Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hogy lehet, hogy a harmadik...

Hogy lehet, hogy a harmadik világban nem hanyatlik úgy a vallás ahogy Európában, Észak-Amerikában, Ausztráliában, Új-Zélandon?

Figyelt kérdés
Dél-Amerikában, Afrikában, Ázsiában továbbra is fontos az embereknek a vallás, nyilván ott is növekszik a vallástalanok aránya, de közel sem olyan mértékben mint nálunk.

2020. jún. 18. 23:28
 1/10 anonim ***** válasza:
65%
Azokon a helyeken szegénység van. Éppen ezért az ottani emberek az istentől várják a jólétet. De persze az isten (ha létetik) nem segít rajtuk. Brazíliában és Thaiföldön virágzik a prostitúció, mert szegények, és meg kell valamiből élniük. Afrikában meg rengeteg éhező van, na persze nem a déli részén, mert azok jól élnek. Európában, Észak-Amerikában jól élnek az emberek, az oktatási színvonal is magas, szóval nincs ok arra, hogy az emberek vallásosak legyenek. Nincs szükség istenre, semmilyen szemszögből. A vallás sokaknál már csak hagyomány, de nem hisznek benne.
2020. jún. 18. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
89%

A vallás erősödése (terjedése), illetve visszaszorulása mindig a társadalmi bizonytalansággal függ össze. Ahogy nő azok száma, akik képtelenek a megélhetést családjuknak biztosítani, vagy ahogy nő a megélhetési nehézség, úgy nő a vallás szerepe. Megfordítva, mikor a gazdasági érvényesülés javul, a vallás szerepe csökken.

Ennek okát az emberi gondolkodás (agy) működésében kell keresni. Az ember legerősebb ösztöne az életben maradás, utána a bizonytalanságtól való menekülés. Megfigyelhető, hogy súlyos betegek a vizsgálat alatt a legelesettebbek. Ha megtudják a rossz bizonyosságot, egyfajta belenyugvás vagy cselekvési kényszer lesz úrrá rajtuk. A vallás segít a bizonytalanságot elviselni, hatása körülbelül olyasféle, mint mikor a sötétben rettegő és síró kisgyerek megérzi az anyja simogató kezét vagy hozzá bújhat.

2020. jún. 19. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
És mi a helyzet a jóléti arab országokkal? Szaúd-Arábiában és az Egyesült Arab Emirátusokban nincs szegénység, mégis muzulmánok.
2020. jún. 19. 00:16
 4/10 anonim ***** válasza:
90%
Azokon a helyeken a vallás nem szükséglet, hanem hagyomány lehet.
2020. jún. 19. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Az USA-ban mindig is a legstabilabb életszínvonalú Közép-nyugaton volt, és van a legnagyobb arányú vallás gyakorló keresztény népesség.

Annó a németalföldön is a jóléttel együtt erősödött meg a vallásoság.


A vallás közösségformáló tényező. A homogénebb és összefogóbb közösségekre jellemző.


Anyagi helyzethez, csak lokálisan köthető és kis mértékben. Európában a (nagyon) szegények hagyták el legnagyobb számban a vallásukat.


...

2020. jún. 19. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
93%

Az egy nagy tévedés, hogy az arab országokban nincs szegénység. A legdurvább diktatorikus rendszer a szaudi, ahol az uralkodó réteg szorosan együttműködik a vallási vezetőkkel, a saria van érvényben. Ott nem kérdik, kívánsz-e vallásos lenni, hanem kivégeznek, ha nem vagy az.

Ezen felül, van úgynevezett megélhetési vallásosság is, bárhol a világon. Ennek legfőbb jellemzője a szaudi módszer. A hatalom és az egyház szorosan együttműködve tartja kézben az irányítást. Itt a vallási érzület csak képmutatás, kizárólag megtévesztésre szolgál. Jó példája ennek a hazai állapotok, lehet tanulmányozni.

2020. jún. 19. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

"Jó példája ennek a hazai állapotok, lehet tanulmányozni."


Nem tudom jártál-e mostanában Magyarországon, de össze hasonlítani a fidesz kormányt a szaúdikkal és az ottani teokráciával erős túlzás, sőt a túlzás enyhe kifejezés.

Orbán egy populista "illiberális" demokráciát akar, de egyenlőre még ez sincs, ő és az oligarchiái feudális állapotokat idéztek elő Magyarországon, annyiban jön ide a vallás, hogy nem győzi hangsúlyozni, hogy megvédi a keresztény Európát a migárcsoktól, de összességében közük sincs a valláshoz.

Ezzel szemben a szaúdi család és az ottani muszlim klérus álltal bevezetett diktatórikus teokrácia és a shária törvény megfelel az iszlám vallás tanításainak.

Orbánt inkább Putinhoz lehetne hasonlítani, de még ő is zsebre vágja Orbánt.

2020. jún. 19. 17:15
 8/10 anonim ***** válasza:
91%
Kérdező, nem a vallásosság hanyatlik, hanem az intézményesített vallás, vagyis az egyházak. Észak-Amerikában az emberek nagy része vallásos. Kanadában is megtelnek a templomok, jobban, mint Magyarországon. Nagyon sok felekezet van Amerikában, az emberek általában hisznek egy felsőbb entitásban, még akkor is, ha nem tartoznak egy közösséghez sem, nem gyakorolnak egyetlen vallást sem és nem követnek vallási hagyományokat, max. karácsony, de az is inkább a családról szól. Az intézményesített vallás elutasításának nagyon sok oka van. És ami miatt elutasítják nyugaton, épp amiatt szerethetik a fejlődő országokban, vagyis, hogy az egyén feloldódik egy ilyen közösségben, hogy ott mindenki egyenlő. Egy nyugati ember büszkébb, kevésbé hajt fejet egy vezetésnek és nem feltétlenül vállal közösséget mindenkivel.
2020. jún. 21. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
# 8 Köszönöm a választ.
2020. jún. 22. 23:23
 10/10 anonim ***** válasza:
80%
Az még kimaradt, hogy a fejlett Nyugaton a fogyasztói kultúra egy egoista embertipust fejlesztett ki, amely a kényelembe teszi le életének célját. A kényelem felemésztette a vallásosságot.
2020. aug. 5. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!