Isten tudna olyan világot teremteni, amiben szabad akartunk van és nincs jelen a bűn?
Most is szabad akaratod van.
Eldöntheted, mit csinálsz.
Eldöntheted, megölöd-e a másikat vagy nem.
A mennyországban lesznek megtorlások, rejtélyes eltűnések? - nem
Igen. Tudna.
De elegendő lett volna az embert kicsit jobbra alkotni és máris sokkal jobbá tett volna mindent.
De ehhez léteznie kellene elöszőr is.
A korai teremtésekben nem volt jelen a negativitás, a Teremtőnek nem volt koncepciója a "rossz"-ra, azonban a szabad akarat, a bármivé válás lehetősége jelen volt, és a döntések-lehetőségek végtelenségén keresztül a negativitás önmagát szülte meg.
A mostani teremtésekben már a negativitás tudatosan jelen van mint opció, ellenpólus, hogy a választásaink valóban tükrözhessék a belsőnket, a szabad akaratunkat.
Isten mindig képes lenne egy olyan ember megteremtésére, amelynek a természete tökéletesebben van megvalósulva, mint egy korábbi állapotban, de akármilyen tökéletességi fokon valósítja meg az emberi természetet Isten, a bűn merő lehetőségét nem tudja kizárni - mert az ember fogalmához hozzátartozik a szabad akarat. Itt megint visszakanyarodunk a fogalmi képtelenségekhez és a mindenhatósági paradoxonokhoz, de ha lehet, inkább ne menjünk ebbe bele.
Az üdvösség állapota annyibán más, mert ott a lélek végleges egységben van Istennel, és ez az egység zárja ki ott a bűn elkövetésének lehetőségét. De ez nem természetes, hanem ún. természetfeletti állapot.
"a bűn merő lehetőségét nem tudja kizárni - mert az ember fogalmához hozzátartozik a szabad akarat."
E szerint a mennyországban nincsen szabad akarat.
Igen, az elméletileg lehetséges, hogy Isten olyan világot teremtsen, amelyben a szabad akaratunk megmarad, és nem létezik a bűn és a gonoszság. Azonban, ahogy az előző válaszokban is említettem, a bűn és a gonoszság jelenléte a világban nem csak a szabad akaratunk következménye, hanem az emberi történelem során bekövetkezett számos esemény eredménye is.
Az, hogy Isten miért engedi a bűnt és a gonoszságot a világban, egy nagyon bonyolult és sokszínű kérdés, amelyre nem lehet egyértelmű választ adni. A vallási filozófiában és teológiában sokféle válasz létezik, de egyik sem ad teljes és kielégítő választ a kérdésre.
Egyes teológusok úgy vélik, hogy Isten engedi a bűnt és a gonoszságot a világban, hogy az emberek saját magukat ismerjék meg és fejlődjenek, és hogy megismerjék Isten szeretetét és kegyelmét. Mások azt mondják, hogy Isten azért engedi a bűnt és a gonoszságot a világban, mert a szabad akaratunk elengedhetetlen ahhoz, hogy valódi döntéseket hozzunk, és hogy csak így lehetünk igazán szabadok és felelősek a tetteinkért.
A bűn és a gonoszság problémája tehát továbbra is egy olyan kérdés, amelyre a vallási filozófia és teológia még mindig keresi a választ.
"Isten tudna olyan világot teremteni, amiben szabad akartunk van és nincs jelen a bűn?"
Ha létezik, és mindenható, akkor képes rá.
"A mennyországban lesznek megtorlások, rejtélyes eltűnések?"
Ha a keresztény mennyország létezik, akkor nem. A Biblia szerint ott mindenki folyamatosan boldog lesz és Isten fogja imádni.
#7 A Biblia szerint a gonoszt is Isten teremtette és minden rosszat is ő okoz. A teológia nem a választ keresi a kérdésre, hanem egy olyan alternatív választ, amiből Isten továbbra is a jóságos karakterként jöhet ki.
9.
Tehát a rossz a lázadásuk következménye. De miért lázadtak?
- Isten nem olyan amilyennek ábrázolva van és volt egy vagy több olyan indok ami miatt még az esélytelenség miatt is szembe szálltak vele.
- Tudatlanságuk és ostobaságuk miatt szálltak szembe Istennel, de ezt el lehetett volna kerülni, ha Isten kevésbé ostoba embert teremt. Tehát ezek szerint Isten hibázott/Isten szándékosan teremtett ostoba embert és a lázadást akarta.
- Egyéb lehetőségek, de ezek kitalálását már másra hagyom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!