Miért nem toleráns a keresztény, katolikus egyház más vallásokkal szemben? Miért nyom el más vallásokat, s közben magát az egyetlen igaz útnak hirdeti?
Krisztus nem a szeretetre, megbocsájtásra,elfogadásra tanítja az embereket? Isten nem azt mondja, hogy ne vallásos, hanem hívő légy?
Ezek alapján,akkor miért nem hihetek a saját, szuverén istenemben?
Elkezdtem olvasni. Es mar ne haragudj, de akkor mivel magyarazod, hogy akkor FOLD-kozpontu volt minden. Hat azota kiderult, hogy nem eppen igy van. Es ha a tisztelt egyhaz tisztaban volt, hogy a fold gombolyu, akkor miert kuldte magjara a kozepkor tudosait.
Varj segitek a valaszban.
Azert mert kepmutatoak, es nem kepesek betartani az egyik legfontosabb iratlan szabalyt, hogy tiszteld mas velemenyet. Es hogy a "nem fekete" az nem egyenlo a "feher"-rel. Mert ahhoz tulsagosan 2 polusuak, hogy felfogjak.
Most is Föld-központú minden, hiszen itt élsz, és nem az Andromeda-ködben. Nem fizikai központról beszélt, hanem szellemi központról, és abban az értelemben ma is a Föld a központ. Ez nem a mi kering mi körül kérdése, hanem az, hogy Isten hova teremtette az értelmes teremtményeit, hol testesült meg (Jézus), stb.
Az említett cikkben benne van, hogy nem volt semmiféle általános máglyára küldik a tudosókat szöveg.
IGAZ-E, HOGY AZ EGYHÁZ A HALADÁS ÉS A TUDOMÁNY ELLENSÉGE?
Válasz:
Nem igaz, hogy az Egyház a haladás és a tudomány ellensége.
Magyarázat:
Az Egyház tudományellenessége közönséges koholmány. Éppen ellenkezőleg, az Egyház mindig is pártfogolta és művelte a tudományokat, terjesztette a kultúrát és a műveltséget, támogatta a művészetet, és segítette a haladást. A tudomány és a hit összeférhetetlenségnek nyilván legkiáltóbb cáfolata, hogy minden korok legnagyobb tudósai éppen mélyen istenhívők voltak. Nemcsak régen, ma is. Az ateizmus a szellemi középosztály, a középszerű tudósok világnézete. Pascal, Kepler, Newton, Kopernikusz, Galilei, Pannenberg, Volta, Faraday, Maxvell, Planck, Einstein, Jedlik Ányos és Szentgyörgyi Albert életét őszinte vallásosság hatotta át:
„Minden szerves anyagokkal kapcsolatos dolog olyan bölcs célszerűségre mutat, amely valamilyen felsőbbrendű értelemtől származik" (Jöns Jacob Berzclius, vegyész).
„Az én vallásom egy felsőbb szellemi lény alázatos imádásában áll, amely még azokban az apró részletekben is kinyilatkoztatja magát, amelyeket mi korlátozott értelmünkkel kikutatni képesek nem vagyunk" (Albert Einstein, Nobel-díjas fizikus).
„A fizikában dolgozni annyi, mint Isten alkotását szemlélni" (Walther Nernszt, Nobel-díjas fizikus).
„Azok az emberek, akik nem tudományos munkát végeznek, abban a félreértésben élnek, hogy a tudósoknak széles körű ismereteik miatt vallástalanoknak kell lenniük. Ellenkezőleg, a mi munkánk Istenhez közelebb visz bennünket" (Erneszt Rutherford, Nobel-díjas fizikus).
„A kozmosz csodálatos elrendezése és harmóniája egy teremtő és mindenható lény tervében született meg. Ez mindörökre a legnagyobb felfedezésem" (Isaac Newton, fizikus).
„A modern fizika szükségképpen Istenhez vezet" (Arthur Eddington, csillagász). „Az, amit a tudomány tanít nekünk, arra enged következtetni, hogy a természetben az emberi léttől független rend uralkodik. Olyan értelmes rend, amelynek a természet és az ember egyaránt alá van rendelve. A vallás és a tudomány állandóan vállvetve küzd a kételkedés, a vaskalaposság és az istentelenség ellen. És a mottó, mely örökre jellemzi ennek a küzdelemnek az irányát: »üda Istenhez«" (Max Planck, Nobel-díjas fizikus). „A tudomány Isten nélkül lerombolja a világot" (Pierre Lecompte du Noüy, fizikus). „A tények közérthető magyarázata azt sugallja, hogy egy szuperintellektus működött, játszva a fizikával, a kémiával és a biológiával, és nem vak erők voltak azok..." (Frcd Hoye, csillagász).
