Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A legtöbb vallás miért állt...

A legtöbb vallás miért állt be nyílegyenesen a fasizmus mögé?

Figyelt kérdés

Európában főleg a kereszténység, azonban Afrikában, Ázsiában és Arábiában az iszlám, Palesztinában az ottani judaizmus, Japánban, a szovjetek által elfoglalt ázsiaiak által lakott területeken és Kínában a buddhizmus és a többi keleti vallás is egyértelműen sorakozott fel az autokrácia, a nacionalizmus, az elnyomás mögé.


Európában is rengeteg keresztény pap fejezte ki támogatását Mussolini és diktatúrája felé, nem beszélve Francoról, akit a mai napig a spanyol kereszténység tiszteletre méltó embernek tart, illetve szinte az összes fasiszta diktátorról.


Európában a szekularizmus szinte teljesen végbement és a fasizmust is legyőzték, azonban Arábiában, meg Izraelben a múlt század végéig voltak olyan rabbik és imámok, akik lelkiismeretfurdalás nélkül beszéltek a szeretet vallásainak nevében arról, hogy nem bűn gyilkolni, ha liberális gondolkodású embert, LMBTQ+-tagot vagy vallástalant ölnek meg. Élükön volt egészen 1990-ig Meir Kahane rabbi, aki támogatta a Lehi mozgalmat, ami egy nacionalista izraeli terrorszervezet volt és nagyon lelkesen sorakoztak fel rabbik a soraikban.


Japánban a legviccesebb az volt, amikor a békés buddhista szerzetesek és sintó papok megáldották az éppen gyilkolni induló birodalmi hadsereget.


Van egyáltalán olyan vallás, ami liberális, szabadelvű nézeteket vall, elfogadó?



2021. dec. 15. 19:04
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
90%

De a kommunizmust sem munkások vezették, hanem tőrőlmetszett bölcsész értelmiségiek (kb. Sztálint leszámítva).


A nagy ideológiai áramlatokat sosem a tömeg hajtotta, az leginkább csak elszenvedte.


Hogy miért csapódtak egyházak a fasisztákhoz? Mert a kommunistákkal ellentétben azok nem hirdettek totális vagyon- és jogfosztást. A fasiszta rendsuerek helyet hagytak az egyházak szabad működésében, ilyen szempontból sokkal liberálisabbak voltak a baloldalnál. A fasizmus elsősorban hatalomtechnikai kérdésként tekintett a társadalomra, a nem fenekestül felforgatni akarta azt. Ezért is ápolnak jó kapcsolatot a fasiszta rendszerek a kapitalizmussal is. Amíg a hatalmi kérdésekbe nem szólnak bele, addig mindenki játszhat, és a fasizmus stabil közeget biztosít.


Az egyházak neg úgy vannak ezzel, hogy nem tartják feladatuknak a rendszerek megdöntését. Ez Róma óta így van. Ott sem törekedtek a császárság megdöntésére, sok keresztény tisztes római polgár volt, még akkor is, ha Róma pogányságot képviselte. A keresztények a történelem során csak akkor álltak ellen a hatalomnak, ha az hitehagyásra akarta kényszeríteni őket. A kommunisták ezt akarták, a fasiszták meg nem.

2021. dec. 15. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 A kérdező kommentje:

#11.

A fasizmus és a kapitalizmus üti egymást. A kapitalizmus liberális, szabadelvű piacban gondolkodik, míg a fasizmus a köztulajdont és a állami beavatkozást részesíti előnyben. Mussolini is elég keményen szocialista (de nem marxista) gazdaságpolitikát folytatott, amivel helyre is tudta állítani a romokban heverő olasz gazdaságot és társadalmat és ezzel is férkőzött bele ennyire az embereknek a szívébe.

2021. dec. 15. 22:05
 13/31 anonim ***** válasza:
84%
A kettő azért nem fetlétlen üti egymást, ugyanis a fasizmus nagyon kiszámítható piaci viszonyokat képes teremteni. Nem kell attól tartani, hogy esetleg egy adott választás esetén hirtelen változik a gazdaságpolitika, nem kell tartani a munkások érdekérvényesítő lázongásaitól. Nem véletlen, hogy számos multinacionális vállalat, vagy épp századeleji tröszt kifejezetten jó viszonyt ápolt és ápol máig katonai juntákkal, fasiszta diktatúrákkal. Ha lefizetik a megfelelő sápot a rezsimnek, és nem sértik meg a határait és érdekköreit, akkor a fasiszták nincs különösebb bajuk vele. Ugyanígy vannak az egyházakkal. S mivel a tradicionális keresztény egyházak nem szorgalmazzák a forradalmakat, meg azt mondják, hogy fogadd el az isten által föléd rendelt hatalmat, amíg az nem kényszerít a hited elhagyására, ezért általában az egyházakkal sincs különösebb gondjuk.
2021. dec. 15. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim válasza:
55%

Mi az , hogy liberális vallàs ??

Miért mosod össze a politikàt a vallàsokkal ?

Mièrt mosod össze a múlt szàzad hàborúit a jelen valósàggal ?

Mit akarsz mondani ?

De, ami a törtènelmet illeti : nem igaz , hogy a katolikus egyhâz a fasizmus tàmogatója volt.

