Isten-Mikulás párhuzam?
Adott a télapó. A gyerekek jól viselkednek (khmmmm) egész évben, mert a télapó figyel! És ha rosszak, baj lesz, nem kapnak ajándékot. Próbálnak vele kommunikálni is levél formájában. És mikor eljön a nagy nap, megmagyarázhatatlan dolgok történnek és ott a csizmában a kis csomag 😄
De várjunk? Nem is megmagyarázhatatlan...A szülők teszik oda, lapozzunk.
Adott az Isten...A vallásos emberek úgy élnek, ahogy az Istennek tetszik, mert különben...(várjunk...ez ismerős valahonnan). Az emberek imádkoznak, ez kommunikáció Istennel...(ez is ismerős 🤔).
Mikor a vallásos emberrel (ezt már hallottam pár embertől) valami jó/csoda történik, mondjuk túlél egy autóbalesetet rögtön "Kösz Isten, nagy vagy, pacsi!". De várjunk! Hmm...mintha ez múlna mondjuk az autó biztonsági berendezésein, orvosokon stb
A lényeg: Miért lenne reálisabb Isten, mint a Mikulás?
Csak hogy a válaszomban, más forrást használtam, amint láthatod is. Nem az Őrtorony találta ki, hanem más világi emberek irták, még is az általunk kiadott újságot szapulod.
....
Nálunk valahogy pont innen indították a hitoktatást, hogy ki a létező, a kitalált, az élő, és a valós személy, vagy valami ilyesmi. Úgy tudom a legtöbb vallásos család nem is azt mondja a gyerekeknek, hogy a Mikulás úgy igazi ahogy a mesékben. Én pl. alapvetően nem hiszek azokban a csodákban amiket természetfelettinek neveznek, a csoda sokkal megfoghatatlanabb, szebb és megrendítőbb mint egy könnyező szobor, vagy a vérré vált bor, és nincs bennük semmi megmagyarázhatatlan, inkább csak az emberek élik meg úgy, mint egy nagyobb jót annál, mint amennyit befogadni képesek, és szerintem a szülők ezt az élményt szeretnék átadni ezzel az ünneppel a gyerekeiknek.
Lett a Mikulás régi mendemondákból, Szent Miklósból, pogány hagyományokból, Coca Cola reklámokból, lett valamilyen amilyenre formáltuk. És akkor van? Hát nagyon úgy néz ki hogy van. Ha nem lenne nem kérdezősködnél róla, és mi sem tudnánk kiről kérdezősködsz. Hogy ki, vagy mi a Mikulás, az lehet inkább kérdés. A Mikulás egy kitalált személy, de van. Vonhatsz párhuzamot közte és Isten között, mint ahogy az első válaszoló is írta. Abban is egyet értek vele, hogy az Istenhitnek köze nincs a "mertkülönbenhez" viszont az erkölcsi gondolkodás fejlődésének igen, és erről szól a Bibliai Istenkép változása is, amikor az ószövetségben még "büntetett" később viszont már mi magunk bántuk ha rosszat tettünk. Erről szól kb. a prekonvencionálistól a posztkonvencionális szintig való fejlődésünk. Nyilván egy kisgyerekre még csak az előbbi jellemző, így számára kezelhetőbb egy olyan személy aki a jót jutalmazza, a rosszat bünteti. Ebben megfelel egy ószövetségi Istenképnek.
Isten semmivel sem reálisabb mint a Mikulás. Aki hisz bármelyikben, annak ugyan úgy van mindkettő. A különbség annyi, hogy egyikükről tudjuk, hogy kitalált személy. Istenről nem feltétlen kell meséket hallgatnod ahhoz, hogy megismerd, és nem kell évenként egyszer tárgyi bizonyítékokkal szembesülnöd sem ahhoz, hogy elhidd a létezését. Pont azért, mert senki, főképpen Isten nem akarja azt, hogy elhidd, hogy létezik. Hinni valakiben, és elhinni valaki létezését, két teljesen különböző dolog. Az egyik egy belső folyamat, a másik külső hatások következménye.
A Mikulással a gyerekek elég egyoldalúan kommunikálnak, mert inkább csak a kívánságaikat közvetítik felé, de ez nem jelent kapcsolatot. A kommunikáció információcserét jelent, egy kimenő üzenet ezt nem feltétlenül teljesíti. Az ima több mint egy kérés, vagy kívánság, és ahhoz hogy Istennel kapcsolatban legyél, imádkoznod sem kell.
Sok a fogalmi zavar a kérdésedben, ettől függetlenül létezhet egy ilyen párhuzam és hasonlóság. A Mikulás egyébként legtöbb helyen nem a Télapó, de persze kettőjükben is találhatsz sok egyezést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!