Az ószövetségi történeteket Isten sugalmazta a szent íróknak, vagy történelmi kutatás és mendemonda az alapja?
A rövid válasz részletezés nélkül: igen, Isten sugalmazta min az Ó, mind az Újszövetség írásait.
2Tim 3:
15
És hogy gyermekségedtől fogva tudod a szent írásokat, melyek téged bölcscsé tehetnek az idvességre a Krisztus Jézusban való hit által.
16
A teljes írás Istentől ihletett és hasznos a tanításra, a feddésre, a megjobbításra, az igazságban való nevelésre,
17
Hogy tökéletes legyen az Isten embere, minden jó cselekedetre felkészített.
Ezzel így nincs gond, ha azt írja, hogy igazat ír, mert ugye vagy igaz, vagy hazudik, aztán slussz.
Az lenne a gond, ha azt írná, hogy hazudik, mert ha igaz, akkor hazudja azt, hogy hazudik, tehát akkor igazat ír, na de akkor mégiscsak hazudik...
Hitünk szerint sugalmazott, de ezt félretéve történelmi szempontból fontos forrása az ókori Izrael és Júda történetének.
Egyúttal itt szerintem érdemes leszögezni, hogy a sugalmazottság nem azt jelenti, hogy csak úgy lepottyant az égből, mint Isten szava. Nem lehet kizárni az emberi tényezőt. Az írásoknak két szerzője van: Isten, aki arra indította az embert, hogy írjanak és írás közben vezette a gondolataikat és maga az szerző, tehát az emberi tényező. Az emberi tényező közt ott van a szerző személyisége, a nyelvezet és az eredeti nyelv sajátosságai, kifejezésmódjai, az adott történeti kor és kultúra hatása.
# 4-el nagyjából eyetértve, apró pontosítás.
Amiben nagyjából egyetértek: "Hitünk szerint sugalmazott, de ezt félretéve történelmi szempontból fontos forrása az ókori Izrael és Júda történetének"
Utóbbira példaegy régészprof megállapítása egyik könyvrõl, hogy az biztosan legkésõbb ie 7.sz., mert benne olyan tereprészletek, melyek késõbb másképp néztek ki (ásatások alapján).
A pontosítás: nem "sugalmazásról" van szó.
A próféta (gör.: szószóló) olyn ember, akit I-ten arra választ, hogy I-TEN SZAVAIT elmondja az embereknek.
Hogy I-ten helyett a próféták beszéltek hozzánk, az még a Szinájtól ered, amikor a Kinyilatkoztatás (Tízparancsolat) után a nép rettegve kérte Mózest, hogy a továbbiakban I-ten neki mondja el és majd Mózes a népnek, mert õk frászt kaptak, amikor maga, az Õrökkévaló szólt. ("És az egész nép látta a mennydörgést, a lángokat és a harsona hangját és a hegyet, amint füstölög; midőn látta a nép, megrendült és megállt a távolban. 16. És mondták Mózesnek: Beszélj te velünk, hogy halljuk, de ne beszéljen velünk Isten, hogy meg ne haljunk." - Mózes második könyve, 20. fejezet, 15-16. vers - [link]
De van ez Mózes negyedik könyvében, Bileám (Bálám) törenetében is: "Ő pedig felelt és mondta: Nemde, amit az Örökkévaló tesz a számba, azt őrzöm meg, hogy elmondjam?" - 23. fejezet, 12. vers - [link] (Bileámot Bálák, Móáb királya azért hívta, hogy megátkozza Izraelt, õ ehelyett áldást mondott.)
"A Biblia azért igaz, mert a Biblia azt írja, hogy a Biblia igaz.."
Nemcsak a Biblia írja, hanem Korán is.
Azty írja: "leküldtük a Tórát és az Evangéliumokat." (Persze, az utóbbiban téved, szerintünk :) )
"Nemcsak a Biblia írja, hanem Korán is.
Azty írja: "leküldtük a Tórát és az Evangéliumokat." (Persze, az utóbbiban téved, szerintünk :) )"
Nem szép dolog ám hazudozni kedves keresztyén válaszoló. Az iszlám vallás szerint a Tóra és az Evangélium is Isteni kinyilatkoztatás, de ezek az idők folyamán emberek által meg lettek hamisítva. Tehát a Korán nem a jelenlegi Tóráról és Evangéliumról ír mert ezek legfeljebb csak részigazságokat tartalmaznak, hanem az eredeti könyvekről.