Ugyanakkor a hatalmon lèvők mindig megkìsèrlik fölhasznàlni a vallàsok tekintèlyèt.

De az àllam ès az egyhàz elkülönìtèse régen megtörtènt

Kèrdès , melyik orszàgban mennyire jàtsszàk ki ezt

Ugyanakkor a jelenkori erőszakos törekvèsek az egyházak tanìtásaival szemben nem hiszem ,hogy hasznàlnak sokat.

Inkàbb gyengìtik pont a vallásokat , ezzel teret adnak sok zagyva , erőszakos jelensègnek , melyek központi tèmàja mindig , hogy mièrt nem szabad ezt vagy azt tenni ,

nem pedig az , hogy mit lehetne tenni az èlhetőbb tàrsadalomèrt.

Minden hibâjuk ellenère a vallàsok rendre ès tisztessèges magatartàsra akarnak nevelni.

De nem mindegy ,hogy szabad - e a vallás vezetèse , vagy

rátelepedik a politika.

2021. dec. 15. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
60%

Max. annyiban támogatták, hogy jobb alternatíva volt a kommunizmusnál. Sokan elfelejtik, de a 20-as években a valódi veszélyt az emberek nyugaton is a kommunizmusban látták, mert látták, hogy mi történt Oroszországban és féltek a kommunizmus társadalmat felforgató ideológiájától.

A fasizmus nem volt annyira keresztényellenes, mint a kommunizmus, de azért azt se felejtsük el, hogy Mussolini betiltott minden egyházi ifjúsági egyesületet.

Amúgy se Franco, se a japán császár nem volt fasiszta. Ahogy a nácizmus sem egyenlő a fasizmussal. Ezt jóval később mosták egybe.

Arról meg nem is beszélve, hogy igen, biztos vannak olyan egyházi személyek, akik támogatták mondjuk Mussolinit. De néhány emberből általánosítani elég nagy hiba. Voltak olyan papok, akik a kommunizmust is támogatták. Akkor az egyház beállt a kommunizmus mögé is? Ugyan már...

2021. dec. 16. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
Mert a papok nem tudnak háborúzni és vagy beálltak a hatalom mellé vagy vértanú halált haltak. Most is feltehetnéd a kérdést, hogy az egyház miért állt be egy roma pereputty mögé.
2021. dec. 16. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 A kérdező kommentje:

#15.

A fasizmus több ideológiát jelent. Ebbe beletartozik a nemzetiszocializmus, az olasz fasizmus, a Hirohito fasizmus, meg még egy rakat más is. Mussolini nem tiltott be vallásos ifjúsági szövetségetek, sőt kötelezővé tette a hittanórákat, kereszteket rakatott a tantermekbe, az állami iskolákban is, minden kórházba kötelezővé tette, hogy legyen szentély, szövetségetek írt alá a Pius pápával, maga a pápa is azt mondta róla, hogy: "A Duce visszaadta Olaszországnak Istent és Istennek Olaszországot", annak ellenére, hogy Mussolini fiatalkorában ateista volt, majd később, amikor megalapította az olasz fasizmus eszméjét elkezdett hinni valamennyire a római pogány vallásban és saját szentélye is volt.

2021. dec. 16. 16:07
 18/31 A kérdező kommentje:
Franco is fasiszta volt. Falangista azon belül.
2021. dec. 16. 16:08
 19/31 anonim ***** válasza:
56%
Nem a vallaás állt be a politikába, hanem a vallási vezetők, tették azt azzal kompatibilissé.
2021. dec. 17. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
76%

Jó lenne ha el tudnád választani azt, hogy egyes vallások tagjai miként cselekednek attól, hogy mit hirdetnek. A két nagy vallás közül az iszlám nem is titkolja, hogy vagy megtévesztéssel vagy fegyveres harccal, de alá kell vetnie mindenkit. A kereszténység viszont azt hirdeti, hogy aki pofán vág annak tartsd oda a másik arcod is.

Ha még nem vagy tisztába még vele, akkor felvilágositalak, hogy a liberalizmus is diktatúrához hasonlit. Nem vagyok Katolikus de nagy pozitivumként tartom számon amikor a római pápa csúnyán lediktatúrázta az unió vezetését a nyelvi törvénytervezet miatt. Tudniillik be akarják tiltani a köznyelvben a nemi megszólitást, a karácsonyt, stb. Erre az elmebetegségre vágysz? Oda jutott a nagy liberalizmusod, hogy totális támadást inditott a természetes adottságok ellen. Betiltanák az apa és anya megnevezést is. Mint akik totál meghibbantak. Ennek fényében egyáltalán nem túlzás azt állitani, higy a liberalizmus ideológiai diktatúra lett, hogy az európai biróságot és más európai intézményeket arra használnak, hogy rákényszeritsék az elmebajukat azokra is, akiknek az antropológiai felfogásuk teljesen eltérő. Nagyon vehemensen tudnak védeni egy kissebbséget és tudnak akár hetekig lamentálni ha melegeket vagy pedofilokat hátrányosan érintő ügyekről van szó, de amikor egy vallást és azok tagjat, pl a kereszténységet éri hecckampány arról ennyit tudósitanak:

2021. dec. 18. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!