Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Buddha volt a legfelvilágosult...

Buddha volt a legfelvilágosultabb vallási tanító?

Figyelt kérdés

"Buddha nem tagadta meg Istent, csupán kijelentette: Ne törődj olyan kérdésekkel, mint hogy létezik-e Isten? Ne vesztegesd az időd és energiád fölösleges vitákra! Gyakorlatban légy vallásos! Tisztítsd meg a szíved! Uralkodj elméd felett! Élj erkölcsös életet! Így elnyered a nirvánát, a megszabadulást vagy az örök boldogságot.[11]"


Forrás: [link]


Tetszik Buddhának ez az agnosztikus hozzáállása az istenhithez. Ő maga az ókorban élt, de egy kicsit a 18. század szellemiségét is mutatja a gondolkodása.


2022. júl. 10. 12:51
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:

"A felvilágosodás gondolata a zsidó-keresztény metafizikában gyökerezik."


Soha. A zsidó-keresztény vallás a tudomány és a haladás ellensége. A papok már rég felismerték, hogy a népet tudatlanságban kell tartani, ezért nagyon ügyeltek arra, hogy a szerzetesek kutatási összhangban legyenek az egyházi tanokkal. Darwint elevenen égették volna el a máglyán, ha 1200-ban jött volna elő A fajok eredetével.


Buddha ezzel szemben egy rendkívül intelligens férfi volt, aki az istenhit nevű téveszméről már kb. 2500 éve felismerte az igazságot.

2022. júl. 11. 13:30
 12/26 anonim ***** válasza:
68%

Nem tudom, te voltál-e az, de egy kérdezőnem már egyszer elmagyaráztam itt nemrégiben, hogy az evolúció gondolata már megjelenik Hippói Szent Ágostonnál is, és hogy a zsidó-keresztény vallás a tudomány és a haladás ellensége volna, még mítosznak sem elég jó, ez egy propaganda, amit a történelmi tények nem támasztanak alá.


Az meglehet, hogy a modern kor esztelen, nyaktörő iramban történő, mindenféle következményekre fittyet hányó haladást valóban nem tartják bölcs dolognak, de ennek igazáról bárki meggyőződhet, aki szempillantást vet a modern világ externáliái által meggyötört, megsebzett ökoszisztémára, vagy a haladás szellemében a múlt eltörlését és mindenféle utópiákat hirdető, majd kivétel nélkül embertelen, népirtó ideológiákba forduló eszmékre.


Buddháról pedig elég felszínes elképzelésed lehet, hogyha a fentebbi állításod fényében azt gondolod, hogy ő valahogy rokon lélek volna veled. Rengeteg olyat mondott, amire ugyanúgy köpnél, ahogy a kereszténységre és a zsidóságra is teszed. Kicsit mélyedj bele, és meglátod, alapvető dolgokban még radikálisabban tér el az álláspontja a tiedétől, mint egy kereszténynek.

2022. júl. 11. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
64%

"Darwint elevenen égették volna el a máglyán, ha 1200-ban jött volna elő A fajok eredetével."


Aquinói Szent Tamás, aki abban az évszázadban élt, Ágoston véleményét tartja e kérdésben valószínűbbnek (Super Sent., lib. 2 d. 12 q. 1 a. 2 co.), bár nem foglal kifejezetten ebben állást.


[link]

2022. júl. 11. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
55%

"Soha. A zsidó-keresztény vallás a tudomány és a haladás ellensége."


És mégis egy pap (Gregor Mendel) rakta le a modern genetika alapjait.

2022. júl. 11. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
55%
Meg amúgy is, ateista hogyan lehet vallási tanító? xD
2022. júl. 11. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
85%

"Tetszik Buddhának ez az agnosztikus hozzáállása az istenhithez. Ő maga az ókorban élt, de egy kicsit a 18. század szellemiségét is mutatja a gondolkodása."


