Miért ilyen a biblia?
Hát nem tudom, ha belegondolsz, hogy hány ember hányszor átírta, mert mindenféle nyelvre lefordították az eredetit az ókor óta már jópárszor, azt hiszem az már válasz a kérdésre.:)
Nekem mostanában ajánlották egyébként az Édentől keletre c. könyvet, amiben van egy ezzel kapcsolatos eseménysor, hogy a két szomszédnak nem ugyanazt írja a Bibliája, vitatkoznak, megtanulnak héberül, az eredetiben pedig egy harmadik verziót találnak.:)
De megnyugtatásképpen: nem kell emiatt bosszankodnod, mert azt te döntheted el h miben akarsz hinni. Ha egyértelműbb útmutatásra van szükséged, kereshetsz más forrásokat is, nem hinném h bárki ráderőltetné a bibliaolvasást.:) Találj olyat ami kényelmes a lelkednek.:)
Úgy nem lehet könyvet írni,hogy mindenkinek pontosan úgyan azt jelentse és mindenki úgyan úgy értelmeze!
Volt egy kortárs könyv bemutató,ahol bemutattak egy verses kötetet X.Y-tól(mindegy kitől),majd jól kielemezték az egyik verset,hogy mit akart mondani a költő és így meg,úgy szóval csürték-csavarták,majd jött a pofára esés,mert ott ült a költő és elárulta,hogy ő semmi olyasmit nem akart ábrázolni a versel,mint amit bele magyaráztak!
Szia!
Maga Jézus is sokszor szemléltetésekkel tanított amit egyesek érdekes történetnek tartottak - mások a hitük alapjának.
Miért beszélt így?
Máté 13:10-15
Mondatjuk, hogy ez egy szűrő azok között aki csak hallgatják és azok között akiket valóban érdekel Isten szava.
Minden könyv, sőt szinte minden mondat "hülyén" van ezek szerint megírva a világon, mert minden szöveget sokféleképpen lehet értelmezni!
Az, hogy valaki egy információt hogyan értelmez, igazából egyedül tőle függ. Hiszen az információ mindig ugyanaz, de a befogadó tudat mindig eltérő: nem volt még, és soha nem lesz két ember sem a világon, akinek azonos a *története*, azaz mindig ugyanazok a hatások érték. De még ha lenne is, a két ember akkor sem lenne ugyanaz a személy, mert másmilyen az agyuk. :)
Az agyunk pedig ugyebár úgy működik, hogy a rengeteg mindenféle beérkező információ közül szortíroz, majd valamit elraktároz, elrendez, valamit pedig veszni hagy. Aztán a raktározott információ egy része tudatosul, egy része pedig nem.
Aztán amikor jön az új inger, akkor annak az értelmezését már befolyásolni fogja egy csomó, korábban elraktározott információ. És így tovább.
Tehát ha én azt az egy szót mondom neked, hogy "kék", meg egy másik embernek is, még akkor sem lehetek benne biztos benne, hogy mindketten pont ugyanarra a színre gondoltok! :) Mert ezt is egy csomó minden befolyásolja, és a kettőtöknél nem ugyanazok lesznek a befolyásoló tényezők.
De a Biblia úgy van megírva, mindennek ellenére, hogy "akinek van füle a hallásra", vagyis hajlandó kinyitni Isten felé a szívét, az megérti. Mindenki mást fog belőle megragadni, mindenkinek más fog a leginkább tetszeni, mindenki másra fog koncentrálni, de ha a szívével őszintén Istent keresi, meg fogja találni.
Amúgy meg hihetetlen nagy kihívás, ha belegondolsz, úgy megírni egy könyvet, hogy évezredeken keresztül íródik több tucatnyi különböző szerző tollából, és mégis úgy kell megírni, hogy minden korban, minden kultúrában, minden nyelven meg lehessen érteni, és a végeredmény legalább közelítőleg azonos legyen: Isten megtalálása. Mégis sikerült, mert ha én elmegyek, teszem azt, Koreába, vagy Kínába, vagy a Cherokee indiánokhoz, vagy bárhova, akkor fogok találni olyan embereket, akik ugyanabban az Istenben hisznek, akiben én, ugyanabban az örök életben reménykednek, mint én, és hasonló módon képzelik el azt az életstílust, amit ahhoz kell vezetni, hogy ezt a célt elérjék.
