Lehetséges, hogy az ateisták egy meghatározott része intelligensebbnek gondolja magát a hívőkhöz képest?
19-es.
13# vagyok. Materialistának születhettem, mert sohase hittem Istenben. Csecsemő koromban nyilván nem tudtam semmit erről, de még beszélni sem tudtam, amikor a szüleim esténként meséket olvastak, köztük a Misi mókus kalandjait. Hamar rájöttek, hogy engem az uti könyvek, a Földről, tengerekről, éghajtatról szóló könyvek kötnek le leginkább. A távolságok összehasonlításával indult a számok iránti érdeklődésem, olyannyira, hogy óvodás koromban milliós nagyságrendű számokkal tudtam számolni. Aztán még óvodás koromban kaptam egy villanyvasutat, és nagyon izgatni kezdett annak a működésén keresztül a villamosság. Elsős koromban egy nyaralás során az éjszakai szalonnasütésnél a csillagokat nézegettük egy nagyobb társaságban és beszélgettünk róluk. Ettől kezdve a világegyetemről szóló könyvek is a kedvenceim lettek, ekkor már tudtam olvasni is, nem csak számolni. Ilyen előzmények után, amikor Isten először szóba került egy beszélgetés során, már csak nevettem rajta, micsoda butaság a biblia. És az elmondott előzmények kapcsán nyilvánvaló volt, hogy a természettudományok valamelyikét kell művelnem az életem során. Fizikus szakon diplomáztam, de bejártam a matematika, csillagászat órákra is. Soha semmiben nem hittem vakon. Ha valamit meg kellett értenem, a fizikához, matematikához fordultam. Ezek biztos pontot jelentettek számomra, és jelenthetnek azoknak is, akik nem lusták megtanulni.
"Ha te materialista vagy, akkor mikor volt ez mostanában az életedben, hogy így jártál el a világnézetedet illetoen?"
Ahogy fentebb írtam, amióta az eszemet tudom, mindig is materialista voltam. Semmiféle törés nem volt az életemben. A tudomány mindig segített megérteni a világ miértjeit.
"Hanem a materializmussal kapcsolatban, mikor kísérleteztél és igazítottál az elméleteden?"
A tudományok folyamatos kísérletezéssel gazdagodnak. Megpróbálsz magyarázatot találni valamire, felállítasz egy elméletet. Aztán kitalálod hozzá, hogy hogyan lehetne ezt bebizonyítani. Ha beigazolódik az elméleted, nekikezdesz a következő munkának. Ha tévedtél, újabb és újabb elméleteket gondolsz ki, amíg az elmélet által jósolt eredmény megegyezik a kísérletek eredményével. Így jutottak a tudósok arra a szintre, ahol most tart a tudomány. És százezrek foglalkoznak azzal, hogy a világegyetemről alkotott képet egyre pontosabbá tegyék.
A hittel kapcsolatban sohasem kellett változtatnom az elképzelésemen, mert már gyerekoromban sem fért bele a megismert világba. Ellentmondott mindennek, amit láttam, tapasztaltam.
Sohasem értettem, hogyan lehet leragadni a hitnél a valóság megismerése helyett.
21.
Tehát semmikor.
Akkor mit magyarázod, hogy a materialisták ezt csinálják, a hívők meg nem, mikor csecsemőkorod óta nem változtattál a világnézeteden, mert nem találtál benne semmi ellentmondást?:
"Gondolkodó ember ezt álladóan korrigálja a tapasztalatainak megfelelően. A hívő vagy lusta erre vagy nem képes ilyen szintű gondolkodásra, vagy nem képes elfogadni a tévedését."
A materializmus azt mondja, hogy minden csak anyag es energia - és erre semmi bizonyíték nincsen.
kérdés: „Könnyen lehet, hogy az istenhívők jelentős része, ha megtudná valahonnan, hogy tutira nincs Isten, akkor korrigálna – de hát ezt honnan lehetne tutira megtudni?
a te válaszod: "Könnyen megtudhatná, csak meg kéne tanulnia a fizikát, matematikát és egyéb tudományokat. Dehát ez nehéz, egyszerűbb elhinni a papok dumáját, a bibliát., mint gondolkodni és elemezni a tapasztalatokat, matematikai úton leírni, következtetni."
Kíváncsi lennek, szerinted ki, mikor és hogyan bizonyította be, hogy nincs Isten. Te? Gondolkodtál, elemeztél és matematikai úton leírtad?
