Tegyük fel létezik Túlvilág, márpedig a keresztény tanítás egyik alapköve, hogy az élet nem ér véget a földi halállal, hanem aki hisz Istenben, az örökké élni fog. Ti hisztek ebben ?
"Értelemmel bíró személy vagyok, nem egy agyatlan biorobot"
Egy biorobot miért ne rendelkezhetne értelemmel? Nem tehetünk egyenlőségjelent az értelem és a szabad akarat közé, mert azzal azt állítanánk, hogy a mesterséges intelligenciának is szabad akarata van, ami pedig nem igaz. Legalábbis egyelőre.
Másrészt meg épp eléggé biorobotok vagyunk mi így is. Nem egészen agyatlanok ugyan, de rengeteg belénk kódolt fizikai és lelki folyamat határozza meg az egyéniségünket és cselekedeteinket, amik felett nincs hatalmunk. Esetleg nagyon magas szintű tudatossággal tudjuk ezek egy részét ellenőrzésünk alá vonni. De őszintén, a mai világban hányan vannak ilyen tudatossági szinten?
#21 (Nem én voltam, aki írta az idézett részt.)
"Nem tehetünk egyenlőségjelent az értelem és a szabad akarat közé, mert azzal azt állítanánk, hogy a mesterséges intelligenciának is szabad akarata van, ami pedig nem igaz. Legalábbis egyelőre."
A keresztény teológiában az értelem és az akarat a szellemi lélek két szellemi képessége. Tehát az értelemnek és az akaratnak van közük egymáshoz, bár különböznek.
A keresztény teológia értelem alatt nem kizárólag az algoritmikus problémamegoldást érti, hanem az intuiciót, a dolgok és fogalmak mibenlétének és létének, okainak és teleológiájának megértését is. Ehhez szellemi lélek kell, ami a robotnak nincsen. Isten nem teremt beléjük szellemi lelket, az ember pedig ilyet nem tud előállítani.
Persze, a természettudomány másként definiálja ezeket a fogalmakat.
#22
Rendben, értem. De az én problémám igazából az, hogy mivel már így is egy eléggé korlátozott szabad akarattal rendelkezünk, akkor, ha az akarat még erőteljesebb korlátozásával megelőzhető vagy kizárható lenne (lett volna) a bűn, a szenvedés, akkor Isten miért nem ezt az utat választotta? Tudom, Isten útjai kifürkészhetetlenek, de az ember viszont szeretné megérteni a világot. Én többek között ezért nem tudok igazából hinni egy tudatos teremtésben, ezért húzok egyre inkább a buddhista felfogás felé.
#23
"De az én problémám igazából az, hogy mivel már így is egy eléggé korlátozott szabad akarattal rendelkezünk, akkor, ha az akarat még erőteljesebb korlátozásával megelőzhető vagy kizárható lenne (lett volna) a bűn, a szenvedés, akkor Isten miért nem ezt az utat választotta?"
Tulajdonképpen, bár sok konkrétum nincsen erről a Bibliában és nem több az erről való elmélkedés puszta spekulációnál, de az angyaloknál az összes opció ki volt zárva, ami az embernél felmerülhet. Csak az angyalok voltak és Isten. Két választásuk volt: vagy Istent és a természetfeletti kegyelmet választják, vagy önmagukat, megelégedve a saját természetükkel (Persze, ez is csak egy feltevés).
És annak ellenére, hogy egyáltalán nem létezett addig rossz, 100%-ig tisztában voltak azzal, hogy a döntésüknek mi a következménye, nem voltak alávetve a fizikai lét korlátainak, nem létezett semmiféle külső vagy belső ok, semmilyen determinizmus, ami bukásra késztette volna őket: egy részük mégsem Istent választotta.
A szabad akarat 99%-os korlátozása, ami kizár minden külső és belső bűnre vezető okot, megtörtént az angyaloknál (persze létezésük csak a hitnek a tárgya), nem sikerült. A szabad akarat kizárása (100%-os korlátozás) is létezik: ez az állati, növényi élővilág valamint az élettelen anyag világa.
Természetesen, a Biblia erről ilyen részletesen nem ír, többnyire a középkori gondolkodók, bölcselők okfejtései ezek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!