Létezik-e, világnézetileg semleges oktatás? /a materialista vagy csak ateista nézeteken alapuló oktatás ugyanis nem az. /
Nincs. Ez egy ugyanolyan baromság, mint a "szabadság, egyenlőség testvériség", és az "osztálymentes társadalom" azaz jól hangzó, de valójában néphülyítő jelszó. Vagy itt van még a "politikailag korrekt". Az egyedüli célja a keresztényellenesség, ez egy hivatkozási alap. Ráadásul maga a szó is értelmetlen. Valami vagy értékes vagy értéktelen. Egyébiránt meg kell nézni az idei érettségi tételeket, főleg töriből. Rendkívül értéksemleges...
A jelenséget inkább úgy kellene a nevén nevezni, hogy értékromboló oktatás. A reform helyett pedig megszorítást, békemisszió helyett katonai megszállást, kölcsön helyett uzsorát kellene mondani, és úgy általában, hanyagolni kellene az újbeszélt, hogy az igen az igen legyen, a nem pedig nem.
Amennyiben vallási világnézetekre gondoltál, nekem az összes órám semleges volt, kivéve általánosban a hittant.
Ateista oktatásban pedig sehol nem volt részem.
Szóval igen, szerintem létezik... bár tény, hogy akadnak tanárok, akik beleszövik az egyéni világnézetüket, nekem szerencsére ilyen nem nagyon volt.
Kedves, első válaszoló. A materializmus és az ateizmus is világnézet. Az alábbi idézetet egy az ateizmus ismeretelméletéről szóló rövid szösszenetből emeltem ki.
"Az ateisták általában az empirizmus filozófiai vagy köznapi, esetleg naív változatát követik az ismeretelméletben. Jellemzõ rájuk a racionalizmus is. A két nézet filozófiai dilemmái a köznapi emberben általában nem okoznak ellentmondást, a filozófiában járatosabbak pedig valamilyen filozófiai irányzatban találhatnak valamilyen megoldást."
Kedves Mab.
Nem tudom hallottál e már az úgynevezett "szigorú" materializmusról, amiben az istenhívők is ugyanúgy benne vannak(persze nem mindenki). Ez az a materializmus, amikor a világ fizikai megjelenésére úgy tekintünk, hogy az a tudatunkon kívül is elhelyezkedő, vagyis elsődleges mihozzánk(értelmünkhöz, elménkhez, nem a testünkhöz) képest, hiába Istenhez képest nem. Ez egy olyan világszemlélet ami közös az emberekben, viszont elég nagy ellentéteket szül...emellett létezik EGYETLEN másik fajta is...amikor a világra úgy tekintünk, hogy bennünk van csak jelen, mint mentális képsor, és egy Egyetemes Elme vetíti le azt számunkra, ahogyan nekünk is az ad életteret/életerőt a létezésre. Itt nincsen harmadik verzió, csak ez a kettő.
Ezt azért írtam le, hogy lásd, valójában nincsen szigorúan vett világnézetileg semleges tanítás...viszont lehet választani a kettő közül. A második azért érdekes(mentális elv), mert az nem ellent mond az elsőnek, hanem túlmutat azon, mivel a matériát mentális termékké varázsolja egy döntéssel, és még az ateista és teista közti nagy-nagy távolságot is áthidalja, hiszen ha belemélyedünk, akkor láthatjuk, hogy az emberi elme minőségében azonos az Egyetemes Elmével, tehát (ugyan)az, így nem kell elfogadni magunk felett semmiféle teremtőt, ami külön lenne tőlünk, sőt a természet felett sem, az ateisták pedig magukat elfogadjuk, mint létezőt, csak ugye Istent nem...de hát ha önmaguk az Isten végső soron, akkor nem kell már letagadniuk azt sem...:)
üdv
26/F
LastOne.Left
Kedves ötödikként hozzászóló! Köszönöm a válaszodat, a következőkre világított rá.
"Amennyiben vallási világnézetekre gondoltál, nekem az összes órám semleges volt, kivéve általánosban a hittant."
Nem csak vallási világnézetek vannak. Ezt az elején tisztáztuk. Tehát akkor filozófiai értelemben ezeknek a tanóráidnak igen is volt világnézeti irányultsága. Ez a biológia vagy a történelem órákon gondolom világossá vált számodra. Sőt a tanrend alapján is fel kellett tűnjön valamilyen (hogy milyen ezt nyilván te tudod) világnézeti elköteleződés.
"Ateista oktatásban pedig sehol nem volt részem."
Ha ez alatt azt érted, hogy magának az ateizmusnak a bölcseleti eredetéről és álláspontjáról külön nem tanítottak, akkor ez elfogadhatónak tűnik, ám mi van akkor, ha ez a világnézeti koncepció evidenciaként jelent meg egy-egy tárgy, egy-egy tanár, vagy az oktatási koncepció kapcsán?
"Szóval igen, szerintem létezik..."
Létezik-e, világnézetileg semleges oktatás? Nos létezik-e világnézeti semlegesség? Ez utóbbi egyszerűen véleménynélküliséget jelentene és talán ilyesmi csak nagyon ritkán fordulhat elő. Mivel sem világnézeti semlegesség, sem pedig semleges világnézet (a kettő nem ugyanaz) nem lehetséges, ezért ilyen oktatás sincsen szerintem. (kivéve a készség, és idegen nyelvi tárgyakat, bár kétségtelenül itt is felfedezhetőek értelmezési keretek, és azok soha sem semlegesek)
"bár tény, hogy akadnak tanárok, akik beleszövik az egyéni világnézetüket, nekem szerencsére ilyen nem nagyon volt."
Ebben nem lennék biztos, a fentiek miatt.
Köszönöm a válaszod!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!