A mai ember hogy tud még hinni?
Értem ez alatt, hogy régen azért nem volt olyan fejlett a civilizáció és ha olyan történt egyből rávágták, hogy isteni csoda. A Biblia nagy része is olyan mint egy fantasy és a mai ember, hogy tud ebben komolyan hinni? Azért mostanra elértünk egy komolyabb fejlettségi szintet mégis sokan elhiszik hogy Ádám oldalbordájából jött létre a nő, Noé bárkáját is (bár megnézném mekkora volt az a hajó ha annyi állat ráfért...), vízen járás, Jézus a megváltó, vízből bor, egy pali figyel minket az égből mint Isten stb stb.
Azért ha valaki józan paraszti ésszel is gondolkozik rájön, hogy ez mese az egész. Azokról a fanatikusokról meg nem is beszélve akik az egész biológiát, tudományt is megvetik a hitük miatt.
Komoly válaszokat szeretnék, mert tényleg érdekel ez az egész. Főként olyanok válasza érdekel aki hívő is.
Valamit nem ártana tisztázni, van rengeteg hívő aki nem hiszi el, hogy Ádám oldalbordájából jött létre a nő, stb. de mégis hisznek Istenben, lehet valaki hívő ember akkor is ha a Bibliát nem tekinti hiteles természettudományi könyvnek.
A Biblia sokak szerint nem abban az értelemben Isten szava, hogy Isten szó szerint tollbamondta a benne leírtakat a Biblia íróinak, hanem olyan értelemben Isten szava, hogy a Bibliát Isten sugalmazta. Az adott szerző korának és képességének javát öntötte szavakba, és testálta az utókorra. A Szentírás könyveinek létrejöttekor uralkodó társadalmi sajátosságok, valamint a minden korban megnyilvánuló emberi gyarlóság felismerhető egyes elbeszélésekben, ám a könyv általános szellemisége mindenestől életigenlő és igaz.
A Szentírás referenciapont, amelyhez viszonyulni kell, nem azzal a szándékkal, hogy bizonyítsuk vagy cáfoljuk a leírtak valódiságát, hanem azért, hogy megtaláljuk azt a mondanivalót, amely a szavak mögött meghúzódik.
Például teljesen mindegy, hogy Jónást tényleg lenyelte-e a cethal vagy sem, a történet tanulsága ettől nem változik. Mindegy, hogy a tékozló fiú esete tényleg megtörtént-e vagy csak kitalált történet-e, a történet tanulsága ettől nem változik.
"Azért ha valaki józan paraszti ésszel is gondolkozik rájön, hogy ez mese az egész."
Ezeket a történeteket lehet kitaláltnak tekinteni, de ettől még nem mesék, a leghitetlenebb Bibliai történet sem mese, legalábbis nem olyan értelemben, mint a mondjuk Jancsi és Juliska, az írók nem azzal a szándékkal írták le amit leírtak, hogy fikciót írjanak, mint a Grimm testvérek vagy J.K. Rowling vagy H. P. Lovecraft vagy Edgar Allan Poe, pusztán arról van szó, hogy a Biblia írói metaforát, allegóriát, és egyéb költői képeket használtak egy történet elmeséléséhez vagy egy tanulság átadásához, az ilyesmi egyébként nem csak a Biblia íróira volt jellemző abban az időben.
"...vízen járás, Jézus a megváltó, vízből bor, egy pali figyel minket az égből mint Isten stb stb."
Ami a csodákat illetik, ha Isten létezik, akkor nem is olyan hihetetlen, hogy a prófétái vagy a Messiás csodákat tettek, mert mind Isten közben járásával történt, Isten pedig a judeo-keresztény teológia szerint omnipotens. Ha nem zárja ki az ember, hogy nem csak az anyagi világ létezik, akkor nem zárhatja ki azt sem, hogy vannak csodák.
Bár az, hogy Isten figyel minket az égből azt sem szó szerint kell értelmezni, nem arra gondolunk ilyenkor, hogy ott a felhők között figyel minket egy szakállas ember, a "fent" az csak egy hasonlat.
"Azokról a fanatikusokról meg nem is beszélve akik az egész biológiát, tudományt is megvetik a hitük miatt."
Szerintem a hit nem áll konfliktusban a tudománnyal, van egy nagyon hangos kisebbség a hívő között, a vallási fundamentalista kreacionisták, és van egy szintén nagyon hangos kisebbség az ateisták között, a harcos vulgár materialista ateisták, ez a két szűk de meglehetősen "erőszakos" csoport generálja a konfliktust a hit és a tudomány közé.
1-es 3-as nagyon jól mondja. nincs is mit hozzáfűzni
Először "definiálni" kéne a "hit" és "isten" fogalmát hogy e kérdésben álláspontot tudj(unk) foglalni. Amíg csak így felületese foglalkozunk vele valóban nem abszolválható a mai korra. De ha kicsit elmerülünk a régi gnosztikus irományokban vagy az egyéb évezredekből hátramaradt írásos emlékekkel (amin az Ó szövetség alapul) csodák tárulhatnak fel.
De persze kinek van ma erre ideje (nekem sincs)
Csak egy érdekes gondolat a kérdezőnek
Vajon miért lesz "sok" kvantumfizikával foglalkozó tudós vallásos?
Attól hogy a világ változik, az emberek ugyan olyanok maradnak. Mondanám, hogy hülye és befásult, de nem akarom megbántani azokat a hívőket akik a vallásuk mellett is tudnak ésszerűen és logikuasan gondolkozni.
Én mindig azt mondom, az embernek valamiben hinnie kell. Vallás, horoszkóp, reinkarnáció, politika, stb...
Az említett ószövetségi történetek kapcsán azt kéne már végre megérteni, hogy ezeket a történeteket papi szerzők írták le. Ráadásul van egy jahvista és egy elohista forrás, de ebbe most nem mennék bele. Tehát nem természettudományos leírásnak szánták, hanem teológiainak. És mindig magyarázták, nem csak úgy magától értelmezte a tanulatlan néptömeg. Szóval kedves kérdező, nem ciki utánajárni annak is, hogy miről is szól az Ószövetség valójában, és nem leragadni annál, hogy hány állat fért fel volna a bárkára.
A mai ember hogy tud hinni? Statisztikák szerint a világon 2,2 milliárd keresztény és 1,6 milliárd muszlim van. Akik nem hisznek Istenben vagy agnosztikusok csak ezután jönnek 1 milliárd fővel. Kérdésed olyan, mintha csak valami elenyésző számú hívőt feltételezne, hogy szerencsétlenek hogy tudnak még mindig hinni... Pedig a 21. században is a Föld lakóinak túlnyomó része hisz Istenben. És már rég nem a villámlást próbáljuk a hittel magyarázni... :))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!