Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Kedves materialisták! A...

Kedves materialisták! A globális felmelegedésnek köszönhetően miért nem keletkeznek új fajok, vagy alkalmazkodnak?

Figyelt kérdés

Miért csak azt látjuk ahogyan napról napra egyre kevesebb faj létezik?

Az evolúciós törvények értelmében ennek nem lenne szabad bekövetkeznie.

Vagy legalábbis nem minden fajnál.

Ráadásul a globális felmelegedés viszonylag lassú folyamat.

Régen hirtelen történtek olyan környezeti változások, melyek következtében gyorsan alkalmazkodniuk kellett bizonyos fajoknak.



2022. aug. 12. 21:15
1 2 3 4
 11/33 A kérdező kommentje:

"Olyan élőlényeknél viszont, ahol rendkívül nagy az egyedszám és nagyon rövid a generációváltás, folyamatosan láthatóak az új fajok keletkezése: olvashattad a hírekben, hogy a COVID vírusból gyorsan jöttek létre a fertőzőképesebb, illetve valamilyen szempontból sikeresebb variánsok."


Még jó is hogy felhoztad a vírusokat.

A vírusoknak ugye mutátor génjeik vannak ami sokszorosára gyorsítja az evolúciót, ám mégsem sikerült nekik valami fejlettebb organizmussá átalakulni.

A vírus mindig is vírus maradt.



"Remek. Akkor mint ahogy olvashattad az alkalmazkodáshoz több idő kell mint a kihaláshoz. Illetve jelenleg is mondhatni egy kihalási hullámban vagyunk amit nem kicsit az ember okozott, azaz összességében több faj hal ki mint amennyi végül képes alkalmazkodni. Nézd meg mennyi pusztítást vittünk véghez mondjuk csak az elmúlt 1.000 évben összesen."


Akkora pusztítást biztosan nem mint amit az a bizonyos meteorit becsapódás melytől a dinoszauruszok kipusztultak.

Pláne nem olyan gyorsan.


"A Föld története során, eddig minden gyors változást követett egy kihalási hullám. Lásd például a dinoszauruszok vagy a pleisztocén megafauna esetét."


Csak akkor a maradék újra népesítette a földet az élet sokszínű változataival.


Most jóval kisebb a baj, és a fajok folyamatos kipusztulásán kívül semmi más nem figyelhető meg.


"3. A változásnak meg igen is vannak látható nyomai, sokszor az ember is aktívan aktívan alakítja ezeket a változásokat, mondjuk a kutyafajták változását megnézheted."


Nem azt mondom hogy nincsenek változások, csak azt hogy kevés.

Ahhoz hogy a dolog ténylegesen működni tudjon, minimum az kellene hogy valamilyen belső biológiai és genetikai mechanizmus a környezetből felvett ingerek hatására információt írjon a DNS-szálra.

Nem pedig ha majd valamikor valami nagy véletlen csoda folytán pont jön egy olyan mutáció ami hasznos lesz.


"képződnek, változnak a fajok. kitűnő példa erre egy, a Washington-tóban élő kicsi halacska, aminek egészen megváltozott a kinézete röpke 50 év alatt, annak köszönhetően, hogy a tó vize kitisztult, átláthatóbb lett, így jobb védelemre van szüksége a ragadozóktól"


Na majd utána nézek a Washington-tavi halacskádnak.

2022. aug. 13. 06:57
 12/33 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
70%

dehogy nincs valtozas

a patkanyok farka egyre nagyobb hogy segitse oket a szaparodoasban

mivel kedvezoen hat rajuk minnel tobben vannak jobb hotartast biztositanak a sajat eletteruknek

2022. aug. 13. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 anonim ***** válasza:
100%

"A vírusoknak ugye mutátor génjeik vannak ami sokszorosára gyorsítja az evolúciót, ám mégsem sikerült nekik valami fejlettebb organizmussá átalakulni.

A vírus mindig is vírus maradt."

