Miert elterjedt nézet keresztény körökben, hogy az állatoknak nincs lelkük?
:) Kezdenek rájönni a vizsgálatok során, hogy a növények látnak, hallanak és éreznek, és agyuk is van, csak nem egy helyen, hanem szétszórva. Akkor felmerül a kérdés: növényeknek van lelkük?
Szerintem a macskámnak biztos, hogy van, és nem ő az egyetlen állat...
Igaza van annak a hozzászólónak, aki azt írta, hogy először tisztázni kellene, mi is az a lélek.
A héber, a görög eredeti más szavakat használ a szellemre és a lélekre (görögül pneuma, pszihé), a magyarok - sajnos az első elterjedtebb magyar fordítás, a Károli is - pedig ezeket az eltérő fogalmakat összemossák, mindenre butácskán a lélek szót használva. Ez nagyon nem jó, nagyon sok félreértésre és értetlenségre ad okot. Különösen nem érti a magyar keresztények többsége azt, amikor az Írás a pneuma és a pszihé, szellem és a lélek különbözőségéről beszél! Van pár ilyen. Kazinczy féle nyelvújításkor a pneuma szóra bevezették a szellet szót (lévén, hogy a szélhez hasonló), a szellem szót elvetették, mert attól mindenkinek fehér lepedős árnylények jutnak eszükbe. A szellet szó sem honosodott meg (hála Istennek!), több keresztény irányzat a lélektől megkülönböztetésül elkezdte használni a szellem kifejezést.
Például az angol a Szentlelket Holy Spirit-nek mondja, vagy Holy Ghost-nak (de semmiképpen sem Holy Soul-nak!), sok keresztény Szent Szellemnek nevezi.
Ateisták csak az anyagban hisznek, a Biblia-olvasó emberek világszerte hisznek az ember hármas tagozódásában (szellem-lélek-test), bár sok tradícionális felekezethez tartozó magyar keresztény a fenti nyelvi okok miatt az egyszerűsített/lebutított lélek-test tagozódásban hisz.
Mit kellene bizonyítani? A lélek létezését? A pszichológia tudománya foglalkozik a lélekkel, nem egzakt tudomány, mint a matematika, de tudomány. Vannak nem testi, hanem lelki eredetű betegségek. Ezek gyógymódja is lelki jellegű (kibeszélés, stb.).
A szellem létezésére a szellemi betegségek (démonikus hátterű betegségek) utalnak például, amelyeket démonűzéssel lehet gyógyítani. Jézus igen gyakran alkalmazta ezt a fajta gyógyítási módot. Ez tudom, hogy egy ateistának magas, mint ökörnek a matematika, de páran talán megértik.
#12
Ez mind igaz, de még ez sem elég a tisztázáshoz. Ennél nagyobb a probléma. A görög pszükhé-pneuma fogalompár sem felel meg pontosan a héber nefes-ruah fogalmaknak, a magyarban pedig még nagyobb a zavar. A lélek szó a lélegzettel rokon, ami a ruah és a pneuma fogalmakkal való azonosítást sugallná, de ezeket mégis a szellemmel szokás inkább azonosítani. A lélek-pszükhé azonosítást alátámasztja a tudományos szóhasználat, amikor pl. a pszichológiát lélektanként, és pszichológiai problémákat lelki problémaként fordítjuk. A szellemmel viszont további gondok is vannak, azon kívül, hogy a fehér lepedős kísértetre is utalhat. A mindennapi nyelvben a szellem, szellemi kifejezést elsősorban a gondolkodással, értelemmel kapcsolatos dolgokra használjuk, tehát például egy tudománnyal vagy művészettel foglalkozó emberre mondhatjuk, hogy szellemi ember. Vallási értelemben viszont a szellemi ember mást jelent.
"...nem ártana valami módon bizonyítékit találni arra, hogy valójában létezik-e, vagy csak kitaláció!"
"a Biblia-olvasó emberek világszerte hisznek..."
Közvélekedésre való hivatkozás (érvelési hiba)
Egyébiránt ez mit bizonyít? (Szerintem azt, hogy hiszékenyek.)
"Mit kellene bizonyítani? A lélek létezését?"
Igen, azt!!!
"A pszichológia tudománya foglalkozik a lélekkel, nem egzakt tudomány, mint a matematika, de tudomány."
A probléma csupán az, hogy a pszichológia "lélek" fogalma nem azonos a vallás "lélek" fogalmával. Illene tudnod...
"
A lélek szót több értelemben is használjuk, mely így több fogalmat takar, és érdemes külön választani a szellem fogalmától. ...
A lélek vallásos és spirituális értelemben is - egyes értelmezők szerint - a halhatatlan részt, az ember örök és elpusztíthatatlan eszenciáját, a belső emberét jelenti.
Filozófiai, vagy tudományos szempontból a lélek egy olyan közhasználatú szó, amelynek jelentése változó, és nehezen lehet körülhatárolni. A lélek szó körülbelüli jelentéséhez tudományos szempontból közelítő fogalmak a psziché, az érzelem, a tudat és az éntudat. "
Tehát tudományos (akár pszichológiai) jelentésében a 2lélek" nem egy Istentől származó, az anyagi világtól elkülönülten létező önálló dolgot jelent, hanem az agyműködésével kapcsolatos fogalom, mely a egyén gondolataival van összefüggésben.
"Vannak nem testi, hanem lelki eredetű betegségek. Ezek gyógymódja is lelki jellegű (kibeszélés, stb.)."
Vannak, de ezeknek semmi köze egy "halhatatlan lélekhez". Ezek az agy működésével vannak kapcsolatban.
"A szellem létezésére a szellemi betegségek (démonikus hátterű betegségek) utalnak például, amelyeket démonűzéssel lehet gyógyítani."
Ez irányú tudományos kutatási eredményeket tudsz mutatni, melyek igazolják az állításodat, vagy csak bulvárlapok szenzációhajhász cikkeire és elfogult vallásos beszámolókra alapozod?
"Jézus igen gyakran alkalmazta ezt a fajta gyógyítási módot. "
Harry Potter pedig "Huss és pöcc" megoldotta...
Először igazolnod kell, hogy a Biblia igazat ír, azután hivatkozz rá.
Erre vonatkozó tudományos kutatási eredményeket tudsz felmutatni, melyek igazolják az állításodat?
"nem ártana valami módon bizonyítékit találni arra, hogy valójában létezik-e, vagy csak kitaláció"
Nem az a kérdés, hogy létezik-e, hiszen mivel foglalkozna a lélektan, ha nem létezne lélek? A kérdés az, hogy önálló létalappal bír-e, vagy csak anyagi folyamatok terméke.
De mint említettem, a zavaros lélek-szellem fogalmak helyett én inkább a tudat fogalmát használnám, mert az elég egyértelmű.
A kérdés konkrétan a vallás lélek fogalmára vonatkozik,
mely az anyagi világtól függetlenül létező önálló dolog,
ami az élet folyamán a testhez kapcsolódik.
Ennek a léte kérdéses, bizonyítandó.
A tudat, öntudat, lélektan, lelki egészség természetesen létező fogalmak, de a létezésük az anyagi világhoz kapcsolódik, nincs transzcendens része.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!