„O, a tudós megmászta a tudatlanság hegyeit, már a legmagasabb csúcs meghódításához közeledik, s amint kinyújtja kezét a végső szikla felé, teológusok csoportja köszönd, akik már évszázadok óta ott ülnek" (Róbert Jastrow, asztrofizikus).
Sőt, a modern csillagászat, az elektronika és a genetika tudománya éppen papoktól indult ki. Katolikus pap készítette például a legelső léghajót, tervezte az első tűzoltófecskendőt és az első mechanikus órát. Jedlik Ányos (elektronika) bencés szerzetes, Kopernikusz (csillagászat) katolikus pap, Mendel (genetika) ágostonos szerzetes volt. A középkorban, főleg az ún. „sötét" korszakában (melyet nem az Egyház tett sötétté, hanem a népvándorlás nyomán megjelenő barbár hordák és a római birodalom összeomlása), tehát a VI-X. században, csak az Egyház őrizte a műveltséget. Az újkorban csak az Egyház tanított, a misszióban a papság oktatta elsőként írásra és földművelésre a bennszülötteket.
Bangha Béla S.J. szerint: „A katolikus Egyház teremtette meg a szegény- és beteggondozást, létesítette az első kórházakat, szegényházakat, árvaházakat, eszelte ki a vakok és siketnémák rendszeres gondozását. A katolikus Egyház vetette meg alapját a szociális gondoskodásnak, az emberek egyenlőségének a törvény előtt, a munkás jogának védelmét (XIII. Leó: Rerum novarum, XI. Pius: Quadragessimo anno). Nincsen a világnak egyetlen intézménye vagy felekezete, amely a kultúra és haladás terén oly hatalmas érdemeket szerzett volna, mint a katolikus Egyház. Aki a katolikus Egyházat a haladás kerékkötőjének nevezi, az éppoly joggal nevezhetné a fénylő Napot is az égen a sötétség terjesztőjének."
Jézus azt mondta az írástudóknak: „Ne gondoljátok, hogy vádolni foglak benneteket az Atya előtt. Maga Mózes lesz a vádlótok, akiben reméltek. Mert ha Mózesnek hinnétek, nekem is hinnétek. Mert hisz rólam írt. De hát ha az ő írásainak nem hisztek, hogy hinnétek az én szavaimnak?" (Jn 5,45). Mi is mondhatnánk az ún. ״tudományos ateizmus híveinek: Ne gondoljátok, hogy vádolni fogunk benneteket az Atya előtt. Maguk a tudósok lesznek a vádlóitok, akikben pedig reméltek. Mert ha nekik hinnétek, Istenben is hinnétek.
Igazolás:
A kérdés nem tartalmaz igazolást, hiszen nem teológiai, hanem történelmi témát fejtegetett. Az igazolás igényével fellépők a Vatikáni Levéltárban kutathatnak tovább.
Ld. még: [link]
Az en szubjektiv velemenyem, hogy nagyon is jol jovedelmezo uzlet a vallas. Es meg jobban jovedelmezo, ha azt mondom, hogy csak ez az igaz vallas.
Es nem kell a fizikai meg szellemi dolgokat belemagyarazni. Illetve nem utolag kellene! Ismered a mondast: "Vasar utan okos a paraszt." A multban fizikailag hittek azt, hogy a fold a vilag kozepe. Es barki ellentetes dolgot mondott azt maglyara kuldtek. (ly-nal kell valoban irni) Es azota kiderult, hogy nem a fold a vilag kozepe. Sot feltehetoleg a nap be fogja zabalni a Foldet. Ezert is mondtam, hogy a Bibliara egy tatarozas raferne mar, mert azota a tudasunk tobbszorosere nott. Ha fenn akarjak tartani a hatalmukat, akkor meg is fogjak tenni. Gondolom majd valahonnan elo fog kerulni egy Jezus-leszarmazott altal irodott Biblia_V2.00.
En parhuzamot velek felfedezni a pszichologia es az egyhaz kozott. A pszichologusok, papok is mindketto az ember fobiaibol el. Nyugtat es ezert penzt ker.
Es ne haragudj, ervelhetsz de nem tudsz meggyozni. En sem Teged. Ugyhogy probaljuk meg elfogadni a massagot.
Én semmi intoleráns viselkedést nem érzek a katolikusok részéről.
Szerintem csak azért nem nagyon vesznek részt ökumenikus istentiszteleteken, mert ezzel őrzik a hagyományaikat.
Nem a katolikus egyházzal van baj, hanem a vezetőivel, de nem csak a katolikus egyház vezetőivel, hanem az egész kereszténység vezetőjével.
