Hogyan keletkeztek az evangéliumok?
Mind a kettő, iletve Isten szelleme is segítette őket, mivel az írások Istentől ihletettek.
Máté szemtanúja volt az eseményeknek, és első sorban a zsidóknak írt.
Máté egyike volt Jézus kiválasztott 12 apostolának, szoros és meghitt barátság fűzte hozzá.
Márk nem tartozott a 12 apostol közé, és nem volt Jézus közvetlen társa.
Péter apostoltól szerezte be az információit. Ezért az írás stilusa is egy picit hasonlít Péter jellemvonásaihoz.
Jézus apostolainak volt a munkatársa, és egyike azoknak, akik életüket a Jóhír szolgálatába állították, utazó, vagy is misszionáriusi munkát is végzett. Jómódú jeruzsálemi családból származott; saját házuk volt és saját szolgáik. Az első gyülekezet az ő otthonát használta fel összejöveteli helyül.
Ahogy előttem említésre került, Lukács orvosként másoktól hallott információk alapján készítette az evangéliumot. Lukács sem tartozott a 12 apostol közé, viszont szoros barátságban volt Pál apostollal.
Lukács további felvilágosításért bizonyára a Máté evangéliumához fordult, illetve személyesen is beszélt Jézus élettörténetének sok szemtanújával, mint például a még életben lévő tanítványokkal és Jézus anyjával, Máriával is.
János tagja volt a 12 apostolnak, Jézus őt a szeretett tanítványnak hívta.
A beszámoló bizalmas hangneme arra mutat, hogy ő nemcsak apostol volt, hanem annak a háromfős belső körnek egyike is – Péter, Jakab és János –, akik Jézust elkísérték különleges alkalmakkor.
János evangéliuma kiegészítő jellegű, mivel 92 százalékban új anyagot tartalmaz, amely a másik három evangéliumban nem szerepel.
Én nem hiszem, hogy ezek szemtanú vallomások. Én úgy gondolom, hogy ezek eredetileg anonim iratok voltak, amiket főleg szájhagyomány alapján jegyeztek le. Az elnevezéseket (Máté, Márk, Lukács, János) pedig csak a 2. században kapták
Tény1: az evangéliumok egyetlen szerzője sem nevezi magát meg, hogy lehetne akkor pl. "Máté szerinti evangéliumról" beszélni?
Tény2: a 2. század előtt sehol sem említik az evangélistákat. Ha jól emlékszem, még az apostoli atyák sem, pedig azok írásai már átcsúsztak a 2. századra.
De javítsatok ki, ha tévedek.
A szinoptikus evangéliumoknál viszont lehetett egy elveszett irat, amelyet a szakma "Q-evangéliumnak" nevez. Ebből meríthetett a Máté, Márk, Lukács evangéliumok szerzői. Ennek persze ellent mond az, hogy miként veszhetett el. De a létezését reálisnak tartom.
A témában viszont érdemes elolvasni a depositum (katolikus) hitvédelmi írását is, amely az apostoli szerzőséget védi:
4
szia:
Máténak tulajdonított evangélium nem nevezi meg név szerint az írót, az első egyháztörténészek döntő bizonyságtétele alapján az író kilétét nem lehet kétségbe vonni. Talán egyetlen ókori könyvnek az íróját sem tudták pontosabban és egyértelműbben meghatározni, mint a Máté könyvének íróját.
Hierapolisi Papiastól (az i. sz. második század eleje) napjainkig egy sor korai tanúnk van arra vonatkozólag, hogy Máté írta ezt az evangéliumot, és hogy evangéliuma Isten Szavának hiteles része. M’Clintock és Strong Cyclopediája ezt mondja: „A Máté evangéliumából idéz Jusztin vértanú és a Diognétoszhoz írott levél szerzője (lásd Otto: Justin Martyr, második kötet), valamint Hegészipposz, Irenaeus, Tatianasz, Athenegoras, Teofilus, Kelemen, Tertullianus és Origenész.
