Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Istent el lehet logikától és...

SIDLER22 kérdése:

Istent el lehet logikától és időtől vonatkoztatni?

Figyelt kérdés

Szokott lenni az a tipik kérdés, hogy Isten tud-e akkora követ teremteni amit ő sem bír megemelni. Illetve az, hogy ha tudja a jövőt akkor nem változtathatja meg. Ha viszont nem tudja akkor nem mindent tudó.

Ezekre általában az szokott még válasz lenni, hogy Isten ilyet nem akar.

Csakhogy a kérdés nem az volt, hogy akar-e hanem hogy képes-e rá. Tehát ez a válasz rosz.

Viszont a másik válasz az érdekesebb miszerint Istent el kell vonatkoztatni időtől, tértől és logikától mert ő ezeken kívül áll.

Ez nem ütközik esetleg paradoxonba? Vagy egyáltalán lehetséges ez?

Hogy valaki képes felülírni egy önellentmondást?



2020. szept. 15. 21:30
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
0%

El lehet.

Nem logikán kívül áll. Ha az embernek isteni elméje lenne, akkor azt találná, hogy ami nem paradoxon, az nem lehetséges. Ez a logikus. A végtelenség, a felfoghatatlanság, az örökség.

Pl az egyetlen haladási mód a teleportálás. Erre kb 17 évesen jöttem rá. Nem létezik mozgás, csak teleportációk sorozata. A mozgás mint olyan, értelmetlen, lehetetlenség.

2020. szept. 16. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 Anahystor ***** válasza:
100%
Orvos látott már???
2020. szept. 16. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:

"Ha az embernek isteni elméje lenne, akkor azt találná, hogy ami nem paradoxon, az nem lehetséges."


Egy forrást linkelnél? Vagy van erre bármi bizonyítékod, hogy az a logikus ami nem logikus? Mert ez azért nem olyan mint a fordított nap.

- Ja de ma nincsen fordított nap.

- Vagyis fordított nap van!


Szóval tudnád ezt a cserét valamivel indokolni?


A teleportálásban a glüonok szintján talán van valami igazad. Csak tudod mi ezt a teleportálás sorozatot hívjuk úgy, hogy mozgás. Tehát attól, hogy az atomoknál is kisebb molekulák mozognak vagy teleportálnak mindig picit arrébb az lényegében ugyanúgy csak mozgás a mi méreteinkben.


Persze tudtommal ez egyenlőre nem bizonyított.

2020. szept. 16. 17:26
 14/19 Anahystor ***** válasza:
Bár nagyrészt egyet értek veled kedves Kérdező, annyit azért a vegyész lelkem miatt meg kell jegyeznem a molekulák azok, amik atomokból épülnek fel és az atomi méret alatt szerintem a részecskék vannak, de erről inkább egy fizikust kérdezz meg, mert a kémia nagyjából az atomi szintig megy el.
2020. szept. 16. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

Az ő szintjén ezek a szabályok nem biztos, hogy számítanak.

Lásd: kvantumfizika meg részecskefizika. Ilyen elemi szinten állítólag máshogy működnek a fizikai folyamatok. Könnyen lehet, hogy makro szinten megint máshogy működik minden.


Különböző végtelenek: Végy két sorozatot. Az egyiknek a tagjai 10-esével, a másiknak 1-esével nőnek. Pl.

10, 20, 30, 40 ...

1, 2, 3, 4, ...


Beláthatod, hogy mindkettő végtelen és az összegük is végtelen. A második sorozat viszont végtelenebb ami pl az összegét illeti, mert nemcsak az első sorozat összeg tagja van benne, de azon felül a nemtizesek is.


A valóság-szintekkel kapcsolatban ajánlanék egy sorozatot: Westworld.

És egy filmet: 13-adik emelet.


Szereted a filmeket?

2020. szept. 16. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
46%
A logika egy nagyon véges és nagyon behatárolt következtetési folyamat, ami döntéshozatalra is csak korlátozott mértékben alkalmas, hát arra még kevésbé, hogy Isten megpróbáld teljesen leírni vele. Az ész mindig csak közelítő leírást ad a valóságról.
2020. szept. 16. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
89%

Ahogy Titus is utal rá nagyon helyesen: a vallás istenei a logikán és ésszerűségen kívül helyezkednek el. Logikával és észérvekkel nem lehet őket körülírni. Ehhez kell legyen valami az emberben, hogy elfogadja, valami, ami nem a logikus gondolkozás. Azt hiszem, a hiszékeny szót kerestem. Ezért hívők és nem tudók a kedves követőik.


Az afféle érvek, hogy Isten tud-e olyan csípős burritót készíteni, amit ő sem bír megenni, stb, logikai hibát tartalmaznak. Emiatt értelmetlenné teszik a kérdést. Ha egy vallásos emberrel vitatkozol, nem javaslom felhozni az ilyen jellegű érveket, mert egy műveltebb ateista is csak lemondóan legyint rá.


Olyan sok érv van, amivel porrá lehet zúzni egy hétköznapi keresztény hibás logikáját. Szerintem keress másik érvet, akár ezen a honlapon. Pl. rákérdezhetsz a mindenható és mindentudó, egymásnak ellentmondó tulajdonságára a keresztény istenségnek. Vagy hogy egyszerre igazságos és megbocsátó, ami szintén kizárja egymást.

2020. szept. 16. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
52%

Az apologéták szerint is a mindenhatóság azt jelenti, hogy isten mindenre képes, ami logikailag nem lehetetlen. A köves példa paradoxon, a jövő ismerete pedig a mindenhatóság fogalmát zárja ki. Ha elképzelünk egy istent, akkor azt beblöffölhetjük, hogy nagyon sok dologra képes, de mindenre nem, mert ez maga az önellentmondás. Tehát ha isten létezik, nem mindenható, nem lehet az.


Akkor már csak az a kérdés marad, hogy amennyiben nem mindenható, milyen alapont tekintjük istennek? Mert mi, emberi halandók sem vagyunk képesek bármire, és ő sem. Mennyivel szuperebb ő minálunk?

2020. szept. 17. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

"a jövő ismerete pedig a mindenhatóság fogalmát zárja ki"

Már miért zárná ki?

2020. szept. 17. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!