeztem, mert igazából a pogány szó az egy elavult kifejezés, manapság nem jelent semmit egy átlagembernek, szóval szerintem nem szerencsés használni. Nem értem miért használja bárki is, inkább vicces hatást kelt. Sokkal komolyabban venném az illetőt, ha ezoterikusnak, sámán hitűnek, ősmagyarnak, vagy bárminek mondaná magát, mint így. Én úgy látom, hogy a legtöbben, akik pogánynak tartják magukat, általában ezoterikusok, csak valamiért nem szeretik használni magukra ezt a kifejezést. Pedig, mondom, a pogány kifejezés sokkal nevetségesebbnek hat így a 21. században.
Okean, ezt hívhatnád akár okeanizmusnak is, ha nem lennél túl szerény. :)
Milyen értelemben vagy túl a panteizmuson?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!