A kereszténység tényleg tagadja hogy az állatoknak valódi érzelmeik, személyiségük, morális érzékük lenne?
"Mondj már egy állatot aminek van légyszíves."
Egy perc, nézd végig, utána mondd hogy nincsenek valódi érzelmei!
"De nagy különbség van ember és állat között."
Igazából az ember is egy állatfaj.
"Ennek erősen csúsztatás szaga van. Linkeld csak be, amit írtak!"
Az nehezen menne, személyes beszélgetés volt.
"személyiségük csak az embereknek van."
Ez esetben mivel magyarázható szerinted az állatok eltérő személyisége (vagy akkor mije?)? Például nekünk van hárok kutyánk, testvérek, ugyanabból az alomból. Két fiú, egy lány. Már három évesek múltak, de egyikük még mindig olyan játékos, szeleburdi, igazi hiperaktív kutyus, aki egy percre nem bír nyugton maradni. Másik teljesen nyugis, csendes, nem ugrál, nem szaladgál sokat, de figyel, mindenre, és hihetetlen okos. Pl megtanulta használni a kilincset, pedig sosem tanítottuk neki, egyszerűen csak figyelte hogy mi hogyan közlekedünk a kapun át. A lány pedig olyan mint egy elkényeztetett hervegkisasszony, mindenben magának akarja az előjogot, minden úgy kell történjen ahogy ő akarja. Pl megvan a kedvenc márkája kutyakajából, megvan amit utál, és ha ez utóbbival meg merészeled kínálni, akkor máris vérig sértetted. Utána órákig kerül, de csak téged, mert azok után amit művelni akartál vele ugyan milyen jogon simogatnád meg? De máshoz simán odabújik, téged pedig sanda pillantásokkal méreget addig is...
Ezt akkor te hogy hívnád, ha nem eltérő személyiségeknek?
"z esetben mivel magyarázható szerinted az állatok eltérő személyisége (vagy akkor mije?)? Például nekünk van hárok kutyánk, testvérek, ugyanabból az alomból. Két fiú, egy lány. Már három évesek múltak, de egyikük még mindig olyan játékos, szeleburdi, igazi hiperaktív kutyus, aki egy percre nem bír nyugton maradni. "
Az állat is tud tanulni, ezek reflexes tanulások, és hatással van a viselkedésére. De ettől még nem lesz valaki személy. Általában valami jutalom, jutalom érzés motiválja ezekre az állatokat. A cirkuszi idomárok tudnának erről mesélni... Jutalomfalattal még egyedi viselkedést is fel lehet építeni, de a jutalomfalat a bizonyíték, hogy ezek reflexesek, ösztönösek. Láttál már "jéghokizó" medvét? Mennyire eltér a vadon élő medvéktől, de mégiscsak egy reflexes, tanított viselkedéssorozat, amit látsz. Ugyanilyen motiváló eszköz a különféle büntetés is.
Az én macskám is tudja használni a kilincset (a legnagyobb bánatomra), de világosan látszik, hogy ez nem tudatos, azaz nem fogja fel, hogy mit tesz, a cselekvés úgymond nem érkezik vissza hozzá a belőle kiinduló cselekvés. Kvázi azt sem tudja, hogy mit tesz.
Az eltérő viselkedésminták pedig a lélekre lehetnek esetleg bizonyítékok, de nem a személyiségre
A játékos kutyád sem úgy játékos, hogy legózik, meg AC Origint nyomat, hanem a kutyára jellemző játékokat játssza.
Nem attól lesz valaki személy, ha másképp viselkedik vagy reagál bizonyos dolgokra. Ezt a reflexek is csinálják
De ha ennyire érdekel, akkor próbálj egy kutyaiskolás tanárral beszélgetni.
Ez egy óriási téma, ráadásul dolgozom, így (visszaolvasva) nem igazán azt írtam, amit szerettem volna, de remélem valamennyire értesz
"Az állat is tud tanulni, ezek reflexes tanulások, és hatással van a viselkedésére"
Olvasd már végig amit írtam!
Szó sem volt arról hogy bárki is sértődősnek tanította volna az egyik kutyát, játékosnak a másikat. Ugyanolyan környezetben felnőtt, ugyanúgy nevelt három kutyáról van szó, akiknek mégis alapjaiban teljesen más a viselkedésük.