Márk evangéliuma:
Papias, Irenaeus, Origenész és Tertullianus is hivatkozik arra, hogy Márk az írója. Márk hozzáférhetett a Máté evangéliumához, és beszámolója csak hét százalékban tartalmaz olyat, ami a többi evangéliumban nincs meg
Bár Lukács neve az elbeszélésben sehol sem fordul elő, az evangéliumot Lukácsnak tulajdonítják a Muratori-töredékben (i. sz. körülbelül 170), és egyes második századbeli írók, mint például Irenaeus és Alexandriai Kelemen, elfogadták azt. A belső bizonyítékok is erősen Lukácsra utalnak.
Választékos stílusa és gazdag szókincse – amely gazdagabb, mint a másik három evangéliumíróé együttvéve – lehetővé tette, hogy fontos témájáról a leggondosabban és legösszefüggőbben írjon.
Már csak azért is, mert olyan orvosi kifejezéseket is használ, ami arra utal, hogy ezt egy orvos írhatta.
János evangéliuma:
A II. század elején élő keresztények elismerték, hogy János ennek az evangéliumnak az írója, és írásait az ihletett Írások kánonja vitathatatlan részének tekintették. Alexandriai Kelemen, Irenaeus, Tertullianus és Origenész, a II. század végén és a III. század elején élő emberek mindegyike tanúskodik János írói volta mellett. Ezenkívül sok belső bizonyíték is található magában a könyvben, amely arra utal, hogy János írta azt.
#4-5
Már eleve ez gyanús, hogy nem nevezi meg az írót az evangélium...
Hol olvashatok arról, hogy a II. század elején élő keresztények elismerték, hogy János az evangélium szerzője!? Az apostoli atyák művei kb. 1. század vége, 2. század eleje között keletkeztek, és ezekben egy szó sincs egy evangélistáról sem - emlékeim szerint. Pedig Antiochiai Szent Ignác 7 levelet is írt! (107-ben vagy 117-ben).
Ha jó a forrásom, akkor Szent Iréneusz említette meg először a négy evangélium nevét. De ő 115 és 150 között született... Ha elfogadjuk pl. a 115-ös dátumot születési évének, akkor pl. 120-ban 5 évesként még nem beszélhetett az evangéliumokról... Az, hogy Tertullianus és társai említik a négy evangélistát, csak annyit jelent, hogy addigra már kialakult az evangéliumok keletkezéséről szóló hagyomány.
A Máté evangéliumáról szóló hagyomány egyébként Tarjányi Béla, katolikus professzor szerint ellent is mond a tudománynak. Mert az azt írja, hogy Máté héber (arám?) nyelven írt evangéliumot. A nyelvtudomány szerint azonban - írja Tarjányi Béla - az evangéliumot eredetileg is görög nyelven írták... Bár Tarjányi azt is hozzáteszi, hogy ettől még lehet köze a műnek Mátéhoz. De na, ez nekem már csak feltételezésnek tűnik. A mátéi hagyomány azzal lenne védhető, ha kiderülne, hogy eredetileg is héber nyelven írták a könyvet. Nem ismerem a hittudomány jelenlegi állását, de ha jól tippelek, még mindig azt tanítják, hogy az Újszövetség nyelve a koiné görög.
#9-es: amint az előző kommentemben írtam róla, a tudomány ellentmond a hagyománynak. Tarjányi Béla leírta a könyvében, hogy a nyelvtudomány szerint a könyvet eredetileg is görög nyelven írták.
Innentől fogva Jeromos beszámolója kétségessé válik.
Itt a könyv:
Persze tudok arról, hogy van arra próbálkozás, hogy a héber (vagy arám?) nyelvű Máté evangéliumot igazolják:
A Wikipédián azonban ezt olvasom:
"Ez a hipotézis hosszú időn keresztül népszerű volt, azonban az újabb biblikus teológiai kutatások nem látják bizonyítottnak. Ma a legtöbb biblikus teológus kifejezetten elveti az „arám Máté”-hipotézist, és az evangélium keletkezési idejét is későbbre datálja."
Még valami:
"Mátét, mint szerzőt a modern kori kutatók egyhangúlag elvetették.[3][4] A kutatók többségének álláspontja szerint Máté evangéliuma a keresztények második nemzedéke egyik tagjának a műve, aki feltehetőleg az 1. század utolsó negyedében vagy a 2. század elején írta ezt az evangéliumot."
Forrás: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!