Miért sorolják a Buddhizmust a vallások közé?
Tudomásom szerint a buddhisták nem hisznek semmilyen istenben. Ebből a szemszögből ateisták. Elsőre tehát azt mondanám, hogy az egy filozófiai rendszer, azonban a spirituális tanításaik alapján azonban ez sem igaz.
Viszont az ezotériába beférnének. Miért nem egy ősi, ezoterikus irányzatként van számon tartva?
Az nincs meghatározva hogy hisznek, vagy nem hisznek Istenben. Ez egy olyan kérdés amire Buddha sem adott választ, mikor megkérdezték tőle. Valószínűleg azért mert Buddha is azt akarta hogy erre mindenki saját tapasztalati alapon adjon választ.
Másfelől a spirituális rész egyáltalán nem megfogható.. Hiszen minden ami a létezésben van ellentétek alapján működik, és hatnak rá a karma törvényei. Tehát pl megszületünk - meghalunk. Minden ami keletkezik - az el is múlik. Legalábbis a számunkra észlelhető környezetben - amit le tudunk írni, meg tudunk fogalmazni.
Ez olyan mintha lenne egy nagy doboz amiben keletkeznek, majd megszűnnek a dolgok. Minden ugyanolyan kis elemekből áll, és ezek különböző formákat, alakzatokat öltenek - majd ezek szokásokat, mintázatokat vesznek fel - interakcióba jönnek egymással - de végül a különböző szinteken minden szétbomlik, megszűnik. Viszont az üres tér (a doboz) amiben mindez létrejött az nem tűnik el - hiszen nincs. Na most az univerzumunk is egy ilyen végetlen üres semmiben van. Ami számunkra nem definiálható/megfogható valami (mint egy doboz) mert végtelen, és időtlen. Vagyis semmilyen módon nem lépett be a "létezés" állapotába amit mi jól megszoktunk.
Na most a buddhizmus szerint mégis ez az ami igazán van. Hiszen a benne létrejövő dolgok változóak. Ami viszont változatlan, és végtelen, időtlen, megfogalmazhatatlan valami az inkább van - mint az változó, időben, létezésben létező dolgok.
Na most pl nekünk is mint ember is az "igazi önvalónk" az az üres semmi. Mert az "én" a gondolatok amiknek hisszük magunkat mint személyiség az ugye csak egy gondolathalmaz. Ami persze változik. Ezért gyakoroljunk a meditációt hogy elengedjük a gondolkodást, az egyszerű jelenlét gyakorlásával - hiszen ha nincs gondolkodás akkor tapasztalhatóvá válik az üresség.
Na de ürességnek, teljességnek, vagy igazi önvalónak stb, akárhogy, nem célszerű hívni mert nem tudható hogy mi az. Mivel a tudás, a gondolkodás, is abban jelenik meg.
Tehát van valami de nem tudjuk mi az, hiszen számunkra nincs - mivel az eszköz is abban jelenik meg. Ezért pedig ezt a valamit, amiről nem tudjuk hogy mi már simán nevezhetjük pl Istennek is. Szerintem :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!