Lehet valami összefüggés az eredendő bűn és a karma fogalmak között, és ha van vajon mi lehet az?
Azon gondolkodtam, hogy amit a zsidó és a keresztény vallások az ember bűnbeesésének tulajdonítanak, talán ugyanaz lehet, mint amit keleten Karmának neveznek. Az ember bibliai bűnbeesés történetét manapság már csak azok veszik komolyan akik szigorúan ragaszkodnak a Szentírás szövegeihez, a hívők többsége hitregének, jelképes tanmesének tartja. Az elbeszélés ugyanis a szellemi fejlődésnek azt a szakaszát ábrázolja jelképesen, mikor az ember látni kezdte az összefüggést tettei és azok övetkezményei között.
Ezt az összefüggést magyarázza a Karma fogalma is, a karma szó ugyanis annyit jelent mint tett, vagy befejezett, végrehajtott cselekedet.
"a hívők többsége hitregének, jelképes tanmesének tartja"
A hívők többsége nem értelmezi szó szerint, de egész biztos, hogy mesének vagy regének se tartja.
Amúgy nincs összefüggés. Ha jól tudom, a karma a te egyéni döntéseid sorsodra gyakorolt hatását jelenti. Ha gonosz vagy ebben az életedben, akkor csótányként születsz újjá. Vagy ha gonosz dolgot teszel, akkor a sors megbüntet még ebben az életben.
Az áteredőbűn az első emberpár bűne, ami az emberi természettel együtt, szaporodás útján adódik tovább.
Biztosan, mindkettő a világban tapasztalat igazságtalanságot igyekszik valahogy egy rendszerbe illeszteni. Bár egyébként a keresztény gondolathoz az áteredő bűn tana igazából részletkérdés, az ortodox keresztényeknél például így explicit módon nincs is kifejezve, és ők azért éppolyan régről hozzák a hagyományukat, mint a katolikusok.
A karma pontos szerepével nem vagyok tisztában, és hülyeséget nem szeretnék mondani. Az számomra érdekes párhuzam még, hogy a buddhizmusban azt tanítják, a megvilágosodással kalpákon, azaz világkorszakokon átívelő rossz karmától szabadulnak meg egy pillanat alatt. Ez azért nagyon emlékeztet a krisztusi megváltás gondolatára, hogy az ember leteheti az összes bűnének terhét.
1/... “A hívők többsége nem értelmezi szó szerint, de egész biztos, hogy mesének vagy regének se tartja.”
A hitrege nem csak egyzerűen rege, és a tanmese se csak egy mese, e dolgoknak különleges tartama által komoly mondanivalója van, mint ahogy Jézus példabeszédeinek is, habár mindezek közül egyik se valóban megtörtént esemény.
Köszönöm a válaszokat, úggy tűnik a kérdés csak kevés érdeklődésnek örvendhet, sebaj, a válaszok annál értékesebbek. Igazán azt reméltem, hogy többen lesznek, akik mélyebben belemerültek a szenvedés problémájába, hiszen ez mindenkit érint.
Én arra a belátásra jutottam, hogy az eredendő bűn és az, amit keleten karmának neveznek valójában egy és ugyanaz. A különbség csak annyi hogy a Biblia szerzője, a szenvedés, a sors kérdését korabeli emberek számára érthetővé és elfogadhatóvá tegye, egy jelképes elbeszélésbe foglalta, míg keleten mélyen belemerültek a sors, a szenvedés eredetének kutatásába.
Mindkét irányzat a szenvedés problémájával foglalkozik, és eredetét a rég multban, a tudat hajnalán keresi, a fejlődésnek abban a szakaszában mikor az ember személyes öntudatra ébredt. De míg a kereszténység a vallásból indul ki, és a bűntudatot szorgalmazza, a keleti misztiusok nagyon logikus érvelésekre alapozzák magyarázataikat.
Én nem hiszem, hogy a bűnöket örökölni lehetne. Az nagyon igazságtalan lenne. Amit én tettem azért nem lehet valaki mást felelőségre vonni, azt én tettem. Szerintem az eredendő bűn, ahogyan a keresztény vallások ábrázolják, nem létezik. De létezik olyasmi amit Keleten a Karma törvényének neveznek, miszerint minden cselekedet, minden gondolat, minden érzelem egy lenyomatot hagy a tudattalanban. Minél nagyobb jelentőségű egy cselekedet, vagy minél gyakrabban hajtunk végre valamely cselekedetet, vagy gondolunk ugyanarra a dologra, éljük át ugyanazt az érzelmet, annál mélyebb lesz a lenyomat, míg végül a tudattalanban „önáló életre” kel és alkalomadtán jelentkezik mint a szokás hatalma, saját tudatos közbenjárásunk nélkül. Ez így megy addig míg ki nem merítjük a lenyomatok tárházát, ami a megfelelő ismeret hiányában szinte lehetetlen, mert minden ujabb cselekedet ujabb lenyomatot alkot. – Egy ördögi kör.
