Miért veszik komolyan a mormonizmust még jeles tudósok is?
Az értelmesebb mormonok az összes szentírást és tanítást szimbolikusan értelmezik, viszont e mellett mindig lehetőségük van személyes kinyilatkoztatásokat is kérni, ez nagyon nagy szellemi szabadságot ad minden téren, így természetes, hogy nekik semmi sem jelent elvi problémát, amin más keresztény ember kiakadna.
Ugyanakkor a mormon hittételeknek van néhány előnye a természettudományosan gondolkodó emberek számára, amit más keresztény vallás nem nyújt:
1. Isten az anyagi világ része, biológiai lény az evolúció eredménye, maga is fejlődés útján jött létre fejletlenebb formákból. (Természettudós számára nagyjából ez az egyetlen ésszerű lehetőség Isten létezésére.)
2. A teremtés náluk az anyag és energia elrendezését jelenti, tehát Isten a káoszból teremt rendet. Ez minden élőlény sajátossága, nincs szó tehát misztikus semmiből teremtésre.
3. Tanításuk szerint a lélek anyagból van, anyagi természetű, megint csak összeegyeztethető a tudományos világképpel.
4. A mormonok sok lakott bolygóban gondolkodnak ez majdnem sci-fi világkép.
5. A mormonok bátorítanak a tanulásra, egyetemek elvégzésére, művelődésre ami szintén kedvez az értelmiségi gondolkodásmódnak.
6. A mormonok misszionáriusi tevékenységében szinte minden fiatal részt vesz 1-2 évig, így a mormonok világlátott emberek, toleránsok más vallások és más kulturális különbségek iránt, mindig befogadók a jövevények tekintetében. Ez is pozitívum.
7. A mormonok elkötelezett családkutatása szimpatikus a társadalomtudósok, történészek számára.
8. A mormonok nem ellenzik a modern fizika és biológia eredményeit, nem kérdőjelezik meg az ősrobbanást sem, evolúciót sem.
9. A folyamatos kinyilatkoztatás előnyt jelent a változó világhoz való ésszerű alkalmazkodásban, mert a dogmák nem kötik őket.
10. Azzal, hogy a Bibliát nem tekintik lezártnak logikusabb és ésszerűbb kapcsolatot feltételeznek az Istenséggel, mint más ábrahámita vallások követői, hiszen a Biblia maga is több ezer éven keresztül lett kinyilatkoztatva.
Értelmiségi szempontból negatívumok is vannak:
1. Túl konzervatívak jelenleg a homoszexuálisok házasságkötését illetően, bár ebben van bizonyos enyhülés náluk.
2. Nem foglalkoznak jelenleg elégé korunk globális problémáival, ökológiai, szociális, bioetikai kérdésekkel, bár erre is vannak újabban jelek egyes vezetők részéről.
3. A tanításaikról nem beszélnek tisztán, túlságosan alkalmazkodóak, csak a beavatottabbak értik jobban a tanításokat, a templomaikba csak különleges ajánlással lehet bemenni, tehát igazán csak kevesen ismerhetik meg a tanításaik igazi jelentését, teológiai tartalmát.
4. Egyetemükön (BYU, Utah) sokféle tudományos és gyakorlatias szak van, de nincs teológus képzésük, mivel a teológiájuk maga sem teljesen nyilvános.
Nem veszik tömegesen komolyan. Az, hogy egy-két híresség elfogadja a tanaikat nem jelent semmit.
Komoly keresztény vallástudósok még az ökumenében sem látják szívesen őket.
Az egy más kérdés, hogy az égvilágon mindenkivel együttműködnek humanitárius programokban és őket nem zavarja a vallási különbözőség. Segítenek más egyházak és vallások templomait is felépíteni természeti katasztrófák után ez nyilván sokaknak szimpatikus.
A mormonok gyorsan terjednek, többségük felnőttkorban megtért. Talán az értelmiségiek lelkileg érzékenyebbek jobban nyitottak új vallási közösségek iránt.
A tanulatlanabb emberek, vagy a természetes józan eszük alapján ateisták, vagy tradicionálisabb egyházak követői családi hagyományként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!