Miért KELL tisztelni a vallást?
Nem a vallást kell tisztelned, hanem minden embert megillet egy alapvető tisztelet, legyen az akár vallásos vagy ateista.
Legalább is amíg nekem megadják, addig én is megadom másnak a tiszteletet.
Bocs, de én nem tudok tisztelettel tekinteni egy olyan hitre, amiben minden kitalált.
Tisztelem a filozófiai eszmefuttatásokat, de a vallásos hitet, amiben kitalált dolgokat állítanak be egzaktnak, nem tudom, és azt sem, akinek erre szüksége van.
nem a vallást kell tisztalni, hanem a vallásos embert.
Ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy például nem mondod a katolikus haverodnak, hogy egy idióta, mert Jézus nem is létezett...stb. Vagy nem kínálsz marhapörkölttel egy hindu ismerőst (vagy ha véletlen kínálsz is, nem sértődsz meg, ha nem eszik belőle).
"Tisztelem a filozófiai eszmefuttatásokat"
A vallás is zömében filozófiai eszmefuttatás. :))
Nem kell egyetérteni egy vallással sem, minden ember szabad döntése, hogy miben hisz. Ezt a döntést illik tiszteletben tartani (termesztésen amennyiben ez a vallás nem árt más embernek - pl. az aszték emberáldozatot nem feltétlen kell tolerálni).
Ez szerintem többrétű dolog:
- Az, hogy valaki mit eszik/nem eszik, vagy hogyan imádkozik, az sima szokás, egyszerűen tudomásul veszi az ember, és kész. (Persze megvan a maga helye és ideje, ha valaki napi 10-szer akar rózsafüzért morzsolni, vagy kelet felé imádkozni, az ne munkaidőben tegye pl.)
- Aztán vannak értékrendbeli kérdések, amikről lehet és kell is vitatkozni, persze normális hangnemben (pl. vallás és homoszexualitás).
Semmit és senkit sem KELL tisztelni. De az emberi kultúra egyik legfontosabb alapköve a tisztelet a másik ember, a másik nép, kultúra, eszmevilág iránt. Ha ez a tisztelet elveszik, azzal szerintem maga az emberi kultúra veszít sokat.
A tisztelet persze nem automatikusan és nem is egyenlő mértékben jár ki mindennek és mindenkinek. Alapból illik megelőlegezni, de okkal meg is lehet tagadni. Valamilyen szinten megértem, hogy a mai világban a vallást nem találja valaki tiszteletreméltónak, de mégsem tudom elfogadni ezt a hozzáállást. A vallások az emberiség legősibb szellemi produktumai, ez már önmagában tiszteletet érdemel szerintem. Meggyőződésem, hogy vallások nélkül nem fejlődhetett volna ki az emberi kultúra, ezért ha tartjuk valamire is a kultúránkat, a vallás, mint alappillér, ezen belül mindenképp tiszteletet érdemel. Tehát ha valaki arról van meggyőződve, hogy a mai világban a vallás okafogyottá vált és az emberiség jelene és jövője szempontjából már nincs szerepe, vagy épp káros szerepe van, a múlt miatt akkor is tanúsítania kell egy bizonyos tiszteletet a vallások felé.
Egyszóval nem kell, de ha kultúrembernek akarod tartani magad, akkor erősen ajánlott.
A 7-es marhaságokat írt.
1. A vallásokat az első intelligens gonosz vezetők találták ki. Mindenki előtt nyilvánvaló, hogy az ősi törzsekben a sámánok semmiféle varázserővel nem rendelkeztek, csak intelligensebbek lehettek, mint a törzs többi tagja. Felismertek ezt-azt a természettel kapcsolatban, és így tudtak jósolni, gyógyítani, stb.
2. A vallások semmi jót nem adtak az emberiségnek. Az erkölcsnek evolúciós alapjai vannak, mert a másokkal való együttműködés segít minket a túlélésben (azon kívül, hogy védeni is kell magunkat másoktól...) A nők ragaszkodásának a barátnőikhez például színtiszta evolúciós alapja van. Az, hogy másokkal tehát empatikusnak kell lennünk, nem a vallások találmánya, hanem egy természetes ösztön, amit az evolúció programozott belénk.
A vallások viszont számtalan rossz dolgot műveltek az emberekkel. Olyan dologra vettek rá másokat, amiktől önmaguk sosem lettek volna képesek, viszont az istenek nevében elkövetni más más volt a helyzet. Ezeknek a kitalált lényeknek (istenek) nagy hatalmuk van az emberek pszichéjére, a későbbi vallási vezetők ezt felismerték, és minden aljasságukat az istenek nevében hajtották végre. Ennek egy utóvirágzása volt az, ami a középkorban történt.
3. A vallások nélkül ma sokkal előrébb lennénk a technológiában. Csodálkozunk, hogy milyen sokat tudunk a világról, amikor a modern fizika csak kb. 100 éves. Vallás nélkül lehet, 7-800 éve is tudtuk volna azt, amit most.
A vallásokra ma pedig semmi szükség nincs. Tudatlan, buta, illetve hiszékeny emberek olcsó játéka.
Komolyabb emberek CSAK azért hisznek benne, mert beléjük nevelték. Én is azért megyek el a templomba a családommal az éjféli misére, mert hagyomány, de egyébként legszívesebben máshol lennék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!