Van itt hozzám hasonló ateista, aki támogatja a keresztény értékrendet és ha van, miért?
Cseppet sem hiszek Istenben, a Bibliában, de például számos olyan szlogennel egyetértek, amit a KDNp-vel koalíciós kormányunk hangoztat, hogy család, haza, meg a nem kívánatos muszlimokkal való távolságtartás, illetve nem pártolom a homoszexualitást sem, bár az üldözésüket sem helyeslem, de az LMBTQ propagálását sem, így sok tekintetben elismerem a konzervatív, mondhatnám - keresztény - gyökereimet, beállítottságomat.
Azt megkérném, hogy ne politikai irányba menjenek el a válaszok, mert nem vagyok Fidesz rajongó, nem is nagyon szoktam szavazni, csak kivételes esetben, lényegében nem az aktuálpolitika érdekel, hanem az az érdekes kérdés, hogy egy ateista mennyire sajátíthat el, vagy mondhat magáénak akár részben is keresztény értékrendet és miért?
Az értékrend nem Isten létezésének elhitéből fakadóan adódik. Bocsi hogy ilyen csúnyán írtam, de a lényeg talán benne van. Attól, hogy létezik erkölcs számodra, még egy felsőbb hatalom nem jár vele.
Jobb helyen a kereszténység nem a vak hitről szól, hanem olyan elvek követéséről, amik épitik a társadalmat is.
Szét kell választani, hogy az ún. "keresztény" (vagy bármilyen más vallási) értékrendből mi az, ami tényleg keresztény, és mi az, ami általános közösségi.
A "ne lopj, ne ölj, tiszteld apád, anyád" - ez KÖZÖSSÉGI értékrend, nem csak a keresztények vallják!
Tehát, ha mint ateista, te ezt követed, attól még 𝐧𝐞𝐦 a keresztényeket követed.
A "tiszteld és szeresd az istened" - na, 𝐞𝐳 a keresztény értékrend része, amit viszont nyilvánvalóan te 𝐧𝐞𝐦 követsz, mivel nincs istened.
#1
De az az erkölcs lehetne más is, például a Hawaii szigeteki bennszülöttek elég szabadon álltak a szexuális kapcsolatokhoz, a férj örült annak, hogy olyan nő a felesége, aki mindenkinek kell.
Mondjuk én sem vagyok azért teljesen prűd, sokat szexeltem házasságon kívül, de kétszer voltam nős és összesen 23 év alatt egyik feleségemet sem csaltam meg, bár nem azért, mert a házasságunk Isten előtt köttetett és retorziókra számíthattam volna a túlvilágon, hanem árulásnak éreztem volna, meg a társam elleni cselekedetnek, becstelenségnek, pedig bőven lett volna rá alkalmam, ám mindig visszariadtam tőle.
De ez továbbra sem a keresztény erkölcs része, hanem az itteni általános erkölcs része.
Ez a közösség ezeket az elveket fogadta el.
Más közösség más elveket fogadott el, de ott sem feltétlenül a vallása miatt.
Alapvetően mindig elég baloldali voltam, ám a mai megkergült világban nem tudom követni a baloldal megváltozott nézeteit, vagy a modern liberális elveket, illetve a világ eseményeinek olyan módon szemlélését, amely most egyre szélesebb körben terjed és inkább a jobboldali elvek felé hajlok, pedig számos kompromisszumot kell kötnöm, így én végül is örülök a keresztény kultúrának és hajlok az elnézésre is vele kapcsolatban.
A kereszténység mégis őseim hite, szokásaink, hagyományaink, etikai szemléletünk benne gyökeredzik, így meglehetősen ellenséges vagyok az Iszlámmal, mióta Európába nyomakodik.
Ezelőtt cseppet sem érdekelt és most sem érdekelne a migráció nélkül, de nem hiányoznak nekem ide még fanatikus őrültek is, illetve egy számunkra idegen kultúra, a viselkedési és vallási megnyilvánulásaikkal.
# 4
Az erkölcs kialakulása erősen kötődik a vallásokhoz, mit enged meg és mit nem, milyen elveket állít, vagy állított vezető helyekre.
"őseim hite"
Hát... 1000 évig igen.
De azért közben is elég sokat változott.
Előtte meg 100000 évig 𝐧𝐞𝐦 ez volt az őseid hite, és aztán kényszerítették rájuk véres eszközökkel.
Ha most az iszlámot kényszerítenék az országra, akkor utána annak az erkölcsét támogatnád?
Végül is az sem sokban különbözik a keresztény erkölcstől.
És igaz az is, hogy a vallás erősen hat a közerkölcsre is, de ez oda-vissza folyamat. A közerkölcs is elég erősen hat a vallási erkölcs alakulására.
Ezért voltak pl. a görögöknél olyan papnők is, akik elég érdekes módon áldoztak időnként az istenüknek... és ez is a valláserkölcs része volt.
A keresztény értékrend része volt a keresztes hadjárat és a hitetlenek kivégzése is. Ezeket is magadnak mondod?
Az a helyzet, hogy a keresztény értékrend is folyamatosan változott az idők folyamán. A nem kívánatos muszlimok nálam a keresztes hadjáratok értékrendjét idézik.
"meleg házasság"
Szerintem sem házasság, mert az mást jelent.
De nevezzük szoros élettársi kapcsolatnak, úgy rendben van?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!