A gondolkozásunk, személyiségünk szerinted determinált?
Vagy hiszel a lélek létezésében, vagy az állításban miszerint Isten felruházta az embert szabad akarattal, ezért Isten nem irányíthatja, csak tanácsokkal láthatja el.
Vagy az általános ateista állítást gondolod helyesnek, miszerint az ember képletesen "áldozata" a világnak, döntései elméletben teljes pontossággal előre meghatározhatók.
Mindenki szabadon dönt arról, hogy mit tesz, én így hiszem.
Viszont a sors és a szabad akarat kizárja egymást. Ha létezik a sors, az eleve elrendelés, az a bizonyos forgatókönyv nem lehet szabad akaratunk, mert kb. ugyanúgy szerepet játszunk mint egy színész a filmekben. Nincs önálló gondolatunk (még azt is amit most írok úgy volt eltervezve, hogy leírjam :D).
Ha meg van szabad akarat, nem létezhet az, hogy Isten ilyennek teremtette: ez most nem szexuális beállítottságra vonatkozik, mert annak oka biológiai, amit befolyásolni nem lehet.
Mindkét verzió félelmetes.
A 2. nem csak ateista szemlélet (gondolom te az 1.be hiszel). Én abba hiszek, akár hiszed akár nem előre meglehet határozni a másik döntését.
Tegyük fel van 2 ugyanolyan csoki, egyiknek a csomagolása valami csilivili márkás cucc, a másik meg kop gazdaságos. Akkor szinte mindenki a másodikat választja.
A másik kisérlet ami tetszett, hogy mondj egy színt, egy szermámot, egy virágot.
Az emberek nagy része a pirosra,kalapácsa,rózsára gondolt.
Ha valójában egy lélek irányítaná a testet, akkor a különböző "vegyületek" nem tudnák felülbírálni személyiségünket, mint az alkohol csoki. Mivel akkor a test csak egy tároló mint egy doboz és a lélek a távirányítója. De nem így van. Ha valóban a lélek irányít/tárol mindent,akkor miért vannak szellemi fogyatékosok amikor elvileg a lelkeket isten saját kezűleg "ülteti" bele a csecsemőbe.
Más dolog nincs olyan,hogy szabad akarat, általában az ember azért csinál valamit mert elvárják tőle. Biztos vagyok benne vannak akik szívesen mászkálnának meztelenül, vagy hallgatnának heavy metalt pink cuccokba.
A személyiségünk nagy részét örököljük, más részét a külvilág érintkezésével formáljuk, ha tegyük fel általános iskolába valakinek nincsenek barátai,vagy akkor abból egy nagy valószínűséggel egy visszahúzódó, magának való felnőtt lesz. Akit meg elkényeztetnek az meg egoista barom.
Arról ne is beszéljünk amikor sok mindent csak a csorda miatt csinálunk pl a vallás ha valaki hirtelen vallásos akar lenni szinte biztos,hogy keresztény lesz mert a környéken mindenki az, akkor biztos jó.
Meg amúgy irónikus megadja isten a szabad akaratot majd megtiltja a használatát.
Az igazi szabad akarat akkor van amikor azt mondod: F*ck this sh*t! Csinálok amit akarok le vagy tojva!
attól függ mit értünk determináltnak, vagy hogyan határolódhatna meg elméletben teljes pontossággal.
elméletileg mindennek van oka, elméletileg van akaratunk, de gyakorlatilag mindennek van következménye, és egy oknak több okozata is lehet.
tehát egyik állítás sem igaz, a helyzet inkább úgy néz ki, hogy vannak vezérvonalak, mint az öröklött és tanult jellem, de sosem számítható ki teljességgel egy ember "sorsa", tevékenysége.
Mivel az ember test lélek és szellem egysége (az én felfogásom szerint) ezért ki vagyunk téve biológiai és pszichológiai értelemben egyfajta determináltságnak. Igen, sokszor meghatározhatók a döntéseink, ám tudunk azért meglepetéseket is okozni :-)
A szabad akaratban ettől függetlenül hiszek mert annak semmi köze az ilyen determináltsághoz. (az eleve elrendelés egy félreértelmezett tévtanítás egyébként)
A szabad akarat lényegét könnyebben megértjük ha az állatvilágban nézünk szét előbb. Keressünk csak vegetáriánus oroszlánt, húsevő zebrát. Keressünk olyan kant a természetben aki tudatosan gátat szab vágyainak mert más cél lebeg a szeme előtt. Ja, és ha már itt tartunk, ők nem használják ki szerelmeskedésre azokat az időszakokat amikor a nőstény amúgy sem esne teherbe...
Az állati lét determináltsága egyértelmű. Velük való rokonságunk kapcsán mi is rendelkezünk bizonyos biológiai határokkal, ám attól vagyunk emberek, hogy ezeket szabad akaratunkkal kontrollálni tudjuk. Gátat tudunk szabni vágyainknak, az ösztöneink ellen mehetünk, megvonhatjuk magunktól az ételt vallási célból, vagy hiúságból vagy az egészségünk miatt. És -ilyen kétélű fegyver a szabad akarat- tehetünk rosszat is ezzel a szabad akarattal, viselkedhetünk aljasan, elnyomhatjuk a lelkiismeretünket, válhatunk korruptá. De az is saját döntés! Vannak nehezítő körülmények, nem is mondta senki hogy az élet könnyű. De dönthetek jól és rosszul.
Szabadság ez, és az ezzel járó végtelen felelősség. Mert a szabad akaratommal pusztíthatom ezt a földet, vagy én is jobbá tehetem. Minden percben.
Freya
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!