Tényleg létezik olyan ember, aki azt hiszi, hogy szabadon arra gondol, amire akar?
" Pisti diplomáját meg is vehetik és egy virágcserépnek neki is eshet, ami aztán agyonüti az alatta elhaladó szomszédot :) Bármibe bele lehet kötni, ha valaki nem akar a másikkal egyetérteni. "
Belelehet. Csak a kötözködésed alapján nem fogtad fel amit írtam.
"Csak a tiszta szívűek elég objektívek ahhoz, hogy meglássák a vallásos írások valóságtartalmát."
Természetesen mindenki aki ilyet állít mindig pont tiszta szívű és bár az igazság amit ő lát nem egyezik azzal amit a többi tiszta szívű lát az már egyáltalán nem probléma.
"Az lehet determinált, hogy törvény szerint felelősségre vonják, viszont ha valakit determinálva van egy bűnre, akkor morális felelőssége nincs. Hiszen bűnt (morálteológiai értelemben) csak szabad akaratból, szabad elhatározásból, tudva, akarva lehet elkövetni."
Emberek közt viszont van értelme, hiszen ha ilyen szintű determináltságot veszünk alapul, akkor egyszerűen az is determinált hogy az emberek mit tartanak morálisnak, milyen cselekedetre hogy reagálnak, kiket miért vonnak felelősségre.
A determinizmus és a szabad akarat kérdése továbbra is egyike a legfontosabb és legösszetettebb vitatott kérdéseknek a filozófiában. A determinizmus szerint az események előre meg vannak határozva azáltal, hogy az ok-okozati láncolatok vezetnek hozzájuk, így az egyén cselekedetei és döntései is az előre meghatározottság alá esnek. A szabad akarat viszont azt a képességet jelenti, hogy képesek vagyunk autonóm módon döntéseket hozni és cselekedni, függetlenül a külső körülményektől vagy belső ösztönzőktől.
Több filozófus és tudós is különböző álláspontokat képvisel ebben a vitában, és a kérdés még mindig nyitott. Bár a tudományos eredmények és a filozófiai elméletek segíthetnek az emberi döntéshozatal mechanizmusainak és folyamatainak jobb megértésében, a determinizmus és a szabad akarat kérdése sokszor az emberi természet, az etika és a vallás területét is érinti, így nagyon komplex és sokoldalú megközelítést igényel. Ezért a vita és a kutatások ezen a területen valóban még nem zárták le a kérdést, és további vizsgálatokra és elméleti vitákra van szükség az igazság felderítése érdekében.
Tehát kár ezen itt vitázni. Még a nagyok sem tudták eldönteni, akkor mi biztosan majd itt megfejtjük helyettük. Mi itt a gyakorin a felszínes kis tudásunkkal? xD
"Ez akkor most inkább egy filozófiai kérdés? Nem tartom tudománynak a filozófiát.
A tudománynak hiszek."
Ez bizony egy filozófiai következtetés volt. xD
Amúgy meg a filozófia is tudomány mert:
"Filozófiai értelemben—azt szokás mondani—a logika a helyes
gondolkodás/következtetés tudománya."
És hogy tudomány legyek:
Ahol:
- L(x): x a logika.
- H(x): x a helyes gondolkodás és következtetés tudománya.
Tehát:
∀x (L(x) → H(x))
Ez bizony tudomány gyerekek.
Egy érsekes dialógus a Matrix 2-ből:
"- Cukorkát?
- Maga már tudja mit fogok felelni?
- Pocsék jós lennék ha nem tudnám.
- De ha már tudja a válaszomat, akkor mégse én döntök.
- Nem azért jöttél ide hogy meghozd a döntést. Azt már meghoztad. Azért vagy itt, hogy megértsd a döntésed okát."
Forrás: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!