Nem olvastam el minden hozzászólást, de beleolvastam némelyikbe, és hát hogy is mondjam... Mielőtt véleményt nyílvánítunk jó lenne tájékozódni, és nem a demagóg dumát nyomni.
A II. Vatikáni Zsinat óta jelentősen megindult a felekezetközeli párbeszéd, együttműködés, egymás elfogadása. Januárban minden évben megrendezik az ökumenikus imahetet pl., amikor a katolikus, protestáns és ortodox vallásúak közösen imádkoznak.
És hogy katolikusként, a saját kis történetemmel jöjjek: hittant tanítok két suliban is, és a tanítványaim között hitgyülistől kezdve reformátusig minden van. Elég jól ismerem a katolikus tanítást, a pápai enciklikákat, de sehol nem buzdít a hivatalos egyház arra, hogy ne legyél toleráns a más vallásúakkal, sőt...
Én sem térítgetek át senkit, mindegyik vallását tiszteletben tartom. A keresztény felekezetek között úgyis több az, ami összeköt, mint ami szétválaszt.
Másik munkahelyemen, egy evangélikus otthonban bibliaórákat tartok. Nagyon jó megtapasztalni, hogy a "nagy protestánsok" elfogadnak, szeretik a beszédeimet. Ott sem a Kat. Egyházat propagálom, de nem is sunyítok, mert katolikus vagyok.
Nekem most ezek az évek az ökumené megélésének nagyon gyümölcsöző évei.
Egyébként nem értem, mit értesz azon, hogy a katolikusok elnyomnak más vallásokat:-D
A te orrodra sem koppint senki, ha a "szuverén istenedben" hiszel. Aztán majd az évek során kiderül számodra, hogy az igaz Istenben hittél, vagy csak kreáltál magadnak egy kisistent.
Kedves Kérdező !
A katolikus vallás az egyetlen talán, mely a legbűnösebb a cseledeteit, a szokásait és a teljes egyházát illetően.
A Bibliában a Jelenések könyve, egyenesen démonok lakóhelyének nevezi ezt a vallást/egyházat.
A katolikus vallás nem tud már elnyomni más vallást, mert elerőtlenedett, és a végét rúgja.
De sok évszázadon át a papi uralom és a borzalmak képviselőjeként volt jelen a világ történelmében.
Kívül-belül velejéig romlott. Az istene nem a Teremtő Isten, hanem a démonom fejedelme, maga az ördög.
A bálványaik és a spirituális szokásaik, a tanítása egyaránt igazolja ezt az állításom: mamutszekta, az ördög vezetésével.
Kedves 26/26, és persze indító-kérdező!
A kérdésed szellemisége már nem élő, II. Vatikáni Zsinat előtti, azaz 1963 előtti hozzáállást képvisel. Ma ez nincs így, sőt. Ezért van, hogy egyesek az egyház haldoklásáról beszélnek, mert a korábbi missziós küldetéstudat is átalakult, nem erőteljes és erőszakos, mint talán korábban, és ma is más, fundamentalista felfogású felekezetek/vallások esetében.
Most az üzenet ez: Ismerd meg, s megérint, s ha elfogadod, és befogadod megváltozik az életed. Belülről. Ez nagyon fontos, mert a Isten által nekünk, embereknek ajándékozott szabadságra (szabad akaratra) épít, s nem a félelemre. Én ezért vagyok katolikus, mert itt ezt megélhetem, s azt is hogy Isten nem kíván tőlem semmi mást, csak azt, hogy ne utasítsam el őt, vagy ha mégis, merjek időről időre visszajönni Hozzá, mert ő nem szűnik meg szeretni.
Ez az egyház él, fejlődik, és sok-sok hibát vét közben, de én mégis szeretem, mert csak itt vagyok szabad és, és csak itt vagyok itthon, itt bírok feltöltődni.
Nekem nincs bajom a többi vallással, s az sem baj, ha nekik van az enyémmel - valamennyire meg is értem. Mégis szívből kívánom ezt a belső biztonságot és békét mindenkinek.
Ezek alapján,akkor miért nem hihetek a saját, szuverén istenemben? -kérdezed.
Fontos leszögezni, hogy Isten nem római katolikus. És nem is református. Ezek vallási rendszerek, amelyeknek Isten fölötte áll. A "szuverén istenem" akkor jó, ha a Teremtő Isten, a Biblia Istene lesz a te Istened, és nem gyártasz magadnak egy szobor-istent, vagy egy elképzelést, mert ezek hamis istenek.
Azért jobb az igazi, mindenható Istenben bízni, mert ha kéred, Ő megsegít, a hamis istenek pedig nem tudnak segíteni, maximum hamis lelki vigaszt adnak ideig-óráig, amíg ki nem ábrándulsz belőlük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!