Előfordult, hogy a Katolikus Egyház egy konkrét államformát vagy társadalmi rendet előnyben részesített más társadalmi struktúrával szemben?
9es,
A Vatikán egy cég, üzleti vállalkozás, hazug biznisz. A világon semmi köze semmilyen Istentől meghatározott rendhez.
Beidéztem az Örökkévaló saját kijelentését a királyságról, ezzel szerintem nem érdemes ellenkezni. Az a tény, hogy a későbbiekben gondoskodott saját népe számára királyokról csak annyit jelent, hogy az embereknek ezt a téves elgondolását is gyakorlati, megvalósuló eseményekkel, tényekkel korrigálja, és tanít minket a jóra (hiszen Izrael és Júda sorsát a királyai rendszerint csak nehezítették és rombolták). Ettől függetlenül az eredeti, tökéletes rend az Isten uralma volt - és lesz is majd a milleneum folyamán.
#10
Nem azt mondom, hogy csukott szemmel nyomogatnak, hanem inkább arra céloztam, hogy sok lelkesen pontozót nem igazán érdekli a válasz helyessége, de még csak a válasz írója sem. Sőt sokszor fel se fogják a választ, hanem egyszerűen valami gyors benyomás alapján lepontozzák.
De lehet, hogy csak én vagyok túl naiv, mert néha hasonlóan érzek, mint te.
#11
Hát ez is egy sajátos vélemény, de szerencsére nem több :)
13as,
Aki csak az egyik emberi rendszert cseréli le egy másikra (ami ráadásul képmutató módon Istenre hivatkozva csapja be a népeket), valamint "véleménynek" titulálja a Mindenható beszédét, azt sok mindennek lehet nevezni, de kereszténynek pont nem.
Lesajnáló megjegyzéshez szmájlit biggyeszteni pedig a passzív-agresszív gonoszkodás iskolapéldája.
Érdemes ilyen téren (is) elolvasni kezdetnek a Katolikus Katekizmus ide vonatkozó részeit.
A katolikus tanítás ilyen téren a közjót helyezi a középpontba. Tehát végső azaz államforma a megfelelő, ami a közjót szolgálja. Ha egy rendszer nem a közjót szolgálja, akkor az zsarnokság (tyrannis), legyen bármilyen államforma. Minden emberi közösség kormányzásának szüksége van tekintélyre, mivel ez biztosítja a rendet. Azonban ezzel a tekintéllyel a vezető(k) akkor élnek törvényesen, ha a társadalom közjavának elérésére használják.
Tehát az Egyház szerint akár a demokrácia, akár a monarchia lehet jó, ha a vezetők közjóért vannak. Annyit hozzátennék saját kútfőből, hogy a monarchiában a legitimációban jobban kifejeződik az, hogy a hatalom felülről, tehát Istentől származik. Demokráciában ez nem fejeződik ki így, mert ott alulról van a vezetőre ruházva a hatalom. "Nincs hatalom, csak Istentől, s amelyek léteznek, azokat Isten rendelte." (Róm 13,1-2).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!