Ha mindent Isten csinált, őt ki csinálta meg?
Szia!
Sok minden más mellett az idő dimenziójában élünk, amelyben egyik esemény követi a másikat. Az idő múlik, és közben minden öregszik. Életünk során megtanuljuk, hogy minden okozat valamilyen oknak köszönhető. Össze is lennénk zavarodva, ha ez nem így lenne. Éppen ezért nehéz elképzelni az első okot, azt pedig még nehezebb, hogy mi volt, ha egyáltalán volt valami, az "Első Ok" előtt.
Ahogy megteremtette Isten a világegyetemet és mindent, ami abban van, éppúgy hozta létre az időt is. Mindennek volt kezdete, beleértve a világűrt és az időt is. Következésképpen Isten mind a világűrön, mind az időn kívül helyezkedik el. Ez azt jelenti, hogy változhatatlan. Neki nem volt kezdete, és nincs vége.
A kérdéshez még inkább hozzátartozik, hogy Isten perspektívájából nézve az okozatot nem előzi meg az ok. Ő látja a kezdetet és a véget. Istent senki nem teremtette, Ő örökkévaló, az időn kívül helyezkedik el, és már az idő kezdete előtt létezett.
Isten végtelen perspektívájából nézni a dolgokat nekünk embereknek valószínűleg legalább olyan nehéz, mint amilyen nehéz egy kutyának vagy egy macskának megértenie, hogy mi lehet ezen az oldalon. Ha Isten végtelen, mi teremtményei pedig végesek vagyunk, nem kellene azon meglepődnünk, hogy felfogóképességünknek és perspektívánknak korlátai vannak.
A Biblia minden idők legolvasottabb könyve. Azon belül is, a legolvasottabb oldal valószínűleg Mózes I. könyvének legelső oldala. Az ott fellelhető első szó: "Kezdetben..." valószínűleg minden idők legismertebb szava - a legszélesebb körben tett kijelentés. Ha tovább olvassuk, már a harmadik szónál láthatjuk, hogy Isten ott volt kezdetben. Egy másik, kulcsfontosságú meglátás János evangéliumának első szavaiból
következik: "Kezdetben volt az Ige és az ige Istennél volt és Isten volt az ige."
Ismét azt látjuk, hogy volt kezdet, és a Biblia azt is elénk tárja, hogy Ki volt jelen az idő kezdetén. A tudomány kényszerítő indokai miatt volt szükség kezdetre. Ha azonban időt és fáradtságot szeretnénk megtakarítani, olvassuk el ismét a Biblia első három szavát - és higgyünk benne.
"Kezdetben teremtette Isten..."
Üdv. Péter
A legegyszerűbb válasz erre az, amit Jézus mondott az Atyáról: "az Atyának élete van önmagában," (Ján 5,26)
Istent nem alkotta meg senki, Ő van. Azért pedig, mert a mi véges elménk ilyet képtelen felfogni, attól még egyáltalán nem lehetetlen, hogy létezzenek olyan dolgok, amelyek meghaladják az emberiség képességét.
először is, amit valószínűleg Te mindennek hiszel, az csak töredéke a mindennek. a Minden az egy hiánytalan "valami", tehát teljes. Ha teljes, akkor bizony nem változik, ha nem változik, akkor pedig nem is keletkezett, nem is pusztul, mivel e két dolog a változás ismérve.
üdv
26/F
LastOne.Left
A kérdező kommentje:
Akkor az univerzum miért ne lehetne paradoxon? Miért ne létezhetett mindig és miért ne létezhetne örökké?
Isten miért nem létezhetett mindig és miért ne létezhetne örökké? Ezzel a válasszal próbáltalak rávezetni...
17:18
"Akkor az univerzum miért ne lehetne paradoxon? Miért ne létezhetett mindig és miért ne létezhetne örökké?"
Úgy tűnik, hogy nem így történt. Azt, hogy örökké fog-e létezni, még nem tudjuk. De egyébként semmiféle logikai kényszer nincs erre. Elvben az örökkévalóság tekintetében a világra pont azt is lehetne mondani, amit az istenre. Az, hogy a világnak volt kezdete, nem logikai szükségszerűség, hanem az ősrobbanás elmélete felé vezető megfigyelések eredménye. De még ez sem jelenti azt, hogy egy isten indította el a világot, ill. hogy ennek az istennek van-e és ha van, akkor milyen tulajdonságai vannak azon kívül, hogy a világot elindította.
Tehát az oksági elvből sem következik semmi, ami miatt az embernek szeretnie kellene ezt az istent, vagy meg kellene bíznia benne.
"isten (definíciója szerint) végtelen tulajdonságokkal bír és nem korlátozza az idő (nem végtelenül hosszú életű hanem eleve "időn kívüli") így aztán a mi fogalmaink szerint leírva a "minden" (ami alatt gondolom a vmennyire ismert ám végtelennek tűnő világegyetemet érted) csupán részhalmaza istennek"
Az idő a világegyetem egy fontos eleme, tehát így, ha a világ "részhalmaza" az istennek, akkor az isten tartalmazza az időt, tehát köze van hozzá. De egyébként a mondat első felének semmi köze a másodikhoz. Ha időn kívüli, akkor abból miért következik az, amit írtál?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!