Miért hisznek istenben? Hogy képesek elhinni a bibliát? (lent)
Érdekes érdekesss.
A bibliában valóban vannak olyan egyéni ill tömegpszichológiai dolgok amiket az akkori emberek nem birtokolhattak elvileg.
Bár azt sem tudjuk, hogy a piramisokat hogy építették hisz elvileg lehetetlen kellett, hogy legyen nekik.
Olvastam egy pár dolgot ami egy lehetséges magyarázat lehet bizonyos részekre, ahonnan a tudás jött:
Elvileg...
bár ezeket ha igaz, ha nem nem fogják nagydobra verni
-Találtak 2.8 millió éves vésett acélgolyót (az ember szerintünk 200.000 éve létezik mondjuk)
-20.000 éves bölény(vagy mi) koponyát Oroszországban, amin projectilis fegyver ütött nagy sebességgel (nem nyílvessző) lyukat.
-500.000.000 éves kalapácsfej megkövesedve
- 5-600 millió éves cipős(hát nem nike de cipős) láblenyomat megkövülve
-Indiai Vimánák (~repülő csészeljtpusok) részletes technikai leírása az ottani szent szövegekben.
-Ugyancsak India: 200 versből álló leírás a levegő működéséről (aerodinamikai tanulmány) a szent szövegekben
Ezt direkt elkülönítem mert ez a miért ne kategória nálam is csupán:
-atlantisz legendája
-Leviathán és Behemoth technikai eszközként szállító-tankolóként való értelmezése
-a cet gyomrában story is így más értelmet nyer(tengeralattjáró), hisz mint tudjuk a cet torkán a planktonon kívül nem sok minden fér le.
Amúgy egy nyom amin el lehet indulni ha érdekel: Michael A. Cremo - Az emberi faj rejtélyes eredete
Nem azért vagyok itt hogy propagáljam, csak ha valaki kíváncsi ilyesmikre valami ingyenes kivonatot biztos talál.
Ha ezt nézzük ezek a civilizációk bizony sok értelemben járhattak akár előttünk is amikor letűntek(?)
Bölcsességük pedig ránk maradt különböző anekdotákban, amit kénytelenek voltunk dogmatikusan elfogadni a megértés és a tapasztalat hiányában.
Azt láttuk hogy működnek és az a benyomásunk lett az amúgy is babonás társadalomban, hogy valamiféle felsőbbrendű tudás ez.
Ez így igaz is.
----------------------------------------------------------
Más:
Gyerekkoruktól meg vannak keresztelve, ezt látják.
A gyerek nem áll olyan szinten, hogy kifinomult kérdéseket tegyen fel, kifinomult vitát nyisson a hitgyüliben látott és hallott dolgokról.
Ha mégis megpróbál valamit megkérdezni, vagy szépen elmagyarázzák neki barátságosan, hogy: /és itt jön az oda passzoló "mese"/
vagy
látja hogy a kérdésével, komolyabb dühhatást vált ki anyuból vagy apuból, mint amikor meg akarta fogni a kályhát. Márpedig anyu/apu azt mondta, hogy az sokkal jobban fáj, mint amikor megcsípte a darázs.
Darázs < Kályha < A hitközösségben hallott és látott dolgok megkérdőjelezése a 4 éves (amúgy szinte makulátlan ártatlan) gyermeki elmével.
Ők az idősebbek biztos jobban tudják.
"A darázscsípés nagyon fájt, a kályha szörnyű lehet, akkor amit tettem borzasztóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóó és sohatöbbénemilyet"
És így szépen felnőnek. És megy újra a ciklus.
Ha minden igaz amit az egyház állít, ha nem, ha valahol a kettő közt az igazság, ez akkor is így megy.
Szia!
Én a problémát abban látom, hogy azonosítod az egyházat a kereszténységgel, a kettő ugyanis nem azonos! Nagyon kiváncsi lennék, hogy honnan vetted azt, miszerint Isten bűnnek tartja az ostobaságot. A Biblia sokkal inkább arról beszél, hogy bolond ember az, aki a bűnt cselekszi, hiszen a bűn következménye a halál, és Isten életet akar adni minden teremtményének.
Végezetül egy gondolat: azért hiszünk az Istenben, mert megtapasztaltuk a hatalmát az életünkben, hogy Ő képes más emberré tenni, és hidd el nagyobb csoda, mint a látványos csodák, mint amit az emberek várnak.