Szia
A bizonyítékok egyértelműen azt mutatják, hogy Isten szolgái, beleértve Jézust és az apostolait, mindig is ihletettnek ismerték el a Szentírást, amelynek az egyes könyvei fokozatosan váltak a bibliai kánon részévé. Az „ihlet” szó nem csupán egy felfokozott, érzékeny lelkiállapotot jelent, amelyben kibontakozik az alkotókedv (ami gyakran a művészeket és a költőket jellemzi), hanem olyan írások elkészítésére való ösztönzést is, amelyekben nincsenek hibák, és ugyanolyan tekintélyük van, mintha maga Isten írta volna őket. Ezért volt az, hogy a próféták, akik részt vettek a Héber Iratok megírásában, minden egyes alkalommal Istennek tulajdonították az üzenetüket. Több mint 300-szor olvashatjuk a Bibliában eme kijelentést: „Ezt mondja Jehova” :Ézsaiás 37:33; Jeremiás 2:2; Náhum 1:12. Jézus és az apostolai bátran idéztek a Héber Iratokból, mivel Isten szavának tartották azt, amiatt, hogy Isten által kinevezett írók jegyezték le. Ezért biztosak voltak benne, hogy minden szó beteljesül belőle, és hogy ez a legfőbb tekintély minden ellentmondásos kérdésben :Máté 4:4–10; 19:3–6; Luk 24:44–48; János 13:18; Cseleked. 13:33–35; 1Korint 15:3, 4; 1Péter 1:16; 2:6–9. A Héber Iratok ’Isten szent kijelentéseit’ tartalmazza a Róma 3:1, 2; Héberek 5:12 szerint. Pál, miután a Héberek 1:1-ben elmagyarázta, hogy Isten a próféták által szólt Izraelhez, többször is idézett a Héber Iratok könyveiből, és úgy utalt ezekre a bibliaversekre, mintha maga Jehova Isten mondta volna őket :Héberek 1:5–13. Hasonló megfogalmazás olvasható a szent szellemről a Cselekedetek 1:16; 28:25-ben és a Héberek 3:7; 10:15–17-ben.
Jézus a következőket mondta, megmutatva, hogy teljes mértékben bízik abban, hogy a Szentírás mentes a hibáktól: „az Írás nem tehető semmissé” János 10:34, 35), „előbb múlna el az ég és a föld, mint hogy a legkisebb betűből e g y is, vagy egy betű egyetlen írásjele is elmúljon valamiképpen a Törvényből, s ne történjen meg minden” Máté 5:18.
De hogy konkrét legyek:
2Mózes 31:18 "Amint Isten befejezte a beszédét Mózessel a Sínai-hegyen, átadta neki a szövetség két tábláját, az Isten ujjával írt kőtáblákat."
2Mózes 34:27 "Jehova még ezt mondta Mózesnek: „Írd le ezeket a szavakat, mert ezekkel a szavakkal összhangban szövetséget kötök veled és Izraellel.”
2Mózes 24:4 " Mózes pedig leírt mindent, amit Jehova mondott neki. Majd kora reggel fölkelt, és a hegy lábánál épített egy oltárt és 12 oszlopot, Izrael 12 törzsének megfelelően.
5Mózes 31:9 " Mózes azután leírta ezt a törvényt, és odaadta a papoknak, a lévitáknak, akik Jehova szövetségládáját hordozzák, és Izrael minden vénjének."
Dániel 12:4 "Te pedig, Dániel, tartsd titokban ezeket a szavakat, és pecsételd be ezt a könyvet a vég idejéig. Sokan fognak kutatni, és bőséges lesz az igaz ismeret.”
Kedves KZitus!
A hozzászólásod egyetlen hibája az, hogy bár azt írod: "A bizonyítékok egyértelműen azt mutatják,...", de egyetlen bizonyítékot sem hozol az állításod igazolására, csupán UGYANARRA az írásműre hivatkozol, aminek a hitelességét bizonyítani kívánod.
Ugye mondanom sem kell, hogy ez milyen nagy hiba?!
Anahystor
Attól függ milyen szempontból nézzük a kérdést!
Igazad lehetne, ha nem írná a Biblia MAGÁRÓL, hogy Istentől ihletett a 2 Timóteusz 3:16-ban.
Nos ha meggyőződött az ember Isten létezéséről, akkor SEMMI MÁSHOZ NEM FORDUL a HITELESSÉG bizonyítására mint ahhoz, aki MINDENT létrehozott, és ezt részletekbe menően el is mondja úgy, hogy az cáfolhatatlan, hiszen Isten tökélezes, ígazságos, SOHA nem hazudik, és Ő maga a szeretet! Ez MIND garancia az igazságára.
Ezért írtam korábban, hogy "A bizonyítékok egyértelműen azt mutatják,..." mert én hosszú évek során meggyőződtem ezekről a bizonyítékokról. (nem vagyok ezzel egyedül, már a bibliai időkben is ezt tették, akik Istent kutatták)
Az összes többi mellette-ellene szóló írás csak(tökéletlen) emberek, írásai, filozófiái, ami időnként és koronként változik. Viszont amit Isten magáról írt, az minden időben időtálló!
"Ugye mondanom sem kell, hogy ez milyen nagy hiba?!" - én elfogadom ezt a nézetedet! Te meg tudnád tenni ugyan ezt az enyémmel? Azt gondolom, ez így lenne becsületes és tisztességes :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!