Mivel a 18. századra, de főleg a 19. századra, eléggé hatott a buddhizmus szellemisége. Szóval szerintem kicsit félreérted a dolgot.

Arthur Schopenhauer-re nagy hatással volt a buddhizmus, Friedrich Nietzsche is éltette. Akkoriban ismerkedett a nyugat a buddhizmussal. A 18. században már voltak olyanok, akik már a keleti nyelvekre és irodalomra specializálódtak, pl. Sir William Jones. A 19. század már tele van orientalistákkal. A 18-19. századra India és több keleti ország már rég gyarmati vagy kereskedelmi viszonyban volt a nyugattal. Gondoljunk csak a Brit Kelet-indiai Társaság-ra, amit a 17. század elején alapítottak, és akik pl. Kínával is kereskedtek. Az eszmék áramoltak.

2022. júl. 11. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
62%

"Soha. A zsidó-keresztény vallás a tudomány és a haladás ellensége. A papok már rég felismerték, hogy a népet tudatlanságban kell tartani, ezért nagyon ügyeltek arra, hogy a szerzetesek kutatási összhangban legyenek az egyházi tanokkal."


Na most ebben csak az a bökkenő, hogy azt talán mondhatjuk, hogy a tudást a kezükben akarták tartani, de a haladás ellenségeinek semmiképpen nem lehet nevezni őket, mivel rengeteg tudós egyházi személy volt. Nem egy pap is volt köztük, még jelenleg is vannak tudós papok. A kultúra fenntartói voltak. Oktattak, egyetemeket, kórházakat alapították, akkor amikor a világi uralkodók magasról tettek az egészre, mert a vagyonuk növelésével és a jobbágyaik irányításával voltak elfoglalva. Szóval azért ez nem annyira fekete-fehér, mint ahogy be van állítva manapság.

2022. júl. 11. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 A kérdező kommentje:
Nincs jelentősége annak a téma szempontjából, hogy bizonyos egyházi személyek foglalkoztak kutatásokkal, mert erősen be voltak korlátozva. Semmit sem lehetett mondani, ami ellentmond az egyházi tanoknak. Ha akkoriban valaki felvetette volna a fekete lyukak létezését, és az Egyház mondjuk démoninak tartotta volna, azonnal követelte volna, hogy az illető "vonja vissza az a tévedéseit". A kereszténység kb. 1000 éves uralma alatt a világ szinte semmit sem fejlődött, ugyanazok az ósdi középkori körülmények voltak végig. Miután a kereszténység elvesztette a hatalmát, azonnal fejlődésnek indult a tudomány, a technológia. Darwin pár évtizeddel a kereszténység bukása után kijött a fajok eredetével, és megváltoztatta a világot. Pár évtized múlva pedig a fizika aranykora következett, ami után az egész világon megváltozott, szépen, lassan. Egyértelmű, hogy a kereszténység 1000 évig visszahúzta a világot.
2022. júl. 12. 09:16
 19/26 anonim ***** válasza:
72%
Szóval szerinted nem volt lényegi különbség mondjuk a népvándorlás-korabeli longobárd Észak-Itália és a reneszánsz Észak-Itália között, ugyanúgy éltek az emberek? Ez nevetséges. Európa azelőtt beelőzte technológiailag a világ többi részét, hogy az egyház hatalma megingott volna (XV. század), akkoriban egyetlen valódi riválisa az Oszmán birodalom volt. És a világ többi részén, Kínában, Indiában, Japánban, Afrikában, Amerikában nem volt kereszténység, ami visszafogja a fejlődést, mégis a keresztény Európa hódította meg őket, nem fordítva. Hogy van ez?
2022. júl. 12. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
49%
Miért, a buddhista országokban mekkora technológiai fejlődés ment végbe az alatt az 1000 év alatt? Sorold fel kérlek, hogy miket találtak fel Indiában, Vietnamban, Japánban, stb. amíg szerencsétlen Európát visszahúzta a gaz kereszténység.
2022. júl. 12. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!