A Buddhizmus inkább vallás vagy inkább életmód?
Chong An Sunim, zen szerzetes és apát szokta mondani, hogy ha nagyon akarja valaki, lehet belőle vallást csinálni, de ő maga sem vallásosnak mondja magát, hanem "úton járó"-nak.
Ez inkább filozófia vagy világnézet, mint vallás.
A buddhisták egyetlen istent vagy isteneket sem imádnak. A buddhizmusról kívülről sokan azt gondolják, hogy hívei Buddhát imádják. Csakhogy Buddha (Gautama Sziddhártha) sosem állította, hogy ő isten. A buddhisták inkább úgy tekintenek rá, mint olyan valakire, aki elérte azt, amire ők is törekszenek: a szellemi megvilágosodást és vele együtt az élet és halál folyamatos körforgásából való megszabadulást. A legtöbb buddhista szerint egy embernek számtalan újjászületése van, melyekben elkerülhetetlenül megjelenik a szenvedés is. Egy buddhista célja véget vetni ezeknek az újjászületéseknek. Az egyén által vágyai és illúziói okozzák ezeket az újjászületéseket, így a buddhisták célja, hogy megtisztítsák a szívüket és elengedjenek mindenfajta érzéki vágyat és kötődést.
A buddhisták egy sor vallásos előírást követnek és igen odaszántan meditálnak. Ha egy buddhista meditál, akkor nem egyszerűen imádkozik vagy egy istenre figyel. A meditáció inkább egyfajta önfegyelmezés. Gyakorlásával az egyén elérheti a Nirvánát – a belső láng „elfújását”.
A buddhizmus olyan dolgokat kínál, amit a legtöbb nagy világvallás: olyan szabályokat, értékeket és irányelveket, amik mentén az egyén élheti az életét.
Nézd, bármelyik vallásra rámondhatod, hogy életmód, filozófia. Egy iszlám hívő se fogja azt mondani, hogy ő a sok vallás közül egynek a híve.
Ettől még a buddhizmus is egy vallás, miként az iszlám, vagy bármelyik másik.
#7
Érdekes, mert emlékeim szerint pont a buddhizmus egyik központi tanítása a lemondás. Pár buddhista szerzetes odáig ment ebben a tanításban, hogy élve mumifikálódott.
Egyébként pont a hozzád hasonló keresztényfóbiások miatt szóba se hoztam a kereszténységet és más példát említettem. De úgy látszok, hogy mindegy, a gyűlölködők így is úgy is hintik a hülyeséget.
A buddhizmusban is vannak tévtanítások.
De a kereszténységhez képest jóval kevesebb.
#10
Elnézést, nem tudtam, hogy a világ teremtőjével beszélgetek személyedben, aki megállapítja, hogy melyik vallásban mi a tévtanítás.
De máskor szólj, hogy te a saját magad által elképzelt buddhizmusról beszélsz, nem pedig arról, amit a buddhisták gyakorolnak. A kettő láthatóan nem fedi egymást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!