Az élet eredetére adott 10 legjobb elmélet közül melyikben hiszel?
1. A kreacionizmus elmélete
Az élet eredetének legelterjedtebb biblikus beszámolója azt sugallja, hogy ez egy isteni lény beavatkozásával és akaratával történt.
2. A genezis elmélete jég alatt
A földi élet eredetéről szóló egyik javaslat az, hogy milliárd évvel ezelőtt az óceánokat teljesen vastag jégréteg fedte le. Mivel ilyen vastag réteg, akár félszáz méter volt, lehetséges volt, hogy a szerves vegyületek nagyon jól védettek a külső anyagoktól, és még a nap előtt, ami korábban sokkal erősebb volt a földi körülmények miatt.
Így a jéglap erős védelme a mikroorganizmusok biztonságos kölcsönhatását eredményezheti , és végül létrehozni az életmódot.
3. Az elektromos tevékenység elmélete
Általánosságban elmondható, hogy ez az elmélet azt sugallja, hogy az elektromos áramok egyszerű aminosavakat és cukrokat is előállíthatnak különböző egyszerű vegyi vegyületekből, amelyek a légkörben megtalálhatók. Ebben az értelemben az élet eredetileg a villám jelenlétének következménye hogy a földi légkör elemeivel való érintkezés miatt lehetett felelős az élet első és legegyszerűbb életformáitól.
4. Panspermia
A panspermia azt javasolja, hogy a földi élet kezdődött a sziklákról, a meteoritokról és a kozmikus anyag maradványairól, amelyek a létezés első pillanatai óta érintik bolygónkat. A szóban forgó anyagot kozmikus porban kell szállítani, és a gravitáció hatására a földön kell tartani. A panspermia ezt javasolja ezeknek a maradványoknak a létezése az ökológiai és bakteriális anyag létrehozásához szükséges az élet létrehozásához .
5. Spontán generáció
A spontán generáció az egyik legrégebbi és legelismertebb elmélet az élet eredetéről. Általánosan azt javasolja, hogy az élet spontán vagy természetesen keletkezzen az inert anyagban jelen lévő mikroorganizmusokból. Legújabban a spontán generáció elmélete szerint az élet létrejött, mivel egyes inert anyagok élő szervezetekből származhatnak (például a trágya legyeket generálnak).
Ebben az összefüggésben a Francesco Redi olasz orvos által végzett kísérlet, amely megpróbálta bizonyítani, hogy az inert anyag nem termel életet, hanem vonzza, klasszikus. Amit tett, egy húsdarabot hagyott, és egy másik húst egy zárt edényben. Ellenőrizte a legyek nem a húsból származtak, hanem a tojásoktól, amelyekről a többi legyek elhagyják amikor ki volt téve. Végül Louis Pasteur bizonyította, hogy a mikroorganizmusok nem inert anyagból származnak, hanem a levegőben vannak, és ez csak vonzza őket.
6. Az abiogenezis elmélete
A spontán generációs elmélet újraszervezésével felmerült az abiogenezis elmélete, amely azt sugallja, hogy az inert anyagból természetes folyamat alakul ki az életből. Például azt javasolják, hogy a földi élet akkor kezdődött, amikor a vízgőz végül összeolvadt, mert ez generált geokémiai és csillagászati folyamatokat eredetileg a minimális genomot eredményezett. Ebből következik, hogy a spontán generáció valódi folyamat lehetett volna, de millió évvel ezelőtt (nem a bolygónk jelenlegi állapotában).
Hasonlóképpen az abiogenezis elmélete azt sugallja, hogy az életet az különböző kémiai reakciók, amelyek fokozatosan lehetővé tették a legprimitívebb organizmusok fejlődését.
7. A víz alatti szopók elmélete
Az óceán mélyén vannak hidrotermikus szellőzőnyílások, amelyeket termálvíz szellőzőknek vagy hidrotermikus szellőzőknek is neveznek. Ezek repedések és fumarolok, amelyek lehetővé teszik a gőz és a forró víz áthaladását. Ezek a szellőzők nagyon kiterjedt ökoszisztémákkal rendelkeznek. Ennek az elméletnek megfelelően a tápanyagokban gazdag óceáni környezet, a reaktív gázokkal együtt, megteremtheti a szükséges élőhelyet az első életformák létrehozásához.
Más szóval, az élet eredete, ahogy ismerjük őket a hidrotermikus szellőzőnyílások belsejében ; amely szintén foglalkozik azzal a javaslattal, hogy mi történt a jégtakaró alatt, amely korábban az óceánokat fedte le.
8. RNS (és fehérjék) elmélete
A ribonukleinsav az a vegyület, amelyet jelenleg genetikai anyagunk szervezésében és kifejeződésében döntő fontosságúnak tekintünk. A dezoxiribonukleinsavval, a DNS-sel együttműködik, átadja és rendszerezi az utóbbi által generált létfontosságú információkat. Ez egyfajta DNS-hírnök, és képes automatikusan szabályozni önmagát. Az élet generációjának elmélete, amelyet az RNS keresztül magyaráz meg, azt állítja, hogy ez történt az RNS spontán kitörése a bolygónkon .
Tekintettel erre, fontos kérdés merült fel: mi jött először: RNS vagy fehérjék? Egyes elméletek azt állítják, hogy az utóbbi szintézise nélkül az RNS nem tudott volna felállni, hacsak spontán; mivel a fehérjék legegyszerűbb komponensei túl bonyolultak.
9. A genetika elmélete a sár alatt
A földi élet a sár koncentrációjából fejlődött ki. Ez azért van így, mert az ilyen koncentráció a kémiai aktivitás kondenzációs területe lehet; amely végül a genetikai anyag (DNS és RNS) létrehozásához szükséges komponensek "fajta" megteremtéséhez vezethet.
10. Az anyagcsere elmélete
Az RNS elméletével ellentétben az anyagcsere elméletei nagyon széles körben azt mondják, hogy a kémiai elemek és a légköri tápanyagok egyszerűen reagálnak az idő múlásával, egyre összetettebb molekulákat termel . Így fokozatosan az élet első formáit és később az életet teremtette, ahogy ismerjük.
A kreacionizmust kizárom, hiszen tudjuk, hogy a kémiai elemek a csillagokban gyártódtak le, amik aztán a szupernóva robbanásokkal szóródtak szét a Világegyetemben. Így aztán nem kell az élet alkotórészeinek megteremtéséhez semmiféle termető.
Egyébként meg elég zavarosak tűnnek a dolgok a felsorolásban, bár lehet én értem rosszul.
Én ugyanis úgy gondolom, hogy a csillagokban legyárottott kémiai elemek spontán összeálltak az ősi őceánban egy replikáror formájában, és így indult be az evolúciót. A DNS, illetve RNS csak ezután jött, tehát ez egy folyamat.
Az pedig ma már elfogadott, hogy RNS előbb volt, mint DNS. Néztem a YouTube-on egy olyan videósorozatot, ami az emelt szintű biológia érettségire készít fel, és ott szó volt erről, hogy az RNS megelőzte a DNS-t.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!