Mi tette naggyá Európát?
Mindkettő. :)) De három pillért szoktunk emlegetni: a görög demokrácia, a római jog és a kereszténység (vagyis zsidó-keresztény kultúrkör).
Az újkorban a bankok szerepe persze szintén fontos, Európában volt először tőzsde. De én azt mondom, hogy már a középkorban vezető volt Európa, a gyarmatosítás folyamán meg ezt vitt el, amitől naggyá lett.
#14
Akkor Ausztrália micsoda, nagyra nőtt sziget? :D
Az ateizmus tette naggyá Európa kultúráját ás technológiai civilizációját.
Az ateisták, illetve előtte a kételkedők vetettek véget a vallási türelmetlenségnek, meg az ateista kíváncsiság indította el a tudomány rohamléptekkel való fejlődését, amit minden vallás akadályoz, vagy direkt módon, mert mást tanít, mint a vallási szentenciák, vagy azzal veszi el az emberek kedvét a kutatástól, hogy Isten hatáskörébe utal mindent, ami érdekes lehet.
Jellemzően ilyen a teremtéstörténet, mert kit érdekel, hogy Isten hogyan teremtette meg a világot, vagy miképpen lett világosság egy szavára, hiszen elég az, hogy mindenható módon csinálta, ő tudja, mit kell tenni és hogyan, semmi közünk hozzá, meg amúgy sem érthetnénk meg.
Nagyjából minden vallás kész válaszokat ad, de mivel a téziseket, a szentenciákat, a szent könyveket emberek írták, nem is lehet benne annál több tudományos ismeret, mint annak a kornak a szintje, amiben megfogalmazódtak.
A baj ezzel csak annyi, hogy attól fogva minden vallás ragaszkodik is azokhoz a szólamokhoz, így nem csoda, hogy Galileit meghurcolták, vagy hogy minden vallás visszahúzó erővel hat a tudomány fejlődésére összességében, még akkor is, ha időnként akadt egy egy vallásos, vagy egyházi személy, akiknek tudományos eredményeket is köszönhetünk.
Előző, ezek tudománytörténeti mítoszok, a 19. században találták ki őket.
Ajánlom ezt az előadást: [link]
Ez hazabeszélés, a KDNP rendelésére, én történész vagyok, tudom mit beszélek.
Mindenesetre akkor hogyan magyarázod például az Iszlám világ elmaradottságát, ha nem a vallásuk konzervativizmusával?
A #16 sok igazságot is ír, de közben igen erős túlzásokba is esik.
Maradjunk annyiban, hogy vallás nélkül most sehol se lennénk, mert a korai embereknek ez létszükséglet volt.
𝐃𝐄!
Ha 500 éve eltűnt volna a vallás, ma legalább 50 évvel előrébb lennénk.
Tehát vallás alatt is van fejlődés - de azért a mai korban ez már jóval lassúbb, mint vallás nélkül.
Később pedig még rosszabb lesz ez az arány.
Régen is rettenetesen visszahúzó volt a vallás, nem csoda, hogy a római birodalom bukása után a keresztény világban elfelejtődtek a tudományos vívmányok, a klasszikus tudományok arab közvetítéssel jutottak el ismét hozzánk, mert ott megőrződhettek a korábbi eredmények, mivel az Iszlám rugalmas vallás volt akkoriban, lévén a szokásjog gyűjtemény még nem alakulhatott ki, mert ahhoz még nagyon új hitrendszer volt.
A középkor minden borzalmát az Egyház maradiságában kell keresni, ami kulturálisan romokba döntötte a keresztény világot, mindent megszabtak, még a művészetek ábrázolási módját és témáját is, vagy például volt olyan időszak, hogy a már létező Sorbonne-on nem engedtek matematikát tanítani, mert ott mindent bizonyítani kell és féltek, hogy szokásba jön ez a módszer.
Nem is csoda, hogy akkor a tudomány fáklyája az Iszlám világban ragyogott fel, ami megmagyarázza katonai sikereiket is, például a matematika segítségével, mivel tudtak röppályát számítani, szét tudták lőni a várfalakat, holott előtte évekig kellett ostromolni, hogy azokat elfoglalják, még szerencse, hogy fordult a kocka és a szekularizáció kivette a hatalmat az Egyház kezéből, az Iszlám meg megmerevedett, mert ott mindent a vallási téziseknek rendelnek alá, amint az korábban a kereszténységre is jellemző volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!