Akkor újra megkérdezném, ezt mivel magyarázod, ha az eltérő személyiség kizárva?
Kutyasulis tanárt nem is egyet ismerek, járok is rendszeresen, rengeteg más gazdit is ismerek. És tudod pont azt vettem észre, hogy mindezek az emberek, akik tényleg közel állnak az állatokhoz, bennük fel sem merül hogy a kutyáik, lovaik, macskáik érzelmei ne lennének őszinték, hogy ne rendelkeznének ők is mind egyedi jellemmel. Mert az összes tapasztalati tény ezt igazolja.
Aztán jön valaki a Bibliával aki egyszerűen letagadja az egészet, mert az ő könyve nem azt írja amit a tapasztalatok mutatnak, tehát azok nem is valósak...
Az érzelem, vagy a lélek, nem egy és ugyan az a fogalom.
Az érzelem az egyén vagy személy kedély állapota, reagálása, bizonyos helyzetekre, hiszen érez. Vannak fájdalmai, és vannak örömei, és ezt a sajátos módján ki is fejezi.
A lélek pedig maga az élőlény. S ez állatra emberre egyaránt vonatkozik.
Ahogy az állat meghal úgy az ember is, és nincs nagyobb tisztsége az embernek, egy helyre megy, földböl van és oda is tér vissza mindegyik.
(Prédikátor 3:18, 19) . . .az igaz Isten különválasztja őket, hogy meglássák, ők maguk is az állatokhoz hasonlók. 19 Mert az emberek fiainak vége hasonló az állatoknak végéhez, egyenlő végük van. Amint meghal az egyik, úgy meghal a másik is; egy szellemük van mindegyiküknek, úgyhogy nem áll felette az ember az állatnak, hisz minden hiábavalóság.
(Prédikátor 3:20) 20 Mindegyik egy helyre megy; mindegyik a porból lett, és mindegyik a porba tér vissza.
Az állatoknak nincs személyiségük, morális érzékük, ellenben lehetnek kezdetleges érzelmeik. érzéseik.
De ez nem valláson múlik, hogy mit gondolunk az állatokról, hanem tények. A kereszténység ezt csak teológia oldaláról is alátámasztja. Így e szerint az embernek van személyes lelke, az állatoknak nincs.
'hisz minden hiábavalóság'.
Amit te írtál, az egész biztos az.
"A lélek pedig maga az élőlény. S ez állatra emberre egyaránt vonatkozik."
Ha a lélek maga az élőlény, akkor miba test?
"Az állatoknak nincs személyiségük, morális érzékük, ellenben lehetnek kezdetleges érzelmeik. érzéseik"
Ez esetben mivel magyaráznád a 11. kommentben leírt jelenséget?
#17
Nézd, nekünk is volt kutyánk, ami tudta használni a kilincset. Látta, hogy lenyomódik és kinyílik az ajtó, majd rájött, hogy ő is le tudja nyomni. Nem hülye az állat, de ettől még nem lesz emberhez hasonló személyisége.
Az ember képes alkotni új dolgokat, az állat nem képes. Legfeljebb egy bizonyos szintig tudja utánozni.
"Nézd, nekünk is volt kutyánk, ami tudta használni a kilincset. Látta, hogy lenyomódik és kinyílik az ajtó, majd rájött, hogy ő is le tudja nyomni. Nem hülye az állat, de ettől még nem lesz emberhez hasonló személyisége."
Látom sikerült megérteni a lényeget...
A kérdés az volt, mitől néz ki úgy mintha mind eltérő személyiségek lennének, ha nincs személyiségük.
" Az ember képes alkotni új dolgokat, az állat nem képes"
Hogyne lenne képes? Sok más állatfajnak is jó az általános problémamegoldó készsége, nem csak az embernek.
A bonobók pl már eszközöket készítenek, pl dárdákat a vadászathoz:
"Az én macskám is tudja használni a kilincset (a legnagyobb bánatomra), de világosan látszik, hogy ez nem tudatos, azaz nem fogja fel, hogy mit tesz."
Érdekes, az én macskám akkor használja a kilincset, amikor ki vagy be akar menni valahova. Pont mint én. Lehet, nálam sem tudatos?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!