Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Tényleg létezik olyan ember,...

Tényleg létezik olyan ember, aki azt hiszi, hogy szabadon arra gondol, amire akar?

Figyelt kérdés

máj. 27. 22:49
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:

"Az ok és az okozat törvénye ott van mindenben mindenkor." Ezt nem én gondoltam először, de teljesen egyetértek vele. Ez azt is jelenti, hogy bármit gondolsz, bármit teszel, annak oka volt, de persze azt is jelenti, hogy bármit gondolsz, bármit teszel, annak következménye is lesz. Szóval egyetlen gondolat vagy tett se menekülhet a következményei elől, azaz minden változás, történés megkapja a maga "jutalmát" - lehet, hogy ez azonnal nem látszik, de nincs menekvés.

A szabad akaratról meg annyit írnék, hogy az öntudat a fizikai test által érzékel, és mivel helyileg abban található, ezért az érzékelés következménye az a hit, hogy ő gondol és ő cselekszik. Szóval csupán sajátjaként éli meg a változásokat, történéseket, de ez csupán érzet.

máj. 28. 07:27
 12/26 anonim ***** válasza:
88%
Tényleg nincsen szabad akarat, de ez nem számít, mert tökéletes illúzióban élünk. Mivel pedig megvan a szabad akarat látszata, ezért senkit sem érdekel, hogy az hamis. Most én pl. kimegyek egy reggeli sétára. Azt hiszem én döntök, pedig nem. De nem mindegy? Élvezem a napsütést, és kész. :)
máj. 28. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 Szikszai.B ***** válasza:

Megadom neked a választ, kérdező.

A makrovilágban minden, ami létezik, adott fizikai, kémiai, biológiai törvényszerűségek alapján működik. Tehát itt nincs helye a szabad akaratnak.

A kvantumvilágban azonban létezik a kvantumvéletlen fogalma. A kérdés csak az, hogy a kvantumvéletlenek vannak olyan-e méretűek, hogy hatással lehetnének a makrovilágunkra.

máj. 28. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:

Ez akkor most inkább egy filozófiai kérdés? Nem tartom tudománynak a filozófiát.


A tudománynak hiszek.

A gondolatokat az agyban meglevő idegkapcsolatok generálják. Valóban legtöbbször a tudatalatti által, nem fektetünk bele energiát, csak jön a „semmiből”. Sokat az egyszerű szükségletek generálnak, mint pl az éhség. De az pl, hogy itt megírtam ezt a választ, az mind az én saját tudatos véleményalakításom, gondolkodtam rajta.


És mivel a tudatalattim is a sajátom, hiszen bennem, az agyi kapcsolataimban keletkezik minden, nincs rá hatással külső tényező, így minden a „semmiből” támadó gondolatom is én vagyok, az én személyiségem, vagy egyszerűen csak ÉN!

máj. 28. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:

Tehát azt gondolod, hogy nem az olvasott szöveg váltott ki benned gondolatokat és az eddigi tapasztalataidra épülő gondolat sereg összmunkájának az eredménye az általad leírt szöveg?

Azért, mert a kaja belekerült a testbe, onnantól már a test egésze hat és nincsenek belső folyamatok? Az agyban lévő gondolatok, emlékek, tapasztalatok nem hatnak egymásra?

máj. 28. 08:41
 16/26 Darkmoon80 ***** válasza:
61%

Hát bizony!


"És mivel a tudatalattim is a sajátom, hiszen bennem, az agyi kapcsolataimban keletkezik minden, nincs rá hatással külső tényező..."


A tudatalattid vajon nem a te genetikai tulajdonságaid, tanult/megszerzett információid, pillanatnyi állapotod alapján generál gondolatokat illetve lesz hatással a tudatos énedre, melyet szintén ezen hatások befolyásolnak?

máj. 28. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 Szikszai.B ***** válasza:
62%

#14


" az agyi kapcsolataimban keletkezik minden, nincs rá hatással külső tényező"


Hiszed te. Valójában az aktuális légköri viszonyoktól kezdve, a kozmikus sugárzáson keresztül addig, hogy mit ettél negyed órával ezelőtt vagy hogy ittál-e kávét reggel, nagyon sok minden hatással van rá.

máj. 28. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
Csak halkan megkérdem, mire jó ez a szócséplés?
máj. 28. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
39%

"Ha determinált, hogy XY bűnt követ el, akkor egyszerűen determinált az is, hogy mások ezért felelősségre vonják."

Az lehet determinált, hogy törvény szerint felelősségre vonják, viszont ha valakit determinálva van egy bűnre, akkor morális felelőssége nincs. Hiszen bűnt (morálteológiai értelemben) csak szabad akaratból, szabad elhatározásból, tudva, akarva lehet elkövetni.

máj. 28. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
80%

"Az lehet determinált, hogy törvény szerint felelősségre vonják, viszont ha valakit determinálva van egy bűnre, akkor morális felelőssége nincs. "


Az erkölcsöt egyáltalán nem zavarja az, hogy ha nincs szabad akarat. Akkor lenne probléma ha ez úgy működne, hogy például Pistinek el van rendelve, hogy megszerzi a Diplomáját és ez akkor is be fog következni ha ő mindent megtesz ez ellen. Nem iratkozik be egyetemre, nem megy el vizsgázni, nem tanul semmit és mégis valamilyen úton módon megszerzi a Diplomáját. Vagy hasonló képen Pisti nem akarja megölni a szomszédját de az le van írva így bármit is tesz akkor is végül megfogja ölni.


Ha így működne a szabad akarat nélküli világ akkor nem lenne értelme erkölcsről beszélni.

máj. 28. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!