Mik azok a 'keresztény értékek'?
Annyiszor hallom ezt a médiában, a politikában, de mit jelent? Mi tartozik bele?
Nekem egy jól hangzó, de üres frázisnak tűnik.
Szerintem ilyet nem lehet kisajátítani.
Pl. vehetjük a liberális értékeket. Szerintem ezek az értékek is léteztek már azelőtt is, hogy a fogalom mint liberális megszületett.
"Egyébként a keresztény értékek a modern Európában senkit sem érdekelnek. "
Azért jó tisztázni, hogy mit is takar ebben a hozzászólásban a modern Európa = munkakerülés, buzulás, pedofília, drogozás, tisztelettelenség, önimádat, istentelenség, tudományellenesség, gondolkodásellenesség, apa-anya családellenesség
Kérdező, a keresztény értékek ezek ellentétei
"Jó kérdés, hogy mennyire lehet keresztény érték, ami előttük is megvolt már."
Pl. a házasság nyilván egy olyan ősi intézmény, ami a kereszténység előtt is volt, de egy keresztény nem ugyanazt vallja a házasságról, mint mondjuk az ókori egyiptomiak.
Ugyanez például az emberi élet tisztelete. Aki ismeri Krisztus tanítását és hogy milyen hatást gyakorolt, az látja a különbséget mondjuk az ókori keleti törvénykezés vagy akár a zsidó szokások, törvények és a keresztény tanítás között.
Ezzel egyébként nem akarom lesajnálni az ókori kultúrákat és a zsidóságot sem, mert számos dologban fontos alapértékek fogalmazódtak meg ott is, de van, amit a kereszténység hozott el.
10-es!
Most a keresztény értékekről van szó, nem az ókori egyiptomi vallások értékeiről.
#17
"Most a keresztény értékekről van szó, nem az ókori egyiptomi vallások értékeiről."
Ennek csak akkor lenne értelme, ha a kettő totál külön dolog lenne, ami az erkölcsi nézeteket illeti.
#16
"Aki ismeri Krisztus tanítását és hogy milyen hatást gyakorolt, az látja a különbséget mondjuk az ókori keleti törvénykezés vagy akár a zsidó szokások, törvények és a keresztény tanítás között."
Krisztus nem törölte el a zsidó barbár törvényeket. Ő világosan mondta, a Törvény és a Próféták (=héber kánon) érvényes. És ezzel szerintem mindent el is mondtam. Krisztus megújította a zsidó törvényeket, de ennyit tett. A kereszténységet éppen ezért nem is ő alapította igazán.
Bart. D. Ehrman-al értek egyet, aki Pál apostolnak és Nagy Konstaninnak tulajdonítja a kereszténység alapítását. A páli kereszténység a Római Birodalomban valóban egyedi volt, azzal, hogy a szegényeken segítettek, az egyházi hierarchikus felepítése jóval szilardabb volt, mint a római pogány vallási kultuszok. Talán csak a Mithrász kultusz volt az, ami felvehette vele a versenyt. A Jézusról szóló csodás történetek meg vonzották a pogányokat, akik nem a túlvilági, hanem a földi életre rendezkedtek be, és akarták az áldasokat. A nagy fordulat azonban Nagy Konstantin közreműködésével jött, aki a megtérese után a pogányságot elgörgette a kereszténység útjából, anyagilag is támogatta, és világvallássá tette azt.
Pál apostol és Nagy Konstanin valóban egy nagy dolgot tettek azzal, hogy a kereszténységet elindították, hatalomra juttatták. Még azt is el tudom fogadni, hogy a szegényekről való gondolkodás eszméjét a kereszténység terjesztette. De szerintem igazából ez akkor sem speciális keresztény találmány, ezért vetettem fel, hogy ami e vallás előtt is megvolt, az mennyire lehet keresztény érték.
Keresztény értékek:
Templomi kincsek, a Vatikánban felhalmozott értékek...
Ja, Jézus kicsit mást tanított, de az felejtős...
De a viccet félretéve, Jézus a maga idejében a megtorló Isten helyébe egy szelídebb, látszólag emberbarát istenképet hozott, ugyanakkor mégsem lépett túl rajta.
Szerintem a keresztény értékek mai hangoztatása igencsak idejétmúlt lemez, mert ezek normál morális érzékkel vallás nélkül is léteznek.
A ne tégy olyat amit nem szeretnél ha más tenne veled alapgondolatra építve nagyjából minden keresztény érték felépíthető istenhit nélkül is.
Kivétel ez alól az Isten tiszteletére vonatkozó parancs, ami viszont egy elvileg vallásszabadságot alapjognak deklaráló struktúrában nem nemzeti érték.
Az pedig erősen visszatetsző, hogy a keresztén értékek hirdetését állami szintre emeli a kormány, sérve ezzel az ateisták és más hitű vallásgyakorlók érzéseit és érdekeit.
Nézetem szerint az államnak a vallástól elkülönülten kellene működnie, fenntartva az állampolgárokkal szembeni egyenlőséget világnézettől függetlenül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!