A mindenható Isten tud egy akkora követ teremteni, amit ő nem tud felemelni?
Csak Allah tudja a legjobban, mert Ő a mindenek felett Hatalmas és a Bölcs !
De én azt gondolom egyszerű teremtményként, hogy Allah nem tud akkora követ teremteni amit ne tudna felemelni.
Mint ahogy nem tudna kör alakú háromszöget sem teremteni. Ennyire egyszerű az egész.
Ugyanakkor tudomásul kell vennünk, hogy a mi emberi logikánk kevés ahhoz hogy megérthesssük az univerzum rejtett dolgait. Ebből a tökéletlenségünkből adódóan nem tudhatjuk biztosan a kérdésre a választ.
Tehát az istened mégsem mindenható Abdullah?
"Ugyanakkor tudomásul kell vennünk, hogy a mi emberi logikánk kevés ahhoz hogy megérthesssük az univerzum rejtett dolgait.
Ebben semmi rejtett dolog nincs. Ez egy paradoxon, amely arra hivatott rávilágítani, hogy miért nem létezhet egy mindenható entitás.
Allah mindenható, hatalmával és tudásával átfog mindent. Ez a paradoxon csupán az emberi logikára épül. Subhan Allah tudása mérhetetlenül nagyobb ennél.
Ugyanakkor úgy tűnik nekem, hogy Uram törvényszerűségeket teremtett az Univerzumba, és azt hiszem erről a Korán is beszél több alkalommal.
Másrészt a Korán kimondja hogy Allahnál senki és semmi sem hatalmasabb. A teremtményei sem. A követ Allah teremtette, nem lehet hatalmasabb a Teremtőjénél. In Sha Allah.
Ha véletlenül más vélemény is érdekel idemásolom:
"Vagyis a relációjelek (nagyobb, kisebb, egyenlő) a végtelenben nem működnek. Térjünk vissza az omnipotencia-paradoxonra. Képes Isten akkora követ teremteni, amelyet nem képes felemelni? Jelöljük a teremtőerőt „T”-vel, az emelőerőt pedig „E”-vel . A kérdés tehát, melyik a nagyobb T, vagy E? Esetleg egyenlő? Amennyiben T < E , vagyis nem képes akkora követ teremteni, amelyet már nem tud felemelni, akkor nem mindenható. Ha viszont E < T , tehát az emelőereje nagyobb, akkor sem mindenható, mert létezhet olyan nehéz kő, amelyet már nem tud felemelni. Ha T = E , akkor sem mindenható, mivel a teremtőereje korlátozott, és ez lényegében ugyanaz a válasz, mint az első (T < E). Viszont fentebb beláttuk, hogy nem mondhatjuk sem azt, hogy T < E, sem azt, hogy E < T, sem pedig azt, hogy T = E, mivel ezek a relációjelek nem működnek a végtelen világában. Vagyis a kérdés, hogy képes-e Isten akkora követ teremteni, amekkorát nem tud felemelni, rossz, mivel két végtelen közé próbál egyértelmű relációjelet tenni, aminek nincs értelme ."
forrás:
Mi lenne, ha ugyanezt a kérdést visszakeresnéd a gyakorin? Csak én láttam már vagy 5x kiírva ezt a kérdést. Az összes középiskolás szerintem felteszi, amikor idejut a tananyagban.
Amúgy tessék a válasz:
Szerintem ez nem paradoxon, hiszen ha mindenható (tehát minden a hatalmában áll), akkor bármekkora követ is teremt, azt biztosan fel tudja emelni. Az hogy nem tud akkora követ teremteni, az nem a hatalma végessége miatt lehet, hanem pont azért, mert végtelen.
A 4-es válaszoló okfejtése alapján, ha T = E, úgy, hogy T és E is egyenesen arányosan tud végtelenül növekedni (tehát mindkettő egy-egy végtelen halmaz), akkor, lehet a hatalma végtelen. (Amúgy ha nagyon akarom bizonyítani, akkor még lehet is, mivel két végtelen halmaz lehet ekvivalens egymással, ha az elemek között van bijektív leképezés. Mondjuk Isten tegyük fel, hogy a szikla mindegy egyes atomjára képes külön-külön is erőhatást kifejteni. Amit különben a keresztény hit ki is mond, ugye a Szentháromság (Atya, Fiú, Szentlélek) közül a Szentlélek Isten végtelen lelkét jelenti, ami a teremtett világ (univerzum) minden anyagában benne van és ezáltal van Istennek minden felett hatalma.)
Egyébként vannak olyan, dolgok, amiket nem lehet megmagyarázni, ettől függetlenül nem lehet kizárni a valószínűségüket sem. Például ki vagy mi váltotta ki az Ősrobbanást? Lehet, hogy az volt a teremtés pillanata? https://www.youtube.com/watch?v=P-aKY_YilfY
A hit pont egy olyan dolog, amiről nem lehet a másikat meggyőzni, van, aki hisz és van, aki nem.
"Ez egy paradoxon, amely arra hivatott rávilágítani, hogy miért nem létezhet egy mindenható entitás."
És ha tud olyan követ teremteni, amit egyszerre tud és nem tud felemelni? Ennek pont annyi értelme van mint a kérdésednek. Minden attól függ, hogy mit értünk mindenhatóság alatt.
Ha azt mondjuk a mindenhatóság kizárja a logikátlan dolgokat, mint pl. a háromszög alakú kocka teremtését, akkor a válasz: Nem. De ettől még nem lett kevésbé mindenható, mivel a definíció nem foglalja magába ezt a képességet.
Ha azt mondjuk a mindenhatóságba logikátlan, ellentmondásos dolgok megtételének a lehetősége is belefoglaltatik, akkor meg a kérdésre a válasz: Igen. De, ez megint csak nem csorbítja a mindenhatóságát, mivel a követ egyszerre képes felemelni, meg nem felemelni.
Hogy ez hogy lenne lehetséges? Mondok is egy példát: A Háromságon belül megtestesül az egyik személye emberként, aki fizikális erővel képtelen hegyeket felemelni, miközben a háromságon belül a többi személy képes bármilyen követ felemelni. Tehát kiüresíti saját magát, lekorlátozza a saját képességeit, miközben ezzel egy időben megmarad mindenhatónak.
A logika alapelvei a dolgok formális elveiből származnak; ezektől függ a dolgok lényege, és a dolgok lényegének forrása Isten teremtő eszméi.
Tehát:
Ellentmondások nincsenek Isten teremtő eszméiben; Isten csak a saját teremtő eszméi szerint tud teremteni; tehát Isten nem tud olyan dolgot teremteni, amiben logikai ellentmondás van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!