Hasonlattal próbálom meg elmagyarázni mit is szeretnél. Az egyik fajból hogy ki alakuljon egy másik faj amit feljebb említettek az olyan mintha egy csúcs kategóriás kocsit átfestenél. Nem olyan nagy munka.

Amit te akarsz az pedig olyan mintha lenne egy botod és abból akarnál csúcs kategóriás kocsit csinálni.

Remélem érthető volt a hasonlat.

2022. aug. 13. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 anonim ***** válasza:
92%

"A tagadás előtt olvassatok már utána kicsit a témának."

Már olvastam.

Pont azért kérdezem. xD"


Akkor többet kéne olvasnod. Ha valamilyen tudományos témába bele akarsz kötni akkor nem elég elolvasni az általános iskolás vagy középiskolás tananyagot. Az nagyjából a nullával egyenlő.

2022. aug. 13. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
7%

#13 a-a nem

hanem csak egy pici bakteriumszeruseget varna legalabb

sok milliard ev mulva se lenne a covidbol semmi mas csak covid


ahogy a botbol sem lesz sose meg egy kis szeker sem

2022. aug. 13. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 Tevenyereggyarto ***** válasza:
92%

#11


“A vírus mindig is vírus maradt.”


A vírusok egy igen egyszerű szerkezetű, teljesen parazita életmódot folytató organizmusok. Nem is igazán élőlény mert nincs is saját anyagcseréjük. Ebből az állapotból elég nehéz “kitörni”. De kérdés az ,hogy minek is kellene kitörniük onnan? Baromi sikeresek ebben a formájukban is, szóval nincs nagy szelekciós nyomás ilyen irányba. Na meg ha “továbbfejlődnének” valami nem-vírussá akkor meg maguk mögött hagynák az ökológiai fülkéjüket amit betöltené jobbára egy új vírus-szerű lény. S akkor megint kérdezhetnéd ,hogy “ő miért nem fejlődik tovább valami mássá?”


“Akkora pusztítást biztosan nem mint amit az a bizonyos meteorit becsapódás melytől a dinoszauruszok kipusztultak.”


S gondolod ,hogy a kataklizma ALATT termelődtek új fajok milliói? Nem, olyankor jellemzően drasztikusan megcsappannak a fajok számai, mint ahogy a K-T kihalási eseménykor is szinte a halakig visszaesett a gerincesek vonala. Majd utána, ha már normalizálódtak a körülmények akkor kezdenek a megmaradt fajok felszaporodni mert hát addig nem nagyon volt rá lehetőségük. Most is kb ez van. A fajok változnak olyan gyorsan amennyire a generációváltás meg a szelekciós erők stb engedik. Ha ez nem elég gyors akkor szokott kihalni a faj.


“Most jóval kisebb a baj”


Jóval kisebb? Gondolod? Tele van minden többszáz év alatt sem lebomló szeméttel ami közvetetten s közvetlenül is öli az állatokat, folyamatosan fogynak az életterek, folyamatos a vadászás, pusztítás, mérgezés stb. S mindezek egyre csak növekednek. A dinoszauruszok kipusztulásánál becsapódott a meteor, lesöpört egy viszonylag nagy területet s a többi a “nukleáris tél” miatt lett kevésbé lakható (az akkori élővilágnak). A totál zűrzavar ott legfeljebb pár évig tarthatott s utána kezdtek helyreigazodni a dolgok stb. A pusztítás ugyan nagy volt, de hirtelen történt s nem voltak olyan maradandó nyomai mint amit az ember hagy maga után. Persze az élővilágot megviselte ahogy most főleg mi viseljük meg. De nyugi, az élet aligha fog kihalni teljesen. Túlél az mindnyájunkat, csak reméljük ezt még nem a mi életünk során tudjuk megfigyelni.


“Ahhoz hogy a dolog ténylegesen működni tudjon, minimum az kellene hogy valamilyen belső biológiai és genetikai mechanizmus a környezetből felvett ingerek hatására információt írjon a DNS-szálra.”


Tudod te átlagosan hány mutációban különbözik az ember a szüleitől? Ha jól rémlik legalább 20-40. Persze a nagyja semleges, de olykor akadnak köztük hasznosak is. Na meg létezik olyan jelenség is ,hogy epigenetika stb-stb.

