Kereszténység - Mormonizmus?
Elvileg a Mormonok is keresztények. Amerikai kreálmany, hisznek Jézusban, és a tetteiben, de mégsem hisznek a Szentháromságban.
Volt egy John Smith nevű amerikai aki lázálmában lévő látomásait leírta, és most millióan követik. 😃
Viccet félretéve én beszélgettem egy mormon hittérítővel Angliában. Nagyjából az annyit tudok elmondani róluk, hogy kezet foghatnak a Jehovásokkal sőt megölelgethetik egymást, és megveregethetik egymás vállát, hogy jó munka, csak így tovább...
A kereszténység alapja az Evangélium, Krisztus tanítása, illetve az alapvető korai dogmák, melyeket a keresztény felekezetek elfogadnak.
A mormonizmus alapja Joseph Smith tanítása, aki azt állítólagos Moroni nevű angyaltól kapta aranylemezeken. Lényegében Smith a keresztény tanításból kiválogatott pár neki tetsző dolgot és hozzáírt számos általa kitalált történetet, melyek az amerikai kontinensen játszódnak.
Tehát a kettőben lényegében semmi közös nincs, csak annyi történt, hogy Smith is felhasznált pár bibliai motívumot.
Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza (becenevükön mormonok) egy keresztény egyház. Keresztényeknek Jézus Krisztus tanítványait tekintjük, akik vele a keresztelkedés útján szövetségre lépnek. Az utolsó napi szentek (mormonok) szentírásként fogadják el és használják a protestáns Biblia ó- és újszövetségi részét is. Vízben teljes alámerítéssel keresztelnek, ugyanúgy úrvacsorai gyűléseket tartanak, az úrvacsorát kenyérrel és vízzel veszik (de vehetik szőlőlével is), alkoholt viszont nem isznak.
A kereszténységnek nagyon sokféle irányzata van, a mormonok a premillenaristákhoz tartoznak hasonlóan az adventistákhoz, de ellentétben a posztmilleniarista amerikai protenstánsokkal vagy az amilleniarista kersztényekkel akik például Szent Ágoston teológiai elveit követik.
Ami fő különbség az európai történelmi kereszténységhez képest:
1. A folyamatos kinyilatkoztatás teológiáját fogadják el, vagyis, hogy egy igaz és elő keresztény egyházban az Istentől jövő kinyilatkoztatásoknak folyamatosan fenn kell állnia, ahogyan az ószövetségi próféták idején volt, ahogy Jézus földi szolgálatának idején volt és ahogyan azt követően is volt az őskeresztény gyülekezetekben (ami által többek között az újszövetségi könyvek is keletkeztek). A mormonok szerint ez a folyamatos kinyilatkoztatás nem állhat le, hacsak Isten természete meg nem változik, ilyen változásra azonban Krisztus után 100 körül semmilyen indokot nem látnak. Nem hisznek tehát a Bibliai kánon végleges lezárulásában és a teológia halottá merevedésében, hanem az élő egyházban bíznak, amelyet ma is apostolok és próféták vezetnek. Így szentírásként ismerik el az újkori próféták isteni kinyilatkoztatásait és ihletett tanításait is, amelyek például a Mormon Könyvében, vagy a Tan és Szövetségek könyvben, vagy a Nagyértékű Gyöngyben vannak összegyűjtve és az egyház általános konferenciája által egyhangúan jóváhagyva.
2. Nem fogadják el a Nagy Constantin császár által az egyházra kényszerített egységességet (catholicos) és államvallási jelleget és az ebből gyökerező zsinati határozatokat.
3. Hisznek az Atyában, a Fiúban és a Szentlélekben, akik három isteni személyként egy istenséget alkotnak, de nem fogadják el a szentháromság hiposztatikus egységét, amit értelmezni sem tudnak.
Az ünnepeket a történelmi keresztényekhez hasonlóan fogják fel (karácsony, húsvét stb.), de mindig az ünnephez legközelebbi vasárnapon emlékeznek meg róla egyházi keretek között. Hétköznapokon az ünnep a család ügye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!