Melyek a jelenleg kézzel fogható legrégebbi bibliai feljegyzések, amik igazolják a mai fordításokat?
Van egy 2. század elejéről származó töredék János evangéliumából, illetve néhány töredék későbbről. A Vatikáni Kódex a legrégebbi teljes kézirat.
Ezen felül az apostoli atyák is számos alkalommal hivatkoznak bibliai könyvekre, levelekre. (Természetesen akkor még nem volt Biblia, de a később belefoglalt írások már léteztek.)
Az Ószövetség kapcsán érdekesek a kumráni leletek is.
Az János evangéliumából származó Papyrus P52 a legrégebbi újszövetségi töredék. Ezt a 2. század első felére teszik.
Az ószövetség legrégebbi töredéke pedig a Ketef Hinnom ezüst amulett, amit i.e. 7-6 századra tesznek. Még a babiloni fogság előtti időre. Jelentős még a Holt-tengeri tekercsek és a Septuagint ami egy görög fordítás ezek úgy átlagosan a i.e 2. századra tehetők.
Ha tudsz angolul, akkor ez segíteni fog:
(közel) Teljes bibliák:
A Codex Vaticanus (Vatikáni kódex) a legértékesebb görög kézirata a Bibliának a Kr. u. IV. század elejéről. 1457-től őrzik a Vatikánban...Ez a nagybetűs kódex valószínűleg teljes Biblia volt, de az Ószövetségből elvesztek lapok, és az Újszövetség sem teljes.
A Codex Sinaiticus, azaz Sínai-félszigeti kódex, egy Kr. u. 4. századi nagybetűs görög nyelvű Biblia-kézirat. A kódex tartalmazza az Ószövetség nagy részét és az Újszövetséget hiány nélkül. Ezen kívül megtalálható benne két más irat is, melyeket a korai keresztény szerzők előszeretettel idéztek. Ezek: Barnabás levele és Hermasz „Pásztor" című munkájának egy része. A kódex az alexandriai szövegtípushoz tartozik. A Biblia egyik legjobb és legteljesebb szövegtanúja, valamivel fiatalabb, mint a Codex Vaticanus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!