Amíg azon töprengsz, hogy minek nevezd a hívőket, a saját világnézeteddel is foglalkozz egy kicsit.
Nem találtam ellentmondást a világ materialista szemléletű leírásában. Ezért nem volt okom változtatni a nézeteimen.
A vallások bármelyikében tömegesen található ellentmondás. Legfeljebb ezt te nem látod, mert vakon hiszel benne. Vagy nem engeded meg magadnak hogy észrevedd, mert az felborítaná a nyugalmadat, biztonságérzetedet.
Valóban minden anyag és energia a jelenlegi ismereteink szerint. Amíg nem találunk olyant, ami ezzel ellentmondásba lenne, addig ezt elfogadjuk. Amint bármi ezzel ellentmondásba kerülne, rögtön előjön az emberi kíváncsiság, ráállnak a tudósok, hogy megkeressék és kijavítsák a hibát az elméletben, pontosabbá tegyék az ismereteinket a világról.
"Kíváncsi lennek, szerinted ki, mikor és hogyan bizonyította be, hogy nincs Isten."
Ki bizonyította, hogy van? Az, hogy te érzed a jelenlétét, meg a papok ezt beszélik beléd, nem bizonyíték. Az sem bizonyíték, hogy még milliárdnyi ember ugyanezt tartja igaznak. A sokaság alapján akár azt is hihetnéd: "Együnk tehénlepényt, tíz billió légy nem tévedhet!" Könnyebb hinni, mint gondolkodni, meg fontos neked a valahova tartozás, ezért olyan vonzó a hit, ezért könnyű terjeszteni.
Ezt te úgysem fogod megérteni, mert alapból elutasítod a logikus gondolkodást. Isten léte és a róla szóló leírások annyira ellentmondanak a tudománynak, minden megfigyelhető eseménynek, hogy ez önmagában is elfogadható bizonyíték. A világ megértéséhez nincs szükség Istenre.
25
Nagyon előreszaladtál.
Egy szóval nem írtam magamról semmit, azt sem, hogy vallásos volnék. Tehát nem veszem magamra az előzőt (amúgy szégyellheted magad).
Eddig csak rólad beszéltem, az alapján, amit te írtál magadról.
Szerintem kevered a természettudományt a materializmussal.
A materializmus egy világnézet, ahogy a teizmus (istenhit) is. Egyiket sem lehet sem bizonyítani, sem cáfolni. Attól világnézet.
A természettudomány már tudás, viszont természettudós lehet istenhívő és materialista világnézetű is.
Nincs bizonyíték arra, hogy minden csak anyag és energia. Pl. pont az elméleti matematika semmi olyannal nem foglalkozik, ami anyag vagy energia volna. Erre még nem gondoltál? Vagy az emberi jogok sem anyag, mégis létezik.
26#
Ha nem vagy vallásos, akkor meg mit vitatkozol, teszel úgy, mintha vakon hinnél.
"Szerintem kevered a természettudományt a materializmussal."
Nem keverem, csak természettudományos alapon nem fér a hit a világképembe.
"A természettudomány már tudás, viszont természettudós lehet istenhívő és materialista világnézetű is."
Régebben nem volt különös, ha egy természettudós hívő volt. Jóval kevesebbet tudtak mind a mikró mind a makró világról. De manapság már ismerjük annyira, hogy abban nincs helye Istennek.
Az matematika segédeszköz a különféle tudományos elméletek bizonyítására, vagy elutasítására. Az elméleti matematika a matematikában felmerülő problémák megoldásával, a matematika továbbfejlesztésével foglalkozik. Persze lehet, hogy mások ezt másképpen látják, én ezt jegyeztem meg róla, amikor a matematika történetről volt szó az órán, és egyetértettem vele.
Az emberi jogokról vitatkozhatnánk. Meg a lélekről, meg millió olyanról, ami nem létező, mert nem anyag vagy energia. A jog papíron betűk, és csak egy adott nyelven értelme, meg az agyunkban idegsejtek állapota, és csak mi emberek tulajdonítunk neki értelmet, jelentést. Sóval nem létező dolog. Ahogy Isten sem. Csak egyes emberek agyában lévő idegsejtek állapota, és aki hisz benne, függővé teszi a cselekedeteit az agyában létező elképzeléstől. (Akár el is felejtheti például egy balesetben, és ha csak valaki bele nem dumálja újra, fogalma sem lesz róla, hogy ki vagy mi az Isten.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!