Marha bonyolult téma amit rendszerint azok tagadnak akik jó ha hallásból majdnem tudják körülbelül mi az az evolúció.

2022. aug. 13. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 anonim ***** válasza:
100%

"hanem csak egy pici bakteriumszeruseget varna legalabb"

Az a bot és a csúcskategóriás kocsi közti különbség. A vírusokból rengeteg minden hiányzik ami egy működőképes egysejtűben benne van. Tehát rengeteg dolgok "össze kéne szednie" úgy hogy közben egy semmiben nem válna a hasznára. Sőt esélyes hogy hátráltatná is. Ennél fogva nem azok fognak jobban terjedni és nem azok maradnak fenn.


Ha úgy tetszik akkor a baktérium irányába fejlődő vírusok életképtelenebbek. (ez a mondat inkább csak az érthetőséget hivatott szolgálni mint egy hasonlat egyébként több ponton is hibás mivel kapásból egy vírus nem él így nem beszélhetünk életképességről de így talán érthetőbb az amit el akarok magyarázni)

2022. aug. 13. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 A kérdező kommentje:

"A vírusok egy igen egyszerű szerkezetű, teljesen parazita életmódot folytató organizmusok. Nem is igazán élőlény mert nincs is saját anyagcseréjük. Ebből az állapotból elég nehéz “kitörni”. De kérdés az ,hogy minek is kellene kitörniük onnan? "


Pedig az RNS világ elmélete szerint hasonló már bekövetkezett.


"Baromi sikeresek ebben a formájukban is, szóval nincs nagy szelekciós nyomás ilyen irányba."


Ezzel az érveléssel meg még cáfolni is lehet az RNS világ elméletét.


"S gondolod ,hogy a kataklizma ALATT termelődtek új fajok milliói? Nem, olyankor jellemzően drasztikusan megcsappannak a fajok számai, mint ahogy a K-T kihalási eseménykor is szinte a halakig visszaesett a gerincesek vonala. Majd utána, ha már normalizálódtak a körülmények akkor kezdenek a megmaradt fajok felszaporodni mert hát addig nem nagyon volt rá lehetőségük."


Tehát akkor a kihalás időszakában a természetes szelekció semmilyen módon nem hatott rájuk, csak simán kipusztultak.

Mert ezzel lényegében ezt mondtad.



"Majd utána, ha már normalizálódtak a körülmények akkor kezdenek a megmaradt fajok felszaporodni mert hát addig nem nagyon volt rá lehetőségük."


Akkor meg már mi szüksége?

Ha a kipusztulás ideje alatt a természetes szelekció nem hatott az élővilágra oly módon, hogy alkalmazkodjon, megváltozzon, akkor már az addig fennmaradtaknak mi szüksége lenne rá?

2022. aug. 13. 09:53
 19/33 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
9%

igen az erdekes ha valami onellentmodasos az evolucioval ellentetes megis azt tamasztja alla

kivetel erositi a szabalyt elven


De ott van a sok uj bogar faj is, ami mar teljesen eltero mint a kiindulasi faja

2022. aug. 13. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 anonim ***** válasza:
91%

Kérdező

Úgy vélem a kérdést megválaszoltuk. Nem hiszem hogy az itteni lehetőségek elegek lennének arra hogy valaki egy külön szemináriumot tartson itt neked az evolúcióról.


Ha valóbban érdekel a téma és nem csak bohóckodni, magadat égetni, szórakozni, provokálni vagy hasonló szánalmas indokok miatt írtad ki a kérdést akkor ássad bele magadat jobban a témába.

Akár az is sokat segíthet ha elmész a közeli egyetemre és keresel egy ezzel foglalkozó tanárt. Ha lesz rá ideje biztosan minden kérdésedre tudd majd választ adni. De lehet még azt is megengedi hogy beülj az óráira és akkor legalább te nem fogsz több ilyen kérdést kiírni mert megérted majd.

2022. aug. 13. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!