Keresztények! Miért nincs egyetlen történelmi megemlékezés sem Mózes koráról?
Mielőtt bárki félreértené, nem támadó szándékkal teszem fel a kérdést, de mivel közel egy évtizede foglalkozom vallástudományokkal, szeretek új és új nézőpontokat megismerni, főleg, ha olyan kérdése merül fel, amelyre nem tudom a választ.
Nos: a jelenlegi tudás szerint egyetlen korabeli feljegyzés sem emlékszik meg Mózesről és a társairól (pl. Illés vagy Dávid), sem az Ószövetségben emlegetett csodákról.
A bibliai kronológia alapján a történetek valamikor i.e. 1300 körül kezdődtek, ekkor adta Isten a törvényeket Mózesnek és az egyiptomi menekülés is ekkortájra koordinálható ( ezt nem csak úgy hasra ütésre számították ki, hosszú évtizedek munkája során alakult ki a dátumozás).
Mikor mindez megesett, az egyiptomi királyság már több mint kétezer éve létezett - de sehol nincs egyetlen szó sem az Ószövetségben történtekről. Még a szomszédos országok sem írtak semmit erről, pedig többezer héber elvándorlása azért az említendő eseményekhez tartozna.
Szintúgy pl. a Tíz csapás - mennyi esélye van, hogy mindenről írnak, csak épp arról nem, hogy napokig sötétség volt?
Persze, tudjuk, hogy az Ószövetség szövegei írott formájukban nem keletkezhetek a 9.századnál hamarabb... na de mégis, ha minden megtörtént, miért nincs még egy nyomorult kis sor sem, se közel, s messze?
Tudnék ajánlani neked egy könyvet:
- Magnus Magnusson - Ásóval a Biblia nyomában
Pont ilyen kérdésekről szól a könyv.
Én javaslom, hogy inkább azt olvasd el, mert abban tudományos választ fogsz kapni, ellentétben ezzel az oldallal, ahová bárki beírkálhat bármekkora hülyeséget.
Szia!
Hát ha rossz helyen keresel, akkor biztosan nem találsz semmit. Először is a Biblia szerint Mózes ie. 1525-ben született, amikor IV. Szobekhotep Hanoferré uralkodott. Ennek a fáraónak az uralkodása kezdetén született meg az a hírhedt rendelet, mely szerint végezni kell az egyre növekvő ázsiai közösségben minden fiú újszülöttel. Az osztrák régészek Avariszban megtalálták a mészárlás áldozatainek kicsinyke sírjait. Elképesztő: 65% volt a gyereksírok aránya! A tragédia másik régészeti bizonyítéka a feltárt izraelita sírok felnőtt lakosságának aránya: a régészek minden öt felnőtt nő maradványait tartalmazó sír mellett csak három felnőtt férfi maradványait tartalmazó sírra leltek. A régészeti bizonyítékok itt is alátámasztják a bibliai hagyományt.
Hanoferré király első felesége Paentjenú legidősebb lánya Merit találta meg Mózest, és mivel maga is félig-meddig ázsiai volt úgy határozott, hogy örökbe fogadja és a Hapimoszesz (az áradás gyermeke) nevet adta neki. Ebből alakult ki a Moszesz becézett alak, a tisztán egyiptomi nevet Mose-ként írták át héberre, ami annyit tesz a vízből kihúzott.
Mózes a XIII. dinasztia két nagy királyi palotájában nőtt fel. Hanoferré nem sokkal azután, hogy Mózes a Sínai félszigetre menekült meghalt. Két rövid ideig uralkodó király után a trónt V. Szobekhotep Hahotepré szerezte meg (ie. 1504-1500), akit Iaib követett (ie. 1500-1490), Utánuk 24 évig Aj Mernoferré uralkodott (ie. 1490-1467). Mikor a fáraót Avariszban nyugalomra helyezték Mózes már 40 éve élt a Midianiták táborában. Gyors egymásutánban a XIII. dinasztia kilenc fáraója követte egymást, mielőtt ie. 1450-ben Dudimosze Dzsednoferrét koronázták meg Amon karnaki templomában. Ő volt a kivonulás fáraója. Egyiptom lakosságát ebben az időben hárommillió főre becsülik, mellette kb. 600.000 rabszolgával akik az állam állandó építkezésein dolgoztak.
A bibliai 10 csapás igencsak felforgatta a Nílus völgyi civilizációt, ajánlom figyelmedbe Ipuwer siralmait, ezt a szöveget ma "Egy egyiptomi bölcs intelmei" néven ismerik és gyönyörűen bemutatja a 10 csapást, amit a Bibliából is ismerünk! (Ipuwer-papirusz, Leiden I. 344)
Manethón az egyiptomi pap is visszamelékszik erre a fájdalmas eseménysorozatra Josephus Flavius Contra apionem című művében.
"Ha elfogadjuk hogy a kánaáni hódítások a bibliai kronológia szerint a középső bronzkor utolsó szakaszában kb 1440-1353 zajlottak le, akkor a régészeti leletek azt mutatják, hogy a Józsué hadjáratában érintett városok elpusztultak ebben a korszakban, ugyanis Józsué támadása nem a késői bronzkorban történt - ahogyan hitték - a régészeti bizonyítékok egyértelműek" (David Rohl egyiptológus)
Üdv. Péter
Azt gondolom, hogy az egyiptomi fáraóra akkora istenkultusz épült, hogy az továbbra is fenn maradhasson a tíz csapás után , mindent megtettek, hogy emlékezete se maradjon az eseménynek.
Ez a lépés a leglogikusabb, hogy megpróbálták törölni még a történelmükből is !?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!