Hogyha idáig nem foglalkoztam vallással, hittel, hogyan kezdhetek el hinni Istenben?
Idáig teljesen a racionalitás talaján szemléltem a világot, és azt hiszem ezt továbbra is szeretném megtartani. Ilyen az agyam. Viszont közben pedig az, hogy van egy felsőbb erő aki segíti az ember útját, mint gondolat és mint biztonsági forrás igenis foglalkoztat. Alapvetően az egyház dolgaival nem igen értek egyet, amiért politikai hatalmat kovácsolt az emberi hitből. Azonban a hit mint olyan, szeretném ha megjelenne az életemben.
A kérdésem, hogyan is kell imádkozni? Hogyan kell elkezdeni hinni? Vagy egyáltalán hogyan tudom észrevenni azt, hogy Isten habár nem mutatja meg magát, mégis jelen van és segít engem? A témával kapcsolatban bármilyen tapasztalat, vagy gondolat érdekelne engem. Ami segítene elindulni valahogyan ezügyben. Mert a döntés megszületett, de nem jutok egyről a kettőre.
Lehet, igen.
Csak az a gond, hogy ezt sok vallás teljesen másképp határozza meg.
Ami közös:
- óriási hatalmú (és ez a hatalom nem gépeken alapul),
- értelmes,
- élőlény (lehet szellemi lény, de akkor is élő).
Ennyi a közös bennük, és nem több.
Nem mind végtelen, nem mind jóságos, nem mind igazságos.
Erre a megállapításodra írtam, hogy helytelenül értelmezed az Isten fogalmát:
"De ebből még nem következik az, hogy akkor tuti egy isten teremtette, és ez csakis a MI ISTENÜNK lehetett!"
Vallástól függetlenül ezt a meghatározást találtam:
"Isten fogalma azon természetfeletti lényt jelenti, aki a világegyetemet teremtette, és/vagy annak működését, történéseit irányítja vagy ellenőrzi. Az, akinél nagyobb nem elgondolható, aki nélkül semmi sem lehetne, és nem maradhatna életben. Neki nincsenek korlátai és hiányosságai. Mindenható, mindentudó és mindenhol jelen levő. Nincs kezdete, sem vége."
Szóval ha Isten (legyen egyetlen vagy több istenség) definíciója magába foglalja az egész világ teremtését, akkor nem mondhatod, hogy a "mi világunk" vagy a "mi Istenünk".
Nem tudom mit értesz világmindenség alatt, ha azt gondolod azon kívül is lehet valami. A mindenség attól az, hogy azon kívül nincs semmi. Ha pedig Isten/istenségek alatt olyan teremtőt értünk aki által ez a mindenség létrejött, hogyan lehetne értelmezni a fenti gondolatmenetedet, miszerint nem biztos hogy nem egy másik Isten teremtett minket? Ez egy logikai ellentmondás. Vallástól, hitrendszertől független, önellentmondásos állítás.
Itt két eset lehetséges:
- létezik másik világ, amit másik isten(ek) teremtettek,
- a mi világunkon belül létezik megosztás: az egyik részét az egyik isten teremtette, a másikat a másik, ill. ugyanígy az egyik részén az egyik isten uralkodik, a másikon a másik.
Kisebb természeti népeknél szokott lenni ilyen vallás.
Jó, akkor beszéljünk világokról.
De teljesen mindegy:
a mindenség egyes részeit az istenek egyik csoportja teremtette és működteti, más részeit pedig mások.
"A világegyetem csillagászati fogalom, minden létező összességét jelenti."
Szóval olyan mintha azt mondanád a világegyetem egyes részei külön világegyetemekből állnak.
Azt mondtad abból hogy nem tudjuk hogyan keletkezett a világ, nem következik az hogy Isten teremtette. Ez eddig még érthető lenne, ha nem feltételeznél mögötte más tudatos teremtőt. Ha nem a "mi Istenünk"(erre mondtam, hogy logikai önellentmondás) teremtette, hanem egy másik, akkor a jelenlegi vallástól független meghatározás szerint őt tekintenénk Istennek. Ha őt is teremtették, akkor őt, és így tovább. Ezért hozták fel a tudatos teremtéssel szemben a "véletlent" amikor hát "magától" jön létre a világ, ez esetben nincs olyan tudatos cselekvés ami létrehozta ezt ami van. Tehát két egymást kizáró eshetőségről beszélünk. Vagy létrehozták a világot (ez esetben mindegy ki hogyan, őt Istennek nevezzük), vagy magától jött létre, aminek nem feltétele a tudatos cselekvés (ezt nevezzük véletlennek). Nincs köztes lehetőség, vagy van Isten, vagy nincs. Vagy abban hiszel hogy okkal, céllal létezünk, vagy abban, hogy a végtelenszámú lehetőségek egyik következménye vagyunk. Ameddig egyikre sincs bizonyíték, addig mindkettő hit kérdése.
Előfordulhat olyan is, hogy egyes világok teremtve lettek, mások véletlenek.
De egy biztos:
a LEGELSŐ világ az véletlen. Merthogy akkor még nem volt, aki teremtse.
Az első teremtőnek ugyanis van egy saját világa, ahol ő létezik és létrejött - és EZ a világ csak és kizárólag véletlenül keletkezhetett.
"A világegyetem csillagászati fogalom, minden létező összességét jelenti."
Most nem világegyetemről beszéltem, hanem világról.
"Világnak" azt az összefüggő térrészt nevezzük, amiből nem lehet kilépni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!