Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Csak én látom ezt így?

Csak én látom ezt így?

Figyelt kérdés

Megnéztem a "Lányom nélkül soha" című filmet.

Csak nekem tűnik brutális amerikai propagandának?

Főleg a vége

(Áhitatos arcal nézi az anya és lánya a fák közt előbukkanó amerikai zászlót)


2011. dec. 18. 20:43
1 2
 1/12 bánomisén ***** válasza:
Az ő helyükben én is nézném, pedig én nem vagyok nagy USA-fan... Egyébként nekem is megfordult már a fejemben, amikor észrevettem, hogy egyre több film foglalkozik arab-amerikai vagy arab-európai vegyes házasságok hátrányaival. Azért nem minden arab véresszájú, feleségverő fanatikus.
2011. dec. 18. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

A film egy igaz történet alapján készült. Érdemes elolvasni a könyvet is, amelyet filmre vittek. Valóban vannak benne ilyen jellegű, hatásvadász elemek, /az amcsik ebben elég jók, hogy úgy mondjam,/ de azt hiszem, mindenki fellélegezne, ha ennyi szenvedés után hazaérkezik a saját országába. Függetlenül attól, hogy amerikai, német, magyar vagy akár japán.

Egyébként nekem jobban bejött a könyv, mint a filmfeldolgozás.

2011. dec. 18. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Mem láttam a filmet, de a történetet ismerem. A zárójelben összefoglalt utolsó jelenet elkeserítően patetikus lehet, és biztos, hogy a film egészében jelen van - ahogy írod - a "brutális amerikai propaganda".


A mai Irán azonban mégis tragikusan szomorú ország. Az igaznál is igazabb, hogy az post-Khomeinista Iszlám Köztársaság vaskezű diktatúra: főként a nők helyzete tűrhetetlen. Minden szempontból másodrangú emberek: elsősorban a családjogi törvénykezés fosztja meg őket alapjogaiktól. Igaz ugyan, hogy az egyetemek diáklányokkal tele vannak, de ezen közben rájuk is érvényes a megkülönböztető, megalázó csador-viselési kötelesség. A fiatal nők egyre felháborodottabbak és politikusabbak: minden rezsim-ellenes megmozdulás alkalmával tűzvonalban vannak. Minden erejükkel próbálnak ellenállni: apró, de dacos gesztusokkal tágítanák a vasszigor határait. Ám ha a kendőjük alól kikandikál a haj, a "pazdaran", a "forradalmi gárda" fanatikusai - akár az utcán - gumibottal verik őket (az arcukat!), vagy bebörtönzik és ott megkínozzák. A házasságtörő(nek tartott) nőt ma is megkövezik; ha szűz lány követ el olyat, amit a középkori iszlám-jogi kódex halállal büntet (vagy a rezsim, mert lázadt ellene), a börtönőrök kivégzés előtt még megerőszakolják, mert a Próféta úgy rendelkezett, hogy szűzet kivégezni..nem lehet. Hát akkor tesznek róla. Aljas, sötét, kegyetlen diktatúra. Az emberek azért valahogy tartják magukat: kedvesek, vendégszeretőek - mosolyogni is képesek. Az otthonok falai között levetik a rájuk kényszerített láncokat - és persze kompenzálnak. Titokban parabola-antennáik vannak, az interneten navigálnak, házibulikban jönnek össze, elegáns, "európai" ruhákban..a lányok gyönyörűen kisminkelve - és ugyanazt teszik, amit a kortársaik bárhol a világon. Táncolnak, ismerkednek, zenét cserélnek..járnak (de a kapun kívül már egymás kezét sem fogják meg, mert nem tehetik). Elegük van..iszonyú feszültségek vannak bennük.

Amerika hazug és sanda. A diktatúra pokoli, de ezzel együtt: kifelé nem agresszív. Iránban nincs támadó szándék - de ezzel együtt: az iszlám-rezsim igazolhatatlan és felmenthetetlen.

2011. dec. 18. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 bánomisén ***** válasza:

21:13


A könyv jobb is, mint a film.

2011. dec. 18. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Bánomisén-nek:


ebben az esetben nem arab-nem arab házasfelekről szól a film. A férj ugyanis..perzsa

2011. dec. 18. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 bánomisén ***** válasza:

21:17

Jelen esetben tökmindegy, hogy arab vagy perzsa, mert a vallási fanatizmusuk miatt olyanok, amilyenek, az meg arabnak is, perzsának is ugyanaz.

2011. dec. 18. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 bánomisén ***** válasza:
Mármint a vallásuk ugyanaz - mielőtt valaki megint megtalál valami teljesen lényegtelennel :-)
2011. dec. 18. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Ma 21:14: amit leírtál, sajnos igaz.

Érdemes még elolvasni a Persepolis c. híres képregényt is.

Amúgy, kicsit off, de egész jó filmek készülnek Iránban, a Duna tévé időnként levetít egyet-egyet. Sajnos, a címekre nem emlékszem, volt egy, ami számomra nagyon kedves film volt: a katona hazatér a családjához és ők mindent elkövetnek, hogy méltó legyen a fogadás, pedig szinte semmi élelem nincs otthon. Történik néhány baleset is, de összefog a család és az ismerősök, szomszédok, és a végén minden jóra fordul.

2011. dec. 18. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

ma 21:56


Igen, a Persepolis nagyon jó, fel is tettem róla egy kérdést

2011. dec. 18. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Bánomisén:


ne haragudj, (de tényleg..). Persze, hogy ebben a kontextusban lényegtelen az arab/perzsa dolog. Én vagyok szőrszálhasogató a témában: annyira gyakorinak látom, hogy a magyar ember arabnak titulálja szegény perzsát, azon az alapon hogy..moszlim/moszlim. Én meg ilyenkor mindig kiaáblok, hogy: perzsa! perzsa!..:-). Úgyhogy mégegyszer: bocs. Nem fontoskodni akarok.

2011. dec. 18. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!