Játsszunk el a gondolattal:) Tegyük fel, hogy a világot a mindeható teremtette... ?
és az ő munkásságának az eredménye azok a fizikai törvények, amik az univerzumunk működését szabályozzák, illetve leírják!
Ha a mindenható a törvények megváltoztatása nélkül eltüntetné a galaxisunk közepét uraló Sgr A* fekete lyukat, (és a fény sebességénél a fizikai hatások sem képesek gyorsabban terjedni) mitől maradna "egyben" a galaxisunk? Illetve miért keringenénk akár 27000 évig a már nem létező Sgr A* egykori helye körül? Miért nem repülne szét abban a pillanatban a galaxis, és milyen erőhatás az, ami ezt meggátolná?
#11
Elvi, vagy nem, azért értelmetlen, mert bármilyen választ kapsz, lehetetlen leellenőrizni.
Ez erősen hívő logika, mert értelmetlen kérdésen ők szoktak filózni, feltételezve nem létező dolgokat.
Persze egy virtuális valóságban lehetne modellezni ezt is, de ott meg az történik, amit a programozója beleszuszakol, így megint csak értelmetlen a kérdés, mert kideríthetetlen.
Folytatnám
Az deríthetetlen ki, hogy mit tesz majd a programozó a virtuális valóságba, mert ha már beletette, akkor abban a közegben már létező valóság és vizsgálható, falszifikálható.
#11 akkor ezek szerint az általános relativitáselmélet is "hívő logika", mert amikor Einstein megfogalmazta, még fasorban sem volt az a technológia, ami ellenőrizheti?
Épp a kérdésfeltevő által megfogalmazott elvi kérdések azok, amik segítenek ezt megérteni. Ugyanis nem szükséges, hogy a Nap hipp-hopp eltűnjön, elég az is, ha mondjuk valami hirtelen odébbrándítja, akkor is ugyanez lesz igaz. Márpedig olyan előfordul az univerzumban, hogy nagyon nehéz testeket hirtelen arrébbrándít egy másik test gravitációja, például egymás körül keringő neutroncsillagok és feketelyukak esetében, épp ez a feltevés jósolta meg a (nehezen) mérhető gravitációs hullámokat, amiket néhány éve a LIGO obszervatórium detektálni kezdett épp az elmélet által jósoltnak megfelelően. Tehát épp az ilyesmi hipotetikus feltevések segítenek minket ellenőrihető jóslatokhoz.
#14
Einstein nem a semmiből találta ki az elméletét, hanem arra a már megismert és a világban létező jelenségekre alapozott, amelyet elődei már felfedeztek.
Az egy dolog, hogy egy darabig nem volt leellenőrizhető, addig nem is volt addig tényként elfogadva, csupán elmélet szinten létezett, amely matematika alapján egyébként bizonyítható volt és nem mondott ellent az addigi megfigyeléseknek, sőt, azokkal konzisztens volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!