Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Vallás/hit és tudomány elválas...

Vallás/hit és tudomány elválasztható? Nagyon sokan szeretik teljesen hermetikusan elválasztani, de számomra ez nagyon fura.

Figyelt kérdés

Tudom vannak a harcos ateisták, akik konfrontálják a kettőt, de a nagy többség mind a vallás, mind pedig a tudós társadalom részéről szeretik teljesen elválaqsztani a kettőt, és azt mondani, hogy mára vonatkoznak, és jól megvannak egymás mellett. A vallásosaknak ez kényelmes, mert nyilván nem akarnak tudományos tényekkel vitatkozni, a vallásos tudósoknak is kényelmes, mert nem kell semmit magyarázkodniuk, de a többi tudós is inkább a saját dolgával fogllakozna és nem konfrontálódna ilyesmivel.


Ennek ellenére egetverő számomra a paradoxon. A tudomány igenis hatással volt a hitre és vallásokra, és a Biblia 1500 éve teljesen másképp volt értelmezendő, mint ma. Ma a pápa elfogadja az evolúciót, és ezért a Bibliát ma már nem szó szerint értelmezik. Az nagyon nagy mellélövésnek számít szerintem, hogy régen a Bibliát nem tudták önmagában jól értelmezni, félreértették, és a tudomány segített jól értelmezni lényegében. Ez azért nagy hatás, és kicsit kibúvónak tűnik.



2023. jan. 24. 21:44
 1/10 anonim ***** válasza:
59%
Más a célja a kettőnek.
2023. jan. 24. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A Bibliát sosem volt szokás szó szerint értelmezni, ezt csak képzetlen lelkészek, lelkipásztorok vezették be a Protestáns Reformáció után, nagyrészt Amerikában.


Eleve magát a Bibliát a katolikus egyház állította össze az ókorban az alapján, hogy melyik szentírásnak mondott korabeli iratok voltak azok, amik nem mondanak ellent egymásnak és nem apokrifek, tehát nem későbbi, gnosztikus misztériumvallások tanait ötvözik a kereszténységgel.


János Evangéliumát például Kr. u. 100 körül írhatták, és teljesen kidolgozott Krisztológiát tartalmaz ami nem mond ellent az egyházi hagyományoknak. Ezzel szemben ott van a később 200-250 körül íródhatott Nag Hammadi evangéliumok pl. Júdás Evangéliuma vagy Mária Evangéliuma. Ezen szövegekből tisztán látszik, hogy az akkoriban népszerű, Közel-Keleti gnosztikus misztériumvallások kereszténységgel vegyített tanait tartalmazza, ezért ezeket ki kellett szűrni a bibliai kánonból.

2023. jan. 25. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A szövegedben leirtak mind irrelevánsak.


Ha nem nézel időt, s hogy e bolygóról beszélsz, akkor csak mint tudomány és vallás, e kettő szinte ugyanaz.


Eintein azt vallotta, hogy...

Egy hivő azt vallja, hogy...

A tudomány a magyarázata / magyarázója a létnek / istennek.

2023. jan. 25. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

"A Bibliát sosem volt szokás szó szerint értelmezni, ezt csak képzetlen lelkészek, lelkipásztorok vezették be a Protestáns Reformáció után, nagyrészt Amerikában."


Ez hülyeség. Az emberek nagy része ma is szó szerint veszi, és régebben meg pláne.

2023. jan. 25. 11:11
 5/10 A kérdező kommentje:

" tudomány és vallás, e kettő szinte ugyanaz."


ég és föld, a tudománynak van egy módszertana, hogyan jut tudáshoz, és egy rendszere, ami fejlődik, a vallás szent iratokon, spirituális élményeken és hiten alapszik.

2023. jan. 25. 11:12
 6/10 Jégszív ***** válasza:
100%

EL KELL EGYMÁSTÓL VÁLASZTANI, erre már itt utaltam:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskr..


Egyetlen kapcsolódási pont viszont megkerülhetetlen: ha bármelyik társadalomtudomány a "kinyilatkoztatás" (Biblia, Korán, Védák) szövegével foglalkozik. Ezeket a hívők ugyan "Isten szavának" tulajdonítják, számomra pedig mindegyik egy-egy különleges irodalmi antológia.

Ennyi és semmi több.

2023. jan. 25. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"Az nagyon nagy mellélövésnek számít szerintem, hogy régen a Bibliát nem tudták önmagában jól értelmezni"


Akkor meg fogsz lepődni: pl. a teremtéstörténetet már a keletkezés korában sem értelmezték szó szerint, mert nem az a műfaja. Régen sem voltak ostobák az emberek. A 2. válaszolónak igaza van: ez egy főleg Amerikából induló szektás jelenség és egyáltalán nem régi, hogy mindent szó szerint akar értelmezni, mert fél, hogy akkor a hite nem lesz elég megalapozott. Nem véletlenül ott volt a majomper is, nem Európában...