És mi biztosítja mindezt? Az, hogy nekik ugyanaz a Bibliájuk van, ugyanaz az Ige tanítja őket, mint engem. Ugyanazt az üzenetet fogadták be, és ez az üzenet nem emberektől származik...
Lehet, hogy vannak benne olyan dolgok, amiket másképp értelmeznek, mint én, de vannak benne olyanok is, amiket csak szándékosan lehetne félreérteni. Mert azt nem lehet nem érteni, amikor az van leírva, hogy "Úgy szerette Isten a világot, hogy az egyszülött Fiát adta, hogy aki Őbenne hisz, el ne vesszen, hanem örök élete legyen." Ezt vagy elhiszi valaki, vagy nem, de félreérthetetlen, hogy mi van ezekben a sorokban. Vagy: "Mivel kedves vagy az én szemeimben, becses vagy és én szeretlek..." vagy: "Hát elfeledkezhetik-e az anya gyermekéről, hogy ne könyörüljön méhe fián? És ha elfeledkeznének is ezek: én te rólad el nem feledkezem. Íme, az én markaimba metszettelek fel téged..."
Azért ilyen a Biblia, hogy aki őszintén keresi Istent, az ebben a könyvben minden lényeges kérdésére megtalálhassa a választ, akármelyik korban, akármelyik népben, akármelyik kultúrában él, és akármilyen nyelven olvassa.
Csatlakozom a 4-es válaszolóhoz.:)
Jézus ki is jelentette, hogy pont ezért beszél példázatokban, és a maguk a Próféták, mint pl:
Dániel sem értette sokszor amit leíratott vele a teremtő.
Mert a jó hír csak azoknak értelmetlen és titok, akik elvesznek, mert nem mindenkié a hit.
Ezenfelül a biblia témája egyértelmű, lehet egyféle képen érteni, mert így egységes és harmonikus.A teremtő ékes rendben összhangban íratta le és ez összekovácsolná az embereket ha mindenki egyféle képen értené meg.
Az értelmezésekkel pedig pont az a baj amivel az itt olvasók és írok közül is érvelnek, hogy :
Mindenki keresse meg melyik áll közelebb.
Hát ilyen nincs. Ezért nincs egység és össze- visszaság van kereszténységen belül, mert ezt lehet hallani:
Az Én vallásom, az ő vallása, én így gondolom ő úgy gondolja és ezt tiszteletben kell tartani.
Jézus nem fogja tiszteletben tartani, mert törvénytelennek nevezi azokat akik nem összhangban az akaratával élnek, hanem a saját kényelmük szerint alakítják a szent írást az életükhöz.
De ezt fordítva kell alkalmazni.
Az életünket kell az íráshoz alakítani, ha nem tetszik akkor is.
Nehogy már mi szabjunk feltételeket a teremtőnek, engem hogyan fogadjon el?....
Nagy részben egyet értek az előttem szólóval.
Az biztos, hogy sokat fejlődött az ember főleg a tudomány és a technika területén.
Viszont az isteni alapelveket nem szabadott volna emberi fejlődésre tenni, mert a modern kor ellenére még sem boldogok az emberek.
A technika nem oldotta meg a társadalom problémáját, az erkölcs a becsületesség, stb területén semmit.
Ez oda vezetett, hogy egyre több a gyilkosság, a nemi erőszak a gyermek kori megbecstelenítések, stb.
Hiába a nagy fejlett technika, a társadalom meg hanyatlik.
# 9
Előtted szóló vagyok. Természetesen én sem az isteni alapelvekre gondoltam, hanem pl. az akkori szokásokra a társadalmon belül, vagy akár a pénzrendszerre. Szerintem kevés ember van, aki tudja, hogy akkor mennyit ért egy római talentum, tehát ezt meg kell magyarázni, hogy az olvasók jól értsék.
Továbbá az Újszövetségben Jézus nem egyszer olyan dolgokra utal, ami az akkori zsidó szokásban, az akkori zsidó embereknek természetes volt, de ma már nem értjük a szavak mögött húzódó mögöttes tartalmakat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!