A sors nem büntetés vagy jutalom, hanem következmény, tetteinknek gondolatainknak, érzelmeinknek következménye, és ez az, ami az (ön-)tudatot (lelket) ujabb és ujabb inkarnacióra készteti. Az (ön-)tudat vagy lélek amely már elérte az ember színvonalát, a szellemi fejlődésnek azt a szakaszát, mikor az látni kezdte az összefüggést tettei és azok következményei között, aki már felelőségre ébredt, nem kíván egy kevésbé fejlett tudattal azonosulni. A lélekvándorlás elmélete, mely szerint „ha gonosz vagy ebben az életedben, akkor csótányként születsz újjá”, téves.
Életünk folyamán rengeteg lenyomatot alkotunk, és nem tudhatjuk, hogy mikor kezdtük el, és tekintettel a reinkarnációra, ki tudja hány életet éltünk (ön-)tudatra ébredésünk óta, hány különböző személyiséggel, és minden alkalommal számtalan lenyomatot képezve. E lenyomatok száma tehát végeláthatatlan.
A keresztények helyesen látták, nevezetesen Keresztelő Szent János, hogy jó lenne megszabadúlni a szenvedés forrásától az „eredendő bűntől”, aminek létrejöttét a bibliai bűnbeesés elbeszélésében látták, és kezdeményezte a keresztelést azon szándék jeléül, hogy új életet kezdjenek, hogy továbbá csak azt tegyék ami helyes, ami Istennek tetsző. Jézus aki a népek, az emberek (ön-)tudatának fejlesztését, felemelését látta feladatának, kétség kivűl nagy érdeklődéssel és lelkesedéssel követte János tevékenységét és felkereste, hogy ő is megkeresztelkedjen.
A keresztények tehát egy szilárd elhatározással igyekeztek elérni azt amit keleten a jóga évekig tartó gyakorlásával próbáltak, hogy kiszabaduljanak a Karma törvénye alól.
A bűnbe esés története arra az egyszerű, nyilvánvaló jelenségre hívja fel a figyelmet, hogy mind bűnösök vagyunk. Ez a teremtéstörténet része. Amíg az ember bűntelen és ártatlan, addig egészen biztosan nem öregszik, hanem fejlődik. De valljuk be, már gyerekkorunkban megszegjük szüleink szabájait. Azt mondják, hogy ne tegyük, és megtesszük, aztán jön a következmény. "ne szaladgálj, mert elesel és megbotlasz" De csak megszegjük a szabályt és előbb vagy utóbb elesünk és megbotolva bibis lesz a térdünk" Már gyermekként vétkezünk.
A karma azt mondja, hogyha vétünk valaki ellen, akkor annak visszahatása lesz ránk. Ha lopunk, akkor tőlünk is lopnak majd, ha megütünk valakit, akkor minket is megüt valaki egy napon. De ha jót cselekszünk valakivel, akkor velünk is tesz majd jót valaki.
Szinte minden vallásban meg van az aranyszabály valamilyen formában. Tedd azt, amit szeretnél, hogy veled is megtegyenek.
A biblia így figyelmeztet, : Jézus rászólt: „Tedd vissza hüvelyébe kardodat! Aki kardot ragad, az kard által vész el. (Máté 26:52)
Tessék, lássék: Ott volt Péter, aki már 3 éve tanult a Mestertől, ám még ő is kardot ragadott, hogy Mesterét megvédje. Ha Péter, aki 3 éve már, hogy Jézust követve tanítványa volt bűnbe esett volna, akkor az azért elég sokat mondó. Ám ezek után még 3-szor meg is tagadta mesterét, ami fel sem tűnt neki, csak amikor meghalotta a kakaskukorékolást ált benne össze a kép, hogy mit is vétett és keserves sírásba kezdett.
Ezért úgy vélem ez a legékesebb bizonyítéka a bűnbeesésre.
Szerintem fontos, hogy felismerjük bűneinket, vétkeinket. Amíg nem látjuk meg magunkban a viselkedésükben, hogy az hogyan vezet bűnre bennünket, addig vakok vagyunk és nem bűntelenek.
De a hinduk karma törvényeiben a jó cselekedetekkel helyre lehet billenteni karmikus mérlegünket,sőt át is lehet lendíteni, hogy aztán várhassuk a jót.
A kereszténységben nincs meg ez a luxus. Ott egy út van és az Krisztus, aki eltörli a bűnöket. Ám jót cselekedni kifizetődő, hiszen azzal vagyont gyűjtögetünk az örök életre.
Tulajdonképpen ugyanazt a törvényszerűséget magyarázza a karma is és a kereszténypéldázatok.
Az összefüggést az a minden vallásban valamilyen formában jelen lévő aranyszabály jelenti: [link]
Itt van a kutya elásva és ide gyűlnek a keselyűk is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!