2023. jan. 26. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

A vallás egy dolog - ezeket emberek hozták létre, sok vallás a Bibliát veszi alapul, sok csak állítja, hogy azt veszi alapul - a vallások emberi intézmények, szervezetek, mindegyik mésképp magyarázza a tanításait és másképp viszonyul a tudományhoz.

Viszont a Bibliát nem valaszthatjuk el a tudománytól. Ugyanis nincs a világegyetemben nagyobb tudós, mint a Teremtő Isten, aki után ( és akinek a teremtésműve után ) kullog minden emberi tudomány. Tudósok Felfedezik a fizikai törvényszerűségeket, és Nobel díjat kapnak, rájönnek bonyolult kémiai folyamatokra , szintén kitüntetik őket. Lemásolják a természetben évmilliók óta jól működő “ megoldásokat” , pl radar, ultrahang , madárszárnyak szerkezete stb - és ezekért is elismerés jár nekik. És az eredetit megalkotó Teremtő? Ő íratta a Bibliát és nem azért beszél a teremtésről tőmondatokban és leegyszerűsítve, mert nem tudta volna tudományos nyelvezettel lediktálni…csak hogy azt senki nem értené ma sem, nemhogy 4000 éve.

Ezért a Genezis könyvében található teremtésbeszámoló tudományosan igazolható. Már az első vers : “Kezdetben teremté Isten az eget és a Földet” figyelemre méltó alapigazságot közol: a világegyetemnek volt kezdete. Volt egy pillanat, amikor létrejött - ez abszolút összhangban van a tudománnyal, bár a teremtés helyett “ ősrobbanásban” gondolkodnak. Végigmehetünk a teljes teremtési beszámolón, valóban roppant egyszerű a megfogalmazás a fent említett ikoknál fogva, de tökéletesen helytálló tudományosan.

Ezenkívül a Bibli ír a víz körforgásáról, aztán a Mózesi törvényszövetség egy csomó higiéniai rendelkezést tartalmaz, amiknek a fiziológiai hátterével senki nem volt tisztában azidőtájt, sőt, pl a halottakkal foglalkozó orvosok kézmosását majd csak az 1800-as években rendelik el Semmelweissnek köszönhetően,mde a zsidók már i.e.1500 - körül alkalmazták.

Szóval a Biblia vitán felül Istentől ered, aki egy cseppet adott nekük a bölcsességéből ebben a könyvben.

2023. jan. 26. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"ég és föld, a tudománynak van egy módszertana, hogyan jut tudáshoz, és egy rendszere, ami fejlődik, a vallás szent iratokon, spirituális élményeken és hiten alapszik."


Nem, ezt szerintem nagyon rosszul látod tisztelt kérdező!


A tudomány, pl az eredettudomány ma materialista alapokon gondolkozik és pont a materializmus szellemisége miatt, indokolatlanul kihagyja a lehetséges válaszok közül az értelmes tervezettséget!


A fizikai világ alapvetően kétféle módon jöhetett létre: vagy intelligens Tervező által, vagy vak fizikai, kémiai erők, tehát intelligens irányítás nélkül, a misztikus "hosszú idő" alatt.


A materializmus lényegében már akkor kizárta a lehetséges válaszok közül Istent, amikor még gyakorlatilag a sejt belső szerkezetét sem ismerték, nem tudtak róla semmit!


Nem a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján született ez a tudományos módszertan, hanem a materialista ideológia alapján!

2023. jan. 27. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Ezen kívül három területet említesz a "vallás" témakörben.


Szent iratok. Ez kutatható és bizonyítható hogy ténylegesen rendelkezik-e azokkal a képességekkel és tulajdonságokkal, amelyeket ír magáról.


Spirituális élmények.

Ez manapság a becsapható és manipulálható érzelmeinket célozza inkább, mint valós célokat. Ma Isten Szava, a Biblia az a forrás, amely a fent elmondottak alapján vizsgálható, kutatható és ellenőrizhető mint olyan könyv, amely azt állítja magáról, hogy nélkülözhetetlen vezető Istentől.


A hit.

Van igaz hit és van hiszékenység. A kettő között szakadék tátong, mégis ma a legtöbb hívő, sőt a legtöbb ember hiszékeny.


Tehát a hitnek megalapozottnak kell lennie.


Példa: hiszem hogy holnap reggel is felkel a nap. De nem tudom biztosan, csak reménykedhetek benne. De mivel eddig ez volt a tapasztalat, a hitem megalapozott.


Vagyis a tudomány és a hit valójában egymás nélkül tényleg nem működnek!

2023. jan. 27. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!