Isten miért teremtett az emberbe kíváncsiságot, ha nem akarta, hogy egyen a jó és gonosz tudásának fájáról?
Semmi gond azzal, ha nem értünk mindenben egyet. Ez csak azért van, mert bizonyos részek vagy elkerülték a figyelmünket, vagy másként értelmezzük őket.
Csak gondoljatok bele józan logika szerint abba, amit állítotok:
"Történhet-e bármi a világegyetemben Isten beleegyezése nélkül? az ő jóváhagyása nélkül nem történhetett volna meg a bűnbeesés sem."
Csak úgy "beleegyezett" Isten Ádám vétkébe? Ez nem beleegyezés, hanem a szabad akarat következménye volt.
Tisztázzunk valamit: Isten mindenható és mindentudó is egyben. Vajon mindenható lenne-e Isten, ha nem tudná úgymond "kikapcsolni" bizonyos esetekben az előre tudását, amikor csak akarja?! Nem, nem volna mindenható.
A Biblia a teremtési beszámolót egyértelműen úgy adja elő, mint ahogy egy szerető apa óvja a gyermekét, hogy ne csináljon hülyeséget, mert annak csúnya következménye lesz. Ezt teszi minden jó érzésű szülő, aki a fiára bízza a döntés jogát. Ezt tette Isten is és mivel mindenható, aki tökéletesen tisztában azzal, hogy mi hogyan "működünk", nem szorul arra, hogy mindenkiről, minden körülmények között, mindent tudjon előre!
Erről egyébként több helyen, pl. a Lótról szóló történetkor beszél is a Biblia.
Tehát Isten képes arra, hogy szelektíven használja az előre tudását, hiszen ha nem lenne képes, nem lenne mindenható.
"szerinted ki,vagy mi tudja keresztülhúzni Isten számításait"
Véglegesen senki sem tudja. Ádám bűnét is kész volt Isten a saját módszerével helyrehozni.
Így aztán én kérem most tőletek, hogy merjetek önállóan is gondolkozni, no meg alaposabban áttanulmányozni a bibliát.
23:56
Te nagyon nem akarsz megérteni egy alap dolgot.De mindegy úgy gondolkozol,ahogy szeretnél.
Ha Isten úgy dönt, hogy mindent előre tud, akkor már Ádám és Éva megalkotása előtt tudnia kellett, hogy engedetlenek lesznek. De vajon amikor azt mondta Ádámnak, hogy ne egyen ’a jó és rossz tudásának a fájáról’, különben meghal, már tudta, hogy Ádám enni fog róla? (1Mózes 2:16, 17). Isten ezt mondta az első emberpárnak: „Legyetek termékenyek, sokasodjatok, töltsétek be a földet és hajtsátok uralmatok alá; uralkodjatok a tenger halain, az egek repdeső teremtményein, és minden élő teremtményen, amely a földön mozog.” Vajon amikor ezt az utasítást adta nekik, már tudta, hogy a csodálatos paradicsomi jövőjükből biztos nem lesz semmi? Természetesen nem (1Mózes 1:28).
Ha Isten előre tudta volna, hogy Ádám és Éva eleve bukásra van ítélve, az elébük helyezett örök élet kilátása mérhetetlen gúny lett volna a Mindenható részéről.
Istennek az a képessége, hogy előre tud és elrendel eseményeket, vajon azt jelenti, hogy minden egyes teremtményének minden cselekedeténél megteszi ezt?
Jel 22:17: "aki hallja, mondja: - Jöjj! - És aki szomjazik, jöjjön; aki akarja, vegye az élet vizét ingyen."
A döntés tehát nincs előre elrendelve, az egyénekre van bízva.
Vesd össze: 1Mózes 18:20, 21; 22:12.
1Mózes 18:20 "Jehova ezért ezt mondta: 'A Szodoma és Gomorra miatti panaszkiáltás bizony hangos, és bűneik nagyon súlyosak. Elhatároztam, hogy lemegyek, és megnézem, hogy valóban a hozzám eljutott jajkiáltás szerint cselekszenek-e, és ha nem, hadd tudjam meg.'"
Úgy hangzik ez, mint amikor mindent előre lát Isten?
1Mózes 22:12 "Az angyal így folytatta: 'Ne nyújtsd ki kezed a fiú ellen, és ne tégy ellene semmit sem, mert most már tudom, hogy istenfélő vagy, mert nem tagadtad meg tőlem a fiadat, az egyetlenedet.'"
Úgy hangzik ez, mint amikor Isten mindent előre lát?
Megkérdezem újra: miért kellene feltétlenül tudnia a tökéletes és mindenható Istennek a teljes egyéni jövőt ahhoz, hogy képben legyen?
Sehol nem írtam, hogy Isten egyáltalán nem tudja a jövőt, hiszen a bibliából kiderül, hogy nagyon is pontosan tudja. De ez nem jelenti azt, hogy ezt minden egyes teremtményével meg is teszi!
Jehova pontosan tudja, hogy milyennek teremtett minket és hogy mire alkalmas az ember és mire nem. Minek, mi lesz a következménye. Már ez is alapos jövőbelátást biztosít számára, de nyilván megvan a totális biztonságú képessége arra, hogy ha akarja, tudja hogy mi fog történni.
Mellesleg mindet el is követ, hogy az akarata megvalósuljon és ezért a céljai érdekében irányítja az eseményeket a szabad akarat szentségét figyelembe véve.
Szerintem az ember a bűnbeesés előtt nem volt kíváncsi.
A csecsemőre emlékeztet engem Ádám és Éva, aki örül, hogy lyuk van a fenekén, meg kap enni és inni. Persze értelmesen gondolkozik és egyedül Istent szereti. Nem volt kíváncsi az ember, csak az a kígyó győzködött...
Persze tudjuk, hogy a mai ember kígyó nélkül is remek agyafúrt cselszövő.
Nem tudjuk, Ádám és Éva mennyire volt kíváncsi, szerintem nagyon. Nem csecsemők voltak, hanem felnőttek. Isten teremtett nekik egy új világot, és azt mondta, uralkodjatok rajta. Szerinted ők unottan leültek egy fa alá és érdektelenül bámultak maguk elé? A kíváncsiság nem rossz emberi tulajdonság és teljesen természetes. Sőt, minden élőlény kíváncsi. A csecsemő is, csak ő még nem tud mozogni és annyira minimális ismeretei vannak a világról, hogy az információk többségével még nem tud mit kezdeni. De már kíváncsian nézeget mindent.
Kíváncsiság nélkül az ember nem tudná értékelni a teremtés csodáját.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!