Üdv. Péter
Kedves kérdező. Nagyon sok tudós, kutató, geológus, régész, matematikus, orvos és jogász, tanár és gyógyszerész és ki tudja még, miféle foglalkozással bíró intelligens ember hívő keresztény. Ha a hit egyenlő az ostobasággal, azért ez elég nagy ellentmondás, ugye?
Nincs mindenre magyarázat, de ha lenne se magyarázná el a miértet, csak a hogyant, és itt a különbség. Egyébként meg egy hívőt nem a csodák győznek meg, hanem az Istennel való, működő személyes kapcsolat. A vágyból eredő hitet ez szelídíti csendes, határozott meggyőződéssé.
Freya
16:49
egyáltalán mi az, hogy idő? Az idő mérése emberi találmány.
Amúgy ez lerágott csont. Mert nem elhinni kell a Bibliát, hanem a Biblia olvasása által szól Isten hozzád. Fordított a dolog, de aki úgy ül a Biblia fölé, hogy lássuk csak milyen marhaságokat írnak a hírekben, mintha egy napilapot olvasna, akkor természetesen reménytelen bármit is mondani.
Kedves kérdező.
Én Istenről beszéltem és az elv egyik részéről, ami a bűnnel kapcsolatos...nem az egyházban tevékenykedő emberek téves tanairól, amiről persze nem tehetnek, hogy rosszul formázzák meg Isten szavát, ez a fejlődéshez tartozik, idővel észreveszik magukat. az ostobaság részét pedig megtárgyaltuk már...azért megemlítem megint...a bűn nem egy elrettentő valami, hanem a kötelező negatív pólus miatt létezik, amiből tanul az egyén idővel. :)
üdv
25/F
LastOne.Left
22:26: nagyon tetszettek amiket írtál, igazán érdekes. Szeretem az ilyeneket, de biztos nem istennel magyaráznám, inkább korábbi civilizációkkal meg ...
11:42: Mért gáz, ha egy ember nem hisz semmiben? Úgy is lehet boldog. Bár konkrétan én magaménak tudok egy hitet, és ez a sátánizmus, de nehogy az ördögimádattal kösd össze, mert attól a falra mászok. Na mind1, ez más tészta.
22:26 vagyok
Én sem Istennel magyaráztam, még ha esetleg félreérthető is lett.
Örülök, hogy tetszett!
22:26: nagyon tuti vagy, szívesen elbeszélgetnék veled hosszabb órákat egy forrócsokinál, és ezekről futtatnánk elmét......
Egyébként szerintem (már ha nem egy korábbi civilizációból maradt ránk), akkor a Biblia és a hozzá hasonló szentírások egyfajta etikett kódexek. Etikett ér erkölcs pontosabban. Mivel akkor még nem volt TV hogy megmutassa hogyan kel fogamzásgátlani, így inkább a "ne paráználkodj" terjedt el. Ez elég alternatív és lebutított példa, de azt hiszem (remélem) érthető.
Én úgy gondolom, és azt hiszem ezt már előttem is sokan megfogalmazták, hogy a Biblia (és most csak a Bibliáról beszélek) egy hatalmas, és nagyszerűen kitalált eszköz hogy szólni lehessen a néphez. Itt nem csak erkölcsi, de politikai és gazdasági befolyásra is gondolok. Nem közvetlenül, inkább közvetett módon. Úgy szólván, egy "távirányító" melyet a keresztény egyház tart a kezében, s így hatalmas befolyása van óriásinagy tömegekre.
Más szempontból egy korabeli fajtája a "magyar népmeséknek" ahol a legkisebb kisfiú és a legaribb bari mindíg megmutatta hogy melyik a helyes út. Csak a Biblia meséi (nem művelt) felnőttekhezszólnak, míg a Magyar népmesék inkább gyerekekhez.
Kérem szépen, ezt ne vegye senki sértésnek. Teljesen jogos, és betartandó amit a Bibliában és a Tízparancsolatban leírtak, vagy le vagyon írva. Ám szerintem ezt szó szerint venni nem kell, inkább a sorok közé látni és tanulni belőle, azt kell.
19/Regi
u.i.:csak én gondolom hogy kicsi ez az ablak, amibe be lehet írni a válaszomat?
Én gyakorlatiasan nézem a dolgot.
Nem vagyok vallásos, de hívő vagyok, és úgy gondolom, hogy a hit egy személyes dolog. Mindenki hisz valamiben, ha más nem abban, hogy egyszer élünk, és utána nincs semmi, vagy önmagában, vagy abban hogy a hite megmenti, a materializmusban vagy ezernyi másféle dologban. A hit számomra egyszerűen egy erős meggyőződés valamiről, függetlenül attól, hogy hogyan jutott el a személy ahhoz a meggyőződéshez.
És szerintem mindenki számára más Isten is (ha hisz benne), mégha azt is mondják, hogy "egy Isten", mivel a fejében máshogy gondol rá. (Arra nincs tökéletes módszere, hogy összehasonlítsa a fejében élő képet a másik ember fejében élő képpel)
Ezek szerintem olyan dolgok, amikről az ember döntéseket hoz az élete valamely pontján (és a döntése attól függ, hogy akkor épp milyen információi vannak), és aztán ezekre építi a többi döntését, mégha nap mint nap nem is gondolkodik ezekkel. Én nem zárom ki Isten létét, de ha létezik, nem gondolom azt, hogy ő "felelős" mindenért.
Gyakorlati szempontból szerintem a vallások erkölcsi nevelést adhatnak, önbizalmat, segítségnyújtási szándékot, célt adhatnak az embernek, válaszokat, amiket nem talál máshol. És amilyen mértékben az lelkileg segíti az adott személyt, olyan mértékben hasznosak is.
Nekem nem jött be a katolikus/keresztény vallás, nem kaptam meg benne a válaszokat, amiket kerestem, de volt más, amiben igen.
Az "egyszer élünk, meghalunk, és nem lesz utána semmi"-ben azért sem "érdemes" hinni, mert ez igazolásként is szolgálhat az embernek arra, hogy levetközzön magáról minden felelősséget a következő generációk és a környezete iránt.
És úgy gondolom, hogy ez egy alattomosan elterjesztett eszme. Az ember sokkal régebb óta hisz abban, hogy van túlvilág, vagy következő élet, minthogy nem, és úgy gondolom, hogy ez hozzájárult ahhoz, hogy még létezünk, mint faj.
Én abban hiszek, hogy visszatérünk, és ha visszatérünk, akkor jobban tennénk, ha gondoskodnánk arról, hogy ahová visszatérünk, az egy jobb társadalom/világ legyen.
Továbbá azt is gondolom, hogy az "igazság" mint fogalom önmagában nem tesz sok mindent. Lehet valaki bántóan igazmondó, úgy hogy összetöri a másikat lelkileg, és fel is emelheti a másikat, és hogy a vallás mint eszmék összessége vagy rendszere csak annyira jó, amennyire megvalósítja azt a célt, hogy felemelje/segítse az embereket lelkileg. És hogy vannak, akik saját céljaikra használtak fel bizonyos eszmerendszereket, és emiatt akár az egész vallásnak rossz híre támadt. Egy vallás hívője nem feltétlenül "sablon egyén", de úgy gondolom, hogy sokaknak ez juthat eszükbe róluk / ilyen hírnevet kaptak a vallások.
Az hit mint ostobaság -- ismét csak a gyakorlati oldalát tekintve: Mennyire segít az adott személynek az, hogy hisz Istenben? A saját megítélése szerint jobb tőle az élete? Boldogabb? Kap tőle lelki megnyugvást? Olyan gondolkodást ad neki, amivel megbírkózik a sorscsapásokkal? Ha így van, akkor számít, hogy más ostobaságnak tartja vagy sem, hogy igaz-e vagy sem?
Láttátok a A sötét lovag című filmet az új Batman sorozatból?
Batman a film végén magára vállalja azt, hogy azt terjesszék el, ő követte el a bűnöket, amiket az addig bűntelen, minden szempontból példakép, mindenkit inspiráló főügyész követetett el, mivel Joker megrontotta.
Mindezt azért, hogy az emberek fejében a példakép tiszta maradjon, és továbbra is jóra inspirálja őket. Az igazságot mondják? Nem. Jóra inspirálja a tömegeket? Felemeli őket? Fenntartja a reményt, hogy vannak igazán jó emberek? Igen. Segíti a társadalmat, sok embert jóra inspirál, önbizalmat ad. Persze jobb lenne, ha igaz is lenne, de az igazságot feláldozták annak oltárán, hogy az emberekben éljen tovább a remény, a jó, a példakép stb.
Ezért minden idők egyik kedvenc